Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_options' is marked as crashed and should be repaired in /var/www/html/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2056
انواع لاستیک کامیون در بازار + قیمت روز لاستیک کامیون | مگ لاین | با مگ لاین بروز باشید

انواع لاستیک کامیون در بازار + قیمت روز لاستیک کامیون

اهمیت باد لاستیک

مهمترین موضوعی که خیلی از رانندگان با آن آشنا هستند، باد لاستیQک کامیون است. همانطور که میدانید ۹۵ درصد نیروی خودرو را باد درون لاستیک تحمل می‌کند و فقط ۵ درصد وزن خودرو روی خود لاستیک قرار می‌ گیرد. به همین دلیل خیلی از کارشناسان فنی خودرو اعتقاد دارند که باد لاستیک می ‌تواند به عنوان یکی از موضوعات مهم در بهبود عملکرد و کارایی لاستیک کامیون در نظر گرفته شود. البته برای هر لاستیک، میزان ‌باد مناسب نیز متفاوت است. به همین دلیل در هنگام خرید لاستیک به این موضوع توجه کنید و در طول زمان استفاده از لاستیک میزان ‌باد آن را به خوبی در نظر داشته باشید. اگر باد لاستیک کامیون نیز بیش از حد باشد، باعث جابجایی زیاد تایر، در ناحیه تماس با جاده خواهد شد که به همین دلیل باعث افزایش حرارت در آن منطقه و در نتیجه از بین رفتن لاستیک در کوتاه مدت می شود.

انواع لاستیک

انواع مختلف لاستیک برای ماشین ‌های سنگین وجود دارد. عمدتاً به دلیل استفاده زیادی که  از خودروهای سنگین (مثلا اتوبوس ‌ها، نفتکش‌ ها، تریلرها و کامیون ‌ها) در صنعت حمل و نقل انجام می ‌شود، این ماشین ها لاستیک های مخصوص به خود را دارند و لاستیک آنها را می‌توان جزو پرمصرف‌ ترین لاستیکهای بازار دانست. اما نکته بسیار مهم این است که باید هر کدام از این لاستیک ‌ها، متناسب با شرایط کاری آنها باشند. مثلاً باید به جغرافیای متفاوت و شرایط سخت مثل معادن و…  در هنگام انتخاب و خرید لاستیک کامیون توجه کرد.

امروزه انواع و اقسام تولید کنندگان بین المللی در حوزه تولید لاستیک فعالیت می کنند.  شرکت ‌هایی مانند میشلن، بریجستون، استارمکس، جینیو و … شرکتهای معتبر  بین المللی تولید کننده لاستیک برای ماشین های سنگین هستند.

صرفاً من باب یادآوری توصیه می‌کنیم که دو نوع لاستیک کامیون وجود دارد. لاستیک های سیمی و لاستیکهای بایاس یا نخی. برای انواع ایرانی لاستیک  نیز تولید کنندگانی مانند دنا، البرز، بارز و … با ویژگی‌های مختلف و سایزهای متفاوت  له تولید لاستیک می پردازند. قیمت لاستیک ها متناسب با نوسانات ارز کم و زیاد می شوند و عمدتا قیمت واحدی ندارند.

 

سایز لاستیک کامیون

سایزهای ۱۲ و ۲۴ پرمصرف ترین سایز لاستیک برای کامیون های سنگین هستند. این عدد به اختصار توسط رانندگان و فعالین در این حوزه، ۱۲/۲۴ نامیده می شود. ما هنوز در کشورمان از لاستیک های نخی یا بایاس استفاده می‌کنیم که به دلیل اینکه به اندازه کافی جواب  پس داده اند، مناسب هستند. اما در کشورهای اروپا و آمریکای شمالی از لاستیک ‌های رادیال یا سیمی استفاده می‌کنند که طراحی جدیدتر و پیشرفته‌ تری دارد و طول عمر خیلی بیشتری نسبت به لاستیک‌ های بایاس  دارند.

برای خرید یک لاستیک کامیون، رانندگان متناسب با  نیاز و با توجه به تجربه خود  یکی از برندها را انتخاب و از شرکت‌هایی که بیشتر نام آنها را شنیده اند استفاده می کنند. با توجه به قیمتی که لاستیک‌ ها دارند، عمدتا رانندگان بیشتر به بحث مقاومت و دوام آنها  و یا کشش و گرفتن ترمز متمرکز  هستند و معمولاً توجهی به مبانی اصطکاک و چسبندگی نمی ‌کنند. دلیل آن هم صرفه جویی در هزینه ها است. اما بحث میزان چسبندگی و اصطکاک باید به عنوان یک نکته مهم مورد توجه قرار بگیرد. چرا که ممکن است یک لاستیک ارزان باشد، اما نتواند در این موضوع به خوبی عمل کند.

از طرفی باید بدانید که اگر لاستیک های ارزان قیمتی خریداری  کنید که مقاومت غلتشی بالایی داشته باشند، مصرف سوخت شما، یک تا دو درصد زیادتر خواهد شد که در بلند مدت می تواند باعث افزایش در هزینه‌ ها شود.

برندهای لاستیک کامیون

در ادامه این مقاله چند برند بسیار معتبر در لاستیک ها را برای شما توضیح می دهیم :

۱- لاستیک بریجستون:

 این لاستیک ها عمدتاً برای سطوح ناهموار مانند خاک و شن بسیار مناسب و قوی هستند و عمر بسیار بالایی دارند. قدرت فوق العاده بر روی سطوح خشک و مرطوب از ویژگی‌های لاستیکهای بریجستون است.

۲- لاستیک تجاری میشلن:

لاستیک کامیون میشلن نیز یکی از لاستیک های بسیار معروف است که به واسطه دوام بالا و مقاومت در برابر قدرت کم و حرکت کردن بسیار مناسب روی سطوح خشک و مرطوب با مصرف کمتر شناخته می شوند.

۳- لاستیکهای پیرلی

این لاستیک ها نیز به خاطر عملکرد بسیار مناسبی که دارند معروف هستند. این لاستیک ‌ها عمدتاً به واسطه این که می‌توانند مسیرهای بسیار طولانی را طی کنند محبوب رانندگان هستند.

 

نکات مهم در انتخاب لاستیک

برای انتخاب یک لاستیک کامیون تجاری به نکات بسیار مهمی باید توجه کرد. به جز بحث قیمت، ویژگی های مختلف دیگری هم هستند  که باید هنگام خرید و انتخاب لاستیک به آنها توجه کنید. مثلاً شما باید به خوبی کشش لاستیک را در نظر داشته باشید. همچنین آج، قسمتی از لاستیک است که با زمین تماس  دارد و با گذشت زمان فرسوده می‌شود. به همین دلیل اگر قصد حرکت روی سطوح مرطوب را دارید، اما آج کافی در لاستیک شما وجود نداشته باشد،  ممکن است دچار مشکل شوید. از این رو مسائلی مانند میزان کشش لاستیک، آج لاستیک کامیون و .. را حتما مد نظر داشته باشید.

بحث بعدی توجه به فناوری مقاومت در برابر غلتش پایین است. اگر این ویژگی در لاستیک های شما وجود داشته باشد، می توانید تا حدود ۳ درصد در مصرف سوخت صرفه جویی کنید. ۳ درصد شاید کم به نظر برسد. اما قطعاً در بلندمدت میزان بسیار بالایی خواهد بود. بحث اصطکاک و چسبندگی بهتر و بالاتر نیز در عملکرد کلی لاستیک موثر است. در هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

نگهداری لاستیک

مثل همه وسایل دیگر شما نیز باید در هنگام استفاده از یک لاستیک، مبانی نگهداری آن را به خوبی انجام بدهید. به جز بحث نگهداری، گارانتی لاستیک نیز بسیار مهم است. همچنین خیلی از افراد  اقدام به  بازسازی یا  روکش کاری لاستیک می کنند.  بازسازی و  روکش کاری لاستیک در کشور ما نیز انجام می ‌شود.  این کار در واقع فرآیند جایگزینی آج لاستیک است. مسلما روکش لاستیک کامیون از خرید یک لاستیک ارزان تر است و صرفاً باید در سرویس مجاز انجام بشود.

البته شما رانندگان عزیز در مورد نحوه نگهداری از لاستیک ها اطلاعات کافی را دارید، اما صرفاً من باب یادآوری توصیه می ‌کنیم که حتماً قبل از رسیدن به جاده، لاستیک ها را را بررسی کنید و لاستیک ها را تحت فشار نادرست قرار ندهید. لاستیک کامیون را از لحاظ بدنه، آج، چسب، تراشه، ترک و … مورد بررسی قرار بدهید.

آنها را به صورت مناسب بشویید و تمام تمهیدات لازم را برای نگهداری آن ها در نظر داشته باشید. در جدول زیر نام و قیمت انواع لاستیک کامیون را آورده ایم. (قیمت ها حدودی و به تومان عنوان شده است)

ردیف

برند لاستیک کامیون

قیمت

۱

لاستیک بارز کامیون با سایز : ۱۲.۰۰-۲۴

۲۰ میلیون تومان

۲

لاستیک ایران تایر کامیون با سایز : ۱۲.۰۰-۲۴

۲۰ میلیون تومان

۳

لاستیک البرز ( کیان تایر ) کامیون با سایز : ۱۲.۰۰-۲۴

۲۰ میلیون تومان

۴

لاستیک پیروزی کامیون با سایز : ۱۲.۰۰-۲۴

۲۰ میلیون تومان

۵

لاستیک دنا کامیون با سایز : ۱۲.۰۰-۲۴

*

۶

لاستیک گلدستون کامیون با سایز : ۱۲.۰۰-۲۴

۳۵ میلیون تومان

۷

لاستیک گهر کامیون با سایز : ۱۲.۰۰-۲۴

۲۰ میلیون تومان 

 

کلام آخر

شرکت بارولاین معتبرترین و حرفه ای ترین شرکت حمل و نقل جاده ای در ایران است که با ارائه سامانه هوشمند حمل و نقل، تمام نیازهای رانندگان و صاحبان بار را برطرف کرده است. توصیه می کنیم حتما از سامانه بارولاین استفاده کنید. این سامانه تمام نیازهای مربوط به مسائل مالی و بیمه را برای رانندگان و مسائل مربوط به حمل  بار و کالا را برای صاحبان بار در نظر گرفته است و آنها را به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد. 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.