مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان

در این مقاله قصد داریم آنچه در مورد مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان است را توضیح دهیم. کامیون ها و وسایل نقلیه سنگین به خاطر ویژگی های آب و هوایی نیاز به مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان دارند و باید توجه بیشتری به عملکرد مناسب قسمت های مختلف و قطعات داشته باشند.

مدیریت کامیون در فصل زمستان

یکی از فصول سال که باید حتماً رانندگان عزیز تمام تمهیدات لازم در مورد بررسی قسمت‌های مختلف کامیون را بیندیشند زمستان ها است. چرا که هرگونه کم کاری در بررسی و چک کردن قسمتهای مختلف کامیون و مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان ، ممکن است که باعث ایجاد مشکل برای آنها شود. کامیون داران عزیز باید حتماً در فصل زمستان  به قسمت‌های مختلف کامیون خود  توجه داشته باشند تا اگر مشکلی ایجاد شده است، آن را مورد بررسی قرار داده و برطرف کنند.

مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان

چکاب کامیون در فصل زمستان
یکی از اصلی ترین قسمت ها برای مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان ، باطری کامیون‌ها است. هوای سرد باعث می‌شود که در روند فعالیت باتری و مایعاتی که در آن وجود دارد مشکلاتی ایجاد شود. بنابراین بهتر است که حتماً تمام قسمت های مختلف باتری مورد بررسی قرار بگیرد. البته ما توصیه می کنیم نه فقط در زمستان‌ها، بلکه در تمام فصول سال باطری هر از چندگاهی مورد بررسی قرار بگیرد تا از میزان شارژ آن اطمینان حاصل کنید. البته اغلب رانندگان این موضوع را می دانند که اگر قرار است که کامیون بیش از ۲۴ ساعت در هوای سرد به صورت خاموش باشد، ممکن است برای باتری آن مشکل ایجاد شود. پس بهتر است که حداقل یک بار آن را روشن کنیم تا باتری شارژ شود.

 

 بررسی تایرها از موضوعات اصلی مدیریت کامیون

 اما به جز باتری، یکی دیگر از اصلی‌ترین موضوعات در حوزه مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان ، بررسی تایرها  است. همانطور که میدانید، عمدتاً هوای سرد باعث ایجاد تغییراتی (از جمله ترک خوردگی ها، برآمدگی ها و معمولاً سایش) برای آج لاستیک ها می شود. به همین دلیل توصیه ما این است که تمام تمهیدات لازم در مورد بررسی تایرها در زمستان را مورد بررسی قرار دهید. به علت نوساناتی که در مورد قیمت لاستیک هم به وجود آمده است، باید بیش از پیش به لاستیک ها اهمیت داده شود. به عبارت دیگر شما باید  همیشه به اندازه کافی، عمق آج و فشار لاستیک را تنظیم کنید تا به مشکلی نخورده‌ باشند. اما همانطور که میدانید مهمترین قسمت در بررسی لاستیکها استفاده از زنجیر چرخ است. خیلی از مناطق کشور در طول ایام زمستان برف گیر هستند و لازم است که رانندگان تا آنجا که ممکن است برای جلوگیری از لغزش کامیون در جاده های لغزنده، از زنجیر چرخ استفاده کنند.

از آنجایی که یکی از اصلی ترین مواردی که باعث تمرکز راننده می شود این است که دمای مناسبی در کابین راننده وجود داشته باشد، به همین دلیل بهترین کار برای مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان این است که بخاری کامیون خود را بررسی کنید که هیچ وقت دچار مشکل نباشد و اگر ایرادی دارد  آن را برطرف کنید.

به جز موارد بالا باید موتور کامیون نیز برای مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان بررسی شود. چرا که ممکن است به هر دلیلی شلنگ ها دچار نشت و یا  ترک شده باشند. یک روش دیگر نیز این است که به صدایی که موتور می دهد دقت داشته باشید. هر گونه صدای غیر عادی نشان دهنده وجود مشکل است. موتور کامیون باید صدایی عادی داشته باشد. اگر به هر دلیل متوجه شدید که کامیون صدایی غیر عادی دارد باید موتور آن را به خوبی چک کنید.

 اقدامات لازم در زمستان برای حمل بار

به جز موارد گفته شده،  یکی از اصلی‌ترین موضوعات مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان سیستم ترمز کامیون است. بخاطر اینکه رانندگان عزیز در زمستان ها،  در جاده های لغزنده فعالیت می‌کنند، همواره باید سیستم ترمز به خوبی کار کند. چرا که امنیت کامیون شما در ازای استفاده درست سیستم ترمز است. پس تمام نکات مهم در زمینه کارکرد مناسب سیستم ترمز را  در نظر داشته باشید. همچنین باید روغن موتور کامیون را تعویض کنید تا وسیله شما به بهترین شکل ممکن برای مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان فعالیت داشته باشد. به واسطه اینکه در اغلب روزهای بارانی و مه آلود و البته تاریک، نیاز به چراغ دارید،  به چراغ های داخلی و بیرونی کامیون حتماً توجه شود.

به جز تمام این موارد در حوزه مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان باید ضد یخ رادیاتور و سیستم های اگزوز را به خوبی بررسی کنید و همه چیز را برای به این قسمت ها در نظر داشته باشید. همانطور که میدانید ترکیب ۲۵ درصد ضد یخ با آب رادیاتور برای آب و هوای ایران بسیار مناسب است. البته این عدد به صورت پیشنهادی است وگرنه شما می توانید  بنا به تجربه خودتان از ضد یخ های دیگری استفاده می کنید.

در فصل زمستان چه بارهایی حمل کنیم؟

یکی دیگر از نکات مهم در زمینه مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان که باید به آن توجه کرد این است که نوع باری که در حال حمل آن هستید باید متناسب با شرایط آب و هوایی باشد. قاعدتاً مایعات و محصولاتی که نسبت به هوای سرد دچار مشکل می شوند، نباید در زمستانها حمل شود و باید زمان حمل آن را به زمان بهتری موکول کرد. به همین دلیل توجه لازم را داشته باشید که چه موادی برای حمل و نقل زمستان مناسب است. لغزندگی جاده ها در زمستان بسیار بالا است و اگر محموله هایی وجود دارد که حساسیت های بالایی دارند (مانند برخی از مواد شیمیایی)، بهتر است زمان مناسب تری را برای حمل آنها در نظر بگیرید.

قیچی کردن کامیون در فصل زمستان

برای جلوگیری از قیچی کردن تریلی در زمستان تمام نکات ممکن را باید در نظر بگیریم. بارهای سبک را با احتیاط حمل کنید.  در هنگام حمل بارهای سنگین، احتمال قیچی کردن تریلی کم است. اما معمولاً تریلرهای خالی ممکن است که قیچی کردن برای آنها بیفتد.  رانندگان  باید فرآیند ترمزگیری را به عنوان نکته ای مهم در مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان به درستی انجام دهند. به عبارت دیگر باید ترمز را به تدریج بگیرند و سرعت خود را آهسته کم کنند. در این صورت احتمال قیچی کردن تریلی بسیار کم خواهد بود. بهتر است که در پیچ ها ترمز نگیرید و فرمان هنگام ترمز نچرخد. تمام این تمهیدات اگر به خوبی توسط رانندگان اجرا شود، به احتمال زیاد می‌توانند مشکل  قیچی ‌کردن را حل کنند.

کلام آخر

 شرکت بارولاین یکی از معتبر ترین و مدرن ترین شرکت ها در حوزه حمل و نقل بار است. ما با استفاده از سامانه هوشمند حمل بار توانسته ