Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_options' is marked as crashed and should be repaired in /var/www/html/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2056
اصغر قندچی پدر کامیون ایران | مگ لاین | با مگ لاین بروز باشید

اصغر قندچی پدر کامیون ایران

در این مقاله از بارولاین قصد داریم در مورد یکی از بزرگترین کارآفرینان ایرانی سخن بگوییم. کسی که با دستانی خالی اما با پشتکار و تلاش شبانه روزی اش باعث شد تا یک صنعت بزرگ در کشور بومی سازی شود و امروزه دستاوردهای او  به ثمر بنشیند. همانطور که حدس زدید موضوع این مقاله در مورد اصغر قندچی است.

اصغر قندچی

اصغر قندچی کارآفرینیبا تفکراتی بزرگ

اصغر قندچی پدر کامیون سازی ایران محسوب می شود.  مرحوم اصغر قندچی بنیانگذار صنعت تولید خودروهای تجاری و سنگین است.  او در سال ۱۳۰۷ در تهران متولد شد و پس از مدتی شاگردی در گاراژهای مختلف،  تصمیم گرفت تا قطعات مختلف خودرو را مونتاژ کند.  او زمانی به این فکر افتاد که اغلب صنعتگران، این قطعات را از کشورهای مختلف به خصوص آمریکا و آلمان وارد می کردند و این صنعت به طور کلی در اختیار این دو کشور بود.

اصغر قندچی در واقع کارآفرین برتر ایرانی در حوزه صنعت  و پدر صنعت کامیون سازی شناخته می شود. چرا که با مونتاژ قطعات خودروهای سنگین توانست اولین کامیون را در ایران بسازد. رفته رفته سطح فعالیت های او ارتقا پیدا کرد و در نهایت نیز توانست بزرگترین کارخانه تولید کامیون بدون مونتاژ به نام ایران کاوه یا همان سایپا دیزل امروزی را  احداث کند. در واقع شرکت سایپادیزل که امروزه فعالیت می کند ابتدا به نام ایران کاوه و با فعالیتهای اصغر قندچی در سال ۴۲ شروع به کار کرد.

 

مونتاژ قطعات وارداتی، نیاز اصلی صنعت کامیون در دهه ۴۰ خورشیدی

یکی از بزرگترین ویژگی های مرحوم قندچی این بود که بسیاری از قطعات کامیون را خودش مونتاژ می کرد. کاری که در آن زمان به ذهن هیچ کس نرسیده بود! او قطعات کامیون ماک را در گاراژ خودش  با دستانی تقریبا خالی و با حداقل سرمایه و امکانات، مونتاژ می‌کرد. البته با توجه به جغرافیای ایران سعی می‌کرد که این قطعات را بومی‌سازی  کند.

 

این خلاقیت ها و نوآوری ها باعث شد تا کامیون های مونتاژ شده برای جاده های ایران مناسب تر باشند. مثلاً یکی از کارهای که اصغر قندچی انجام داد این بود که که شاسی ها را کمی بلندتر می ساخت تا با جغرافیای ایران سازگارتر باشند. همانطور که مستحضر هستید شاسی های ماک عمدتا کوتاه هستند. در حالی که اگر قرار بود این شاسی ها با همین ارتفاع در ایران مونتاژ شوند، به خاطر عدم آسفالت بودن اغلب جاده های کشور در دهه ۳۰ و ۴۰ خورشیدی، عملا کارایی آنها از بین می رفت.  به همین دلیل او با این ابتکار علاوه بر یک خلاقیت جالب در صنعت کامیون سازی، الگویی برای ساخت قطعات  بومی شده را ایجاد کرد.

خلاقیت های مرحوم قندچی در تولید کامیون

یکی دیگر از کارهایی که در هنگام مونتاژ توسط مرحوم اصغر قندچی انجام شد، اضافه  کردن حجم باک کامیون بود. تعداد پمپ بنزین ها در کشورهای خارجی معمولا زیاد است و مسافت‌های کمتری بین پمپ بنزین ها وجود دارد.  به همین دلیل باک خودروهای خارجی عمدتاً کم است. در آن زمان در ایران پمپ بنزین ها معمولا در شهرها وجود داشت و خیلی از رانندگان باید مسافت زیادی را طی می‌کردند تا به پمپ بنزین برسند. از این رو آقای اصغر قندچی با این کار، مشکل بنزین و گازوئیل خودروهای سنگین را حل کرد. از آنجایی که کار او،  مناسب با نیاز کشور در دهه ۴۰ بود، وزارت اقتصاد همکاری گسترده را با آقای قندچی انجام داد و به همین دلیل پروانه ساخت کامیون برای او صادر شد.

همکاری با وزارت اقتصاد در دوران پهلوی، آغاز رشد کسب و کار مرحوم قندچی

یکی از اتفاقاتی که در دهه چهل خورشیدی باعث شد تا اصغر قندچی بتواند فعالیت های خود را در سطح گسترده ای انجام دهد، اولتیماتومی بود که در دوران پهلوی دوم برای ساخت خودرو داده شده بود. پهلوی دوم به وزارت اقتصاد آن زمان اولتیماتوم داده بود که به سرعت خودروهای ایرانی را تولید کند. (پیکان یکی از خودروهایی است که در ابتدای دهه ۴۰ خورشیدی تولید شد).  به همین دلیل وزارت اقتصاد آن زمان  ( که برای تولید خودروی ملی مصمم بود) با اصغر قندچی به دلیل داشتن یک گاراژ بزرگ و  مونتاژ قطعات ماشینهای سنگین، همکاری کرد.

