انواع کامیون حمل مواد غذایی

در این مقاله قصد داریم در مورد کامیون حمل مواد غذایی و انواع آن  نکاتی را ارائه کنیم. مطمئنا هر چه اطلاعات رانندگان و صاحبان بار در مورد نحوه حمل و نقل مواد غذایی با کامیون حمل مواد غذایی بیشتر باشد، می تواند باعث تسریع در این امر شود. متاسفانه به دلیل عدم آگاهی های لازم برخی از رانندگان، شاهد فاسد شدن و از بین محصولات غذایی و به تبع آن  خسارات مالی زیادی هم به صاحب بار و  هم به راننده بوده ایم.

انواع کامیون حمل مواد غذایی

 لزوم استفاده گسترده از کامیون حمل مواد غذایی

 

درصد قابل توجهی از حمل و نقل بار در کشور به حمل و نقل مواد غذایی اختصاص داده می ‌شود. در گذشته به علت اینکه ماشین های یخچالدار وجود نداشت ،حمل و نقل مواد غذایی کار بسیار سخت و  معمولا همراه با ضرر بود. چرا که مواد غذایی مختلف در طول مسیر (به دلیل نبود تهویه مناسب و شرایط دمایی مورد نیازشان)، گندیده یا فاسد می شد. اما امروزه به واسطه اینکه دستگاهها و ماشین های زیادی در حوزه حمل مواد غذایی وجود دارد، این موضوع تا حد زیادی حل شده است. شرکت های تولید کننده  خودروهای سنگین، تمهیدات زیادی را اندیشیده اند تا کانتینرهای یخچالدار را برای انواع و اقسام کامیون حمل مواد غذایی ایجاد کنند. این قبیل یخچالها در انواع کوچک و بزرگ و متناسب با ماشین های مختلف مانند وانت و کامیون ساخته شده است که در ادامه توضیحات کاملتری در مورد آنها را ارائه خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که برای انتقال مواد غذایی نه تنها در حوزه حمل و نقل جاده ای، بلکه در حوزه حمل و نقل هوایی و حمل و نقل دریایی نیز با پیشرفت علم و فناوری شاهد مکانیسم هایی برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی هستیم.

انواع و اقسام کامیون حمل مواد غذایی

 

انواع و اقسام کامیون حمل مواد غذایی وجود دارد. وانت یخچالی، خاور یخچالی، کامیون یخچالی و تریلی یخچالی،  انواع و اقسام کامیون ها و ماشین هایی هستند که برای حمل مواد غذایی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به نیاز صاحبان بار، هر کدام از این ماشین ها مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین نوع و میزان ماده غذایی نیز در انتخاب نوع کامیون حمل مواد غذایی تاثیرگذار است.

اما نکات بسیار مهمی در هنگام حمل و نقل مواد غذایی باید رعایت شود. نکاتی که عدم رعایت آنها باعث فاسد شدن مواد غذایی و به تبع آن، ضررهای مالی هم برای صاحبان بار و عم برای رانندگان هستیم.

انواع کامیون حمل مواد غذایی

 

نکات مهم در مورد حمل مواد غذایی

 

یخچال هایی که در این خودروها تعبیه شده است باید همواره استریلیزه و پاکیزه باشند. به همین دلیل ورود افراد مختلف به محفظه کامیون حمل مواد غذایی کار اشتباهی است. محیط یخچال و سردخانه همواره باید تمیز باشد. ورود افراد متفرقه ممکن است باعث آلودگی در محیط یخچال و به تبع آن فاسد شدن مواد غذایی شود.

رانندگان عزیز باید در مورد ماده غذایی که حمل می‌کنند ( و شرایط نگهداری آن، چه به صورت سرد و چه به صورت گرم) اطلاعات کافی را داشته باشند تا بتوانند همواره دمای یخچال کامیون حمل مواد غذایی را تنظیم و کنترل کنند. به همین دلیل آنها باید در ابتدای بارگیری این محصولات، شرایط انجماد محصولات غذایی را به خوبی بدانند و درصورت عدم آگاهی در این مورد از افراد کارشناس و مسئول بپرسند تا در  حین سفر (و یا در پایان سفر) متحمل ضرر نشوند.

همان طور که می دانید مواد غذایی نباید با کف محفظه یخچال کامیون حمل مواد غذایی تماس مستقیم داشته باشند. به علت اینکه ماشین در هنگام حرکت بالا و پایین می ‌شود، ممکن است به مواد غذایی آسیب برسد. به همین دلیل باید مواد غذایی از کف محفظه یخچال فاصله داشته باشد و به شکل مناسبی نیز قرار داده شده باشد. (چیدمان محصولات غذایی بسیار مهم است.)

از نکات بسیار مهم در مورد کامیون حمل مواد غذایی این است که از این خودرو نباید برای مصارف دیگر استفاده شود. همچنین باید راننده قبل از بارگیری مواد غذایی تمام ویژگی‌های ماشین، از جمله دماسنج یخچال و  سردخانه و گرمخانه را به خوبی مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که مشکلی در آنها وجود داشته باشد، در اسرع وقت رفع شود.

