بازنشستگی رانندگان حمل و نقل با چه سنی بازنشسته می‌شوند؟

یکی از اصلی ترین سوالاتی که معمولا رانندگان عزیز دارند این است که با چه سنی بازنشسته می شوند و بیمه تامین اجتماعی چه در دوران کار و چه در دوران بازنشستگی رانندگان چه مزایایی برای آنها خواهد داشت؟ در این مقاله سعی می کنیم در مورد بازنشستگی رانندگان و خدمات و مزایای بیمه  تامین اجتماعی  برای آنها مطالبی را ارائه کنیم.

بیمه تامین اجتماعی برای رانندگان

به طور کلی  در حال حاضر چیزی حدود ۴۸۴ هزار راننده در کشور فعالیت می‌کنند و ۳۳۸ هزار کامیون نیز در حوزه حمل و نقل جاده‌ای مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل می‌توان گفت که قشر عظیمی از کارگران کشور در حوزه فعالیت‌ های حمل و نقلی جاده ای کار می کنند و از این رو باید تمام حقوق و مزایای آنها به بهترین شکل ممکن، توسط سازمان تامین اجتماعی و سایر نهادهای رفاهی تامین شود. همچنین کارفرما  (که در واقع همان شرکت های حمل و نقل جاده ای محسوب می شود) نیز باید تمام حقوق و مزایای آنها را طبق  قرارداد به ایشان بدهند.

شغل شریف رانندگی یکی از مشاغلی است که علاوه بر داشتن مسئولیت سنگین، خطرات زیادی را نیز به همراه دارد. به همین دلیل بیمه تامین اجتماعی این شغل را تحت پوشش خود قرار داده و بر اساس قوانین تامین اجتماعی ( منظور ماده ۷۶ قانون بیمه است) سعی کرده همه حقوق مربوط به رانندگان، از جمله حقوق  مربوط به بازنشستگی رانندگان را بر اساس این قانون، تامین و محاسبه کند.

لزوم بیمه در بازنشستگی رانندگان

طبق قانون، همه رانندگان باید بیمه تامین اجتماعی شوند. یعنی شرکت ها و سازمان هایی که از رانندگان استفاده می‌کنند، باید حتماً در متن قرارداد استخدامی آنها، شرایط بیمه را به صورت کامل توضیح دهند. منظور از رانندگان نیز در این قانون همه رانندگان اتوبوس و ماشین ‌های سنگین بین شهری و حمل و نقل جاده ای است.

البته در قانون آمده که افرادی که ماشین از آن خودشان است،  باید حتما خودشان برای بیمه ماشین اقدام کنند و هر سال نیز حق بیمه را بپردازند. اما  اگر ماشین، برای شرکت است، کارفرما باید حق بیمه فرد را پرداخت کند و هرگونه کم کاری در این زمینه می‌تواند توسط راننده در دادگاه مطرح شود.

همانطور که می دانید رانندگان ماشینهای سنگین شامل طرح سختی کار می‌ شوند. به همین دلیل قوانین مختلفی مربوط به بازنشستگی آنها وجود دارد.

حتما باید رانندگان نسبت به بیمه حساس باشند. تمام موضوعات مربوط به دفترچه بیمه و خدمات مربوط به سلامت و درمان، در حالی قابلیت اجرا دارد که حتماً بیمه فرد به موقع توسط شرکت یا نهادی که در آن فعالیت می کنند،  به سازمان تامین اجتماعی به صورت مستمر و مداوم پرداخت شده باشد.

اهمیت دفترچه کار برای بازنشستگی رانندگان

همچنین جدیدا سخت گیری هایی برای بارنامه  نیز اعمال شده است که بسیار لازم و ضروری هستند. اگر موسسات و شرکت‌ های حمل و نقل، بدون داشتن دفترچه کار برای یک راننده، بارنامه صادر کنند، تخلف کرده‌اند و در این صورت مشمول جریمه می شوند. به همین دلیل شرکت ها و موسسات حمل و نقل بار و مسافر بین شهری، باید حتماً رانندگانی که فاقد دفترچه کار هستند را موظف کنند که این دفترچه را بگیرند. همانطور که مستحضر هستید با داشتن گواهینامه معتبر رانندگی متناسب با وسیله نقلیه و همچنین حداقل مدرک پایان دوره ابتدایی یا دوره نهضت سواد آموزی و دارا بودن کارت سلامت، می‌توان دفترچه کار را از سازمان حمل و نقل و پایانه‌ های کشور گرفت. اکیدا توصیه می کنیم که نسبت به موضوع دفترچه کار حساس باشید.

رانندگان نیز مانند همه بیمه شدگان تامین اجتماعی، از مزایای درمانی، مستمری بازنشستگی رانندگان ، از کار افتادگی، حوادث، غرامت، کمک ازدواج  و خیلی دیگر از مزایای که طبق قانون وظیفه این سازمان است، بهره‌ مند خواهند شد.

بازنشستگی رانندگان

بیمه رانندگان حمل و نقل جاده ای

سازمان تامین اجتماعی برای تمامی رانندگان تاکسی های اینترنتی، وانت، تراکتور، نیسان و کلیه ماشین های سنگین، بیمه صادر می کند. توصیه می کنیم حتما با مراجعه به سایت سازمان تامین اجتماعی، برای بیمه و سایر استعلام های مورد نظر اقدام کنید. در سایت سازمان تامین اجتماعی تمام موضوعات مربوط به فیش حقوقی، بیمه رانندگان و… قابل رویت است. همانطور  هم که میدانید هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور،  یک و نیم سال محاسبه خواهد شد.

از این رو رانندگان حتماً باید نسبت به بیمه تامین اجتماعی حساس باشند. اگرچه برای بیمه های درمان تکمیلی و بیمه ‌های تامین اجتماعی هنوز هم کاستی‌ هایی وجود دارد، اما مزایای آن ها نیر بسیار مناسب است و استفاده از آن را توصیه می‌کنیم. به هر حال بیمه تامین اجتماعی برای رانندگان، تضمین کننده زندگی حال و آینده خود و خانواده آنها خواهد بود و خیلی از استرس ها و موضوعات مختلف را کاهش خواهد داد.

همه بیمه شدگان تامین اجتماعی می توانند از بیمه درمان تکمیلی برای خانواده خود و خانواده هایشان استفاده کنند. اما اگر قصد استفاده از چند بیمه درمانی دارند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که مجموعه خسارت های دریافتی از شرکت‌ های بیمه، نباید از کل هزینه های درمانی که پرداخت کرده‌اند بیشتر شود. نرخ پرداخت حق بیمه نیز برای رانندگان ۲۷ درصد از دستمزد آنها محسوب می‌ شود.

شرایط بازنشستگی رانندگان

طبق قانون،  شرایط بازنشستگی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری با داشتن شرایط سنی و سابقه بیمه محاسبه می شود. شرایط بازنشستگی رانندگان برای مردان به اینگونه است که اگر ۳۰ سال سابقه کاری داشته باشند و حداقل سن آنها ۵۰ سال باشد، می‌توانند بازنشسته شوند. اما اگر سن آنها به ۶۰ سال رسیده باشد و ۲۰ سال سابقه کاری داشته باشند نیز، می‌توانند بازنشسته شوند. به عبارت دیگر در قانون، سن افراد به عنوان یک موضوع مهم تلقی شده است و برای کسانی که بیش از ۶۰ سال سن با ۲۰ سال سابقه دارند نیز، شرایط بازنشستگی رانندگان فراهم شده است. همچنین اگر فردی ۳۵ سال سابقه پرداخت حق ‌بیمه داشته باشد، بدون  توجه به سن، می‌تواند بازنشسته شود. البته به احتمال زیاد کسی که ۳۵ سال سابقه پرداخت بیمه باشد، بیش از ۶۰ سال سن خواهد داشت!

رانندگان حمل و نقل با چه سنی بازنشسته می‌شوند؟

همچنین شرایط بازنشستگی رانندگان برای زنان نیز در قانون به این صورت عنوان شده که داشتن ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه یا داشتن ۵۵ سال سن و ۲۰ سال سابقه کافی است.  همانند آقایان، داشتن ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه بدون شرط سنی نیز از ویژگی هایی است که باعث بازنشستگی بانوان راننده خواهد شد.

در مشاغل مختلف به این گونه است که سن بازنشستگی را بر اساس ۶۰ سالگی برای آقایان و برای زنان بر اساس ۵۰ سالگی محاسبه می‌کنند. البته این موضوع برای مشاغل مختلف نیز متغیر است.

 شرایط بازنشستگی رانندگان پیش از موعد

البته جالب است بدانید که چند حالت وجود دارد که بازنشستگی رانندگان می‌تواند جلوتر بیفتد. مثلاً اگر راننده ای  حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشد  و سن او از ۶۰ سال بیشتر باشد، می‌تواند بازنشسته شود. در صورت کسری سابقه بیمه، سنوات به صورت یکجا از فرد گرفته می شود. همچنین اگر یک راننده که جزو مشاغل سخت محسوب می ‌شود، بیست سال متوالی سابقه اشتغال و پرداخت بیمه داشته باشد،  بدون شرط سنی بازنشسته می‌شود. دقت فرمایید که شرط اصلی متوالی بودن است. یعنی بدون هیچ گونه وقفه ای.

 اما اگر ۲۵ سال متناوب سابقه مشاغل سخت داشته باشد، نیز بدون شرط سنی بازنشسته می‌شود. متناوب به این معنا  است که حتی اگر در طول ۲۵ سال، وقفه  هایی هم  در پرداخت بیمه داشته،  اشکالی ندارد. ولی در کل، ۲۵ سال بشود.

با تمام این تفاسیر توصیه می‌کنیم که حتماً تمام نکات مهم در مورد اخذ بیمه تامین اجتماعی را توجه  داشته باشید تا به بهترین شکل ممکن در زمان مقرر  بتوانید از خدمات آن و بیمه بازنشستگی رانندگان استفاده کنید. همانطور که در بالا توضیح دادیم حتماً به سامانه های مربوط به سازمان بیمه اجتماعی مراجعه فرمایید و تمام سوابق کاری و مسائل مربوط به خود را مشاهده کنید  تا در صورت مغایرت با واقعیت، برای حل آنها اقدام کنید.

کلام آخر

شرکت بارولاین به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های حمل و نقل و باربری در سطح کشور فعالیت می‌کند. سامانه حمل و نقل آنلاین بارولاین می‌تواند به عنوان یکی از بهترین سامانه ها، هم برای صاحبان بار و هم برای رانندگان در نظر گرفته شود. شرکت ما تعهد می ‌دهد که تمام ویژگی های مربوط به بیمه، حقوق و مزایای رانندگان عزیز را تامین کند و شرایطی را ایجاد کند که رانندگان در مورد حقوق و مزایا بیمه (بیمه بازنشستگی رانندگان )و سایر حقوق خود مشکلی نداشته باشند. در این مقاله نکات مهم در مورد بازنشستگی رانندگان را بیان کردیم تا رانندگان عزیر اطلاعات مهمی در مورد اهمیت بیمه و مزایای خود (درمانی، مستمری بازنشستگی رانندگان ، از کار افتادگی، حوادث، غرامت، کمک ازدواج  و خیلی دیگر از مزایای که طبق قانون وظیفه سازمان تامین اجتماعی است)  به دست آورند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.