Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_options' is marked as crashed and should be repaired in /var/www/html/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2056
تاریخچه حمل بار با کامیون ها | مگ لاین

تاریخچه حمل بار با کامیون ها

در این مقاله قصد داریم به تاریخچه کامیون ‌ها  در ایران بپردازیم و نحوه ورود و استفاده از کامیون ‌ها  را در تاریخ حمل و نقل ایران بررسی کنیم.

 


تاریخچه حمل و نقلکامیون ها

وقتی به تاریخچه حمل و نقل نگاه می‌کنیم وسعت و گستردگی آن را به اندازه قدمت بشر می‌یابیم. انسان ها از همان ابتدا نیاز به برقراری ارتباط داشتند و تمام محدودیت های ممکن را برای این موضوع برطرف می کردند.

در واقع انسان ها در گذر زمان  و به خاطر نیازهای بیشتری که به ارتباطات بین خودشان داشتند، سعی کردند راه های ارتباطی مختلف  را به وجود بیاورند. از این ‌رو صنعت حمل و نقل یکی از تاریخی ترین فعالیتهای  بشری  محسوب می شود.

اگر به تاریخ باستان نگاه کنیم می بینیم که همواره حاکمان کشورها و مناطق مختلف برای حل مشکلاتی که در آن زمان بود ( معمولاً مشکلات جنگی) از راه‌ های ارتباطی استفاده می‌کردند. اما صرفا این پل ارتباطی برای جنگ هم نبوده است. اما اغلب سفرها به منظور کشورگشایی و لشکر کشی به مناطق مختلفی بوده است. در مقابل درصد خیلی کمی از ارتباطات هم به بحث تجارت و گردشگری اختصاص داشت. و تجارت و گردشگری از مهم ترین اهداف انسان برای حمل و نقل محسوب میشود که باعث ایجاد راههای مواصلاتی بسیار زیادی شد. معروفترین آنها راه جاده ابریشم است که ارتباط بین چین و روم در  اروپا را به وجود می آورد. این شاهراه بزرگ از کشور ایران عبور می کند. جالب است بدانید در حال حاضر کشورهای در برگیرنده جاده ابریشم، قصد ریلی کردن آن را دارند.

حمل و نقل و راه های ارتباطی

رفته رفته با افزایش جمعیت  شهرها در سراسر دنیا، شکل جدیدی از ارتباطات به وجود آمد. پس از دوره باستان و در دوره اسلامی نیز، شاهد گسترش راه‌ ها بودیم. باز بحث تجارت و گردشگری دو موضوع بسیار مهم بود که کشورهای مختلف جهان را به هم متصل می کرد.  اما آنچه که امروزه به عنوان حمل و نقل نوین در دنیا مطرح می‌شود در واقع همان صنعت حمل و نقل با استفاده از اتومبیل یا کامیون و یا قطار (حمل و نقل ریلی) است.

در قرن نوزدهم و برای اولین بار در کشور آمریکا جاده های آسفالته ساخته شد و با استفاده از ارتباطات جاده ای خوبی که در این زمینه به وجود آمد،  وسایل مختلف نیز اختراع شد تا بتوانند این  ارتباطات را به خوبی انجام بدهند. کشور ایران نیز از کشورهایی است که  در دوره پهلوی دوم حمل و نقل جاده‌ای در کشور رشد سریعی پیدا کرد و این صنعت گسترش یافت.

تاریخچه حمل بار با کامیون ‌ها

 

انواع حمل و نقل

حمل و نقل زمینی (حمل و نقل جاده ‌ای)، حمل و نقل هوایی و و حمل و نقل دریایی، ۳ نوع اصلی راه های ارتباطی  برای حمل مسافر و  کالا هستند. از آنجایی که ایران به دو دریای بزرگ متصل است، حمل و نقل دریایی از اصلی ترین و جذاب ترین حمل و نقل ها در ایران محسوب می ‌شد. حتی در دوران قاجار اغلب داد و ستد بازرگانان ایرانی از راه دریا بود. اما آنچه که باعث شد تا حمل و نقل جاده‌ای در کشور رونق پیدا کند ارتباطات عظیم جاده ای  در دوره پهلوی دوم بود. پس از اشغال ایران در پایان حکومت پهلوی اول و پایان جنگ جهانی دوم، دوباره داد و ستد بازرگانان ایرانی با کشورهای مختلف از جمله ترکیه  (به عنوان دروازه ورود به اروپا) افزایش پیدا کرد. به همین دلیل حمل و نقل جاده ای مدرن در ابتدای دهه ۲۰ شمسی رونق پیدا کرد.

اختراع کامیون ها

در اواخر قرن ۱۹ میلادی برای اولین بار کامیون ‌ها اختراع و ساخته شدند.  این کامیون ‌ها عمدتاً دارای دو دنده به سمت جلو و یک به سمت عقب بودند و توسط موتور چهار اسب بخار قدرت آنها تامین می شد. پس از آن شاهد ایجاد کامیونهای بزرگتر و قویتر بودیم. در سال ۱۹۱۷  میلادی کامیون ‌ها که عمدتاً برای حمل و نقل بستنی استفاده می شد، طراحی و توسط کمپانی های بزرگ مورد بهره برداری قرار گرفتند.

البته در آن زمان به دلیل ظرفیت بار کم و همچنین محدودیت‌های مسیرها، از کامیون‌ها در مسافت‌های کوتاه استفاده می شد. کامیون ‌ها آرام آرام ارتقا پیدا کردند و در دهه ۱۹۲۰ شاهد ماشین‌ ها و کامیونهای بزرگتری بودیم.

همانطور که می‌دانید یکی از اصلی ترین راه ها که در پایان دوره پهلوی اول  ایجاد شد،  راه آهن سراسری  شمال به جنوب  بود. که عمدتاً سربازان انگلیسی از آن استفاده  می کردند. به همین دلیل حمل و نقل ریلی زودتر از حمل و نقل جاده ای در ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.  در دوره پهلوی اول (حدود سال ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۰) شاهد ورود صنعت خودروسازی و همچنین استفاده گسترده از  کامیون ‌ها در ایران بودیم.

جالب است بدانید در سال ۱۳۳۰ چیزی حدود ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در شهر تهران فعالیت می کردند. در سال ۱۳۳۱ نیز ناوگان اتوبوسرانی تهران تاسیس شد.

تاریخچه حمل بار با کامیون ‌ها

 

استفاده از کامیون ها در ایران

همانطور که اشاره شد،  تقریباً ورود و استفاده گسترده از کامیون ‌ها در ایران به بعد از جنگ جهانی دوم و آغاز سلطنت پهلوی دوم بر می گردد. در آن زمان خیلی از این کامیون داران کشور در حوزه حمل بار در صورت منطقه‌ای و استانی فعالیت می کردند. البته خیلی از آنها توسط سازمان هایی که تحت حمایت شوروی بودند فعالیت  داشتند. معمولاً کامیونداران استان ها شمالی با شرکت‌ های کشور شوروی همکاری داشتند. بیشتر حمل و نقل در جنوب کشور از طریق دریا بود.

از آنجایی که جنوب کشور و شهر خرمشهر یکی از مناطق بسیار تجاری در زمان خود محسوب می شد و  بیشتر کشتی ‌های تجاری، بار خود را در آن جا خالی می کردند حمل و نقل کامیون ‌ها از این شهر (در دهه ۲۰ و ۳۰ خورشیدی) بسیار  زیاد بود.  اداره گمرک در ابتدا در استان خوزستان فعالیت خود را آغاز کرد. از همان زمان  نیز به واسطه گسترش شهرها و افزایش جمعیت در ایران، شاهد تعداد زیاد کامیون ‌ها  و کامیون داران در سطح کشور بودیم. این تعداد رانندگان در دهه ۳۰ افزایش بسیار زیادی داشت و میزان حمل و نقل کالا مخصوصاً از منطقه خوزستان به سایر شهرهای کشور  رشد زیادی را تجربه کرد.

دهه ۳۰، آغاز رونق حمل و نقل در ایران

شرکت های زیادی مخصوصاً در حوزه واردات به کشور، در دهه سی خورشیدی  از کامیون ‌ها استفاده می‌کردند. در دوره پهلوی میزان واردات بسیار زیاد بود و از این رو نیاز به شرکت ‌هایی که در زمینه حمل و نقل کامیون ‌ها  کار می کنند هم افزایش چشمگیری داشت. به همین دلیل انواع و اقسام کامیون های ۱۰ چرخ در  دهه ۴۰ خورشیدی مورد استفاده قرار می گرفت. این روند ادامه پیدا کرد تا این که سازمان راهداری کشور تاسیس شد. سازمان راهداری کشور فعالیت های خود را به صورت جدی در دهه ۴۰ خورشیدی ادامه داد تا  اغلب شهرهای ایران با مسیرهای آسفالته به یکدیگر متصل شوند. رشد جاده های آسفالته راه را برای گسترش سریعتر و ایمن تر حمل و نقل جاده ای باز کرد.

حمل و نقل جاده‌ای اثرات و اهمیت  بسیار زیادی دارد. از لحاظ زیست محیطی خیلی از افراد استفاده  از حمل و نقل جاده‌ای را در سطح گسترده،  باعث آلایندگی هوا و تخریب آن می دانند.  این دیدگاه کاملاً درست است. اما اگر بتوان از وسایل جدیدتر و مدرن تر و روش‌های علمی برای کاهش میزان آلایندگی کامیون ‌ها  استفاده کرد، می توان حمل و نقل پاک و مناسبی را داشته باشیم.

 

کلام آخر

صنعت حمل و نقل در واقع صنعت مدرنی در حوزه اقتصادی محسوب می شود  و با استفاده از این صنعت و واردات و صادرات کالا،  نقش اصلی در چرخه اقتصادی کشورها را ایفا می کند.

شرکت حمل و نقل بارولاین به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های حمل و نقل جاده ای، اماده همکاری با صاحبان بار و همچنین رانندگان است. توصیه میکنیم حتما از سامانه هوشمند حمل بار بارولاین استفاده کنید و از مزایای بی نظیر آن بهره مند شوید. این سامانه تمام نیازهای مهم صاحبان بار و رانندگان را برطرف می سازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.