حمل مواد غذایی با کامیون های یخچالدار

 

انواع و اقسام کامیون ها برای حمل مواد غذایی وجود دارد و تقریباً کامیون های یخچالی درصد قابل توجهی از حمل و نقل کالا در صادرات و واردات را شامل می شوند که در اندازه های مختلفی وجود دارند. به عبارت دیگر یک سیستم خنک کننده در قسمت بار این کامیون ها تعبیه و تنظیم شده است که به خوبی می‌تواند مواد مختلف مانند گوشت، مرغ، ماهی و …(که به سرعت فاسد می‌شوند را)، نگهداری کند تا بار به مقصد برسد.

انواع و اقسام کامیون های شش چرخ، ده چرخ و ۱۸ چرخ برای حمل و نقل مواد غذایی وجود دارد. به همین دلیل شاهد این هستیم که خدمات حمل بار یخچالی با انواع کامیون و کامیونت یخچالدار، توسط رانندگان عزیز به سراسر کشور انجام می ‌شود. فرآورده های دامی، لبنیات و مواد گوشتی و… با استفاده از تریلی های یخچالدار ( کامیون جفت یخچالدار، کامیون تک یخچالدار، کامیون خاور یخچالدار، وانت یخچالدار و … ) قابلیت جابجایی و حمل و نقل دارند.

انواع کامیون حمل مواد غذایی

 

ماشین های یخچالدار زیر صفر

 

ماشینهای یخچالدار در واقع همان کامیون و کامیونت های هستند که به یخچال ها مجهز شده اند. وانت ها و کامیون ‌های باربری، با استفاده از کانتینرها و یخچال های مخصوصی می‌توانند مواد غذایی را تا مدت قابل توجهی نگهداری کنند. جالب است بدانید که ماشین ‌های یخچال دار را به دو گروه زیر صفر و بالای صفر نیز تقسیم بندی می‌کنند. یخچالهای زیر صفر عمدتاً برای حمل موادی مورد استفاده قرار می گیرند که حتماً باید در دمای زیر صفر نگهداری شود. همانطور که می دانید محصولات لبنی مانند بستنی و همچنین محصولات گوشتی و سبزیجات منجمد، محصولاتی هستند که باید در دمای زیر صفر نگهداری شوند و اگر دمای آنها تغییر پیدا کند، امکان فاسد شدن و گندیده شدن آنها وجود دارد. قاعدتا نگهداری از این محصولات باعث می‌شود تا تازگی آنها حفظ شود و محصول با کیفیتی به دست مشتری برسد. به همین دلیل  یخچال ماشین‌های یخچالدار زیر صفری یا کامیون حمل مواد غذایی زیر صفری، با حساسیت بیشتری در پشت آنها مستقر شده است.

ماشین های یخچالدار بالای صفر

 

اما ماشین‌های یخچالدار بالای صفر ماشین هایی هستند که برای حمل موادی مورد استفاده قرار می گیرند که میزان حساسیت آنها بالا نیست، اما به اندازه کافی نیز باید در بسته ‌بندی و حمل و نقل آنها توجه کرد. مثلاً میوه ها، سبزیجات، کنسروها و … محصولاتی هستند که می‌تواند در دمای بالا صفر نیز حمل و نقل آنها را انجام داد. اما دمای خیلی زیاد و معمولاً بالای ۴۰ درجه، برای آنها مضر است و باعث گندیدگی یا فاسد شدن آنها می شود.

رانندگان عزیز حتماً باید در هنگام استفاده و نگهداری از کامیون حمل مواد غذایی تمام تمهیدات لازم را در نظر بگیرند.  نکته اول اینکه قبل از بارگیری محصولات در کامیون حمل مواد غذایی ، باید تمام ویژگی های لازم در مورد سلامت ماشین را مورد بررسی قرار داد. نکته دومی که به رانندگان توصیه می‌کنیم این است که به کارگران و افرادی که وظیفه چیدمان محصولات در کامیون حمل مواد غذایی دارند گوشزد کنند که محصولات  را به بهترین شکل ممکن در یخچال قرار بدهند. ضربه خوردن مداوم  به کناره‌های کانتینر و فشار آوردن بیش از حد آنها به بدنه یخچال،  باعث می شود که در روند کاری کانتینر و کامیون حمل مواد غذایی ایجاد اختلال شود.

همانطور که در بالا توضیح دادیم ورود افراد مختلف ممکن است باعث آلودگی بیشتر محیط داخل یخچال شود.  اگر داخل یخچال آلوده باشد، حتی اگر شما تمام تمهیدات لازم را در هنگام حمل و نقل با کامیون حمل مواد غذایی نیز رعایت کنید، باز هم که ممکن است که محصولات داخل آن فاسد شوند و از این رو، ضرر زیادی هم به صاحب بار و هم به راننده وارد خواهد شد. پی تا آنجا که ممکن است از ورود  افراد متفرقه به داخل کانتینر یخچال جلوگیری کنید.

انواع کامیون حمل مواد غذایی

 

کلام آخر

شرکت بارولاین یکی از معتبرترین و پیشرفته ترین شرکت ها در حوزه حمل و نقل و باربری در حوزه‌های مختلف از جمله کامیون حمل مواد غذایی است. رانندگان و صاحبان بار می توانند با مراجعه به سایت بارولاین و استفاده از سامانه حمل بار آنلاین بارولاین، تمام اطلاعات لازم در مورد بار و مسائل مالی را را در دسترس داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.