از همین موقع بود که موفقیت‌های قندچی رفته رفته آغاز شد و او را تبدیل به یکی از بزرگترین کارآفرینان کشور کرد. قندچی با همکاری یکی از سرمایه داران بزرگ آن زمان یعنی حسین میردامادی، توانست قطعات بسیار زیادتری را وارد کشور کرده و  آنها را مونتاژ کند. انواع و اقسام کامیون ها در دهه چهل خورشیدی تولید  شد. به طوری که  ایران کاوه در سال ۵۶ به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ کامیون در سطح دنیا نیز معروف شد.

 

اصغر قندچی توانست با مجوزهایی که از وزیر اقتصاد دوران پهلوی  گرفت، صنایع خودروسازی خود را تقویت کند. به گونه ای که در سال ۵۶ در نمایشگاه بین‌المللی خودرو در برلین مورد تقدیر قرار گرفت. پس از انقلاب او به تلاش‌های  خود در جهت بازسازی حمل و نقل جاده ای کشور  ادامه داد. یکی از بزرگترین فعالیت ‌های او در آن سال ها، رساندن ادوات سنگین به خصوص  تانک، به مناطق جنگی در جنگ ایران و عراق بود.

اصغر قندچی حتی در دوره جنگ نیز فعالیت‌های بسیار موثری داشت. برای اینکه خودروهای سنگین بتوانند تانک  را حمل کنند، قندچی موتورهای آن ها را ارتقا داد. تعویض موتور سرعت حرکت آنها را به طرز چشمگیری افزایش داد.

تلاش و پشتکار رمز موفقیت اصغر قندچی

نکته بسیار جالب در زندگی اصغر قندچی این است که او، چه در زمان پهلوی  و چه پس از انقلاب، همه  فعالیت ‌های خود را با هزینه ‌های شخصی آغاز کرد. او تا آخرین لحظه های عمر به  فعالیت می پرداخت و اعتقاد داشت بازنشسته کسی است که زیر خاک برود!

این کارآفرین برتر و صنعتگر نمونه کشوری در سال ۹۵، نشان امین الضرب  (به عنوان یکی از کارآفرینان برتر کشور ) را دریافت کرد.  برادر اصغر قندچی نیز یکی از فعالین سیاسی بود که در ۱۶ آذر ۳۲ به طرز مشکوکی  در دانشگاه تهران شهید شد.  اگر علاقه مند به مشاهده سرگذشت این کارآفرین نمونه هستید، مستندی به نام (ماک در ایران) در مورد فعالیت ‌های او  ساخته شده است.

اصغر قندچی بزرگترین کارآفرین ایرانی

زندگی این کارآفرین بزرگ صنعتی ، نشان دهنده این است که او در ابتدا علاقه و استعداد خود را به خوبی کشف کرده است. پس از آن،  تلاش هایی بی وقفه برای دنبال کردن استعداد خود را  انجام داده و علی رغم کمبود امکانات و سرمایه بسیار کم، اما راه خود را پیدا کرد و تلاش روز افزون او با خلاقیت و نوآوری هایش همراه بود.  او نیازهای موجود جامعه را به خوبی شناخت.  شکست های بسیار زیادی نیز در زندگی او  رخ داده است. مثلاً او بیش از ۴ هزار کامیون سفارش از خارج داشت، اما به واسطه انقلاب ۵۷ خیلی از سفارش ‌های او لغو شد که باعث ضررهای زیادی  به شرکت ایران کاوه شد. اما او دوباره پس از  این شکست تجاری،  کار خود ادامه داد.  این ویژگی و خصلت او نشان دهنده آن است که یک کارآفرین برتر هیچ وقت ناامید نمی شود.

به همین دلیل است که او نماد کسی است که تا آخرین لحظات برای ارتقای صنعت کشور تلاش کرده است و او را می‌توان به حق، پدر کامیون سازی ایران نامید.  متاسفانه ایشان در سال ۹۸   و در سن ۹۱ سالگی فوت کردند. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

 

کلام آخر

شرکت بارولاین بزرگترین، معتبر ترین و حرفه ای ترین شرکت حال حاضر در ایران در صنعت حمل و نقل جاده‌ای است. بارولاین توانسته است با استفاده از سامانه های به روز و جدید حمل و نقل، هم برای رانندگان و هم  برای صاحبان بار، امکانات و   ویژگی ‌های بسیار خوبی را آماده کند.  سامانه حمل بار آنلاین بارولاین با استفاده از جدید ترین فناوریهای مسیریابی، یکی از بهترین سامانه هایی است که هم برای رانندگان و هم برای صاحبان بار مفید خواهد بود. صاحبان می توانند با مراجعه به این سامانه، راننده و خودروی مورد نظر خود را تعیین کنند. همچنین رانندگان نیز می توانند اطلاعات کامل و شفافی را در مورد هزینه ها، دستمزد، صاحبان بار و … در  این سامانه به دست بیاورند. توصیه می کنیم حتما با مراجعه به سایت بارولاین از امکانات این نرم افزار جامع و کاربردی بهره مند شوید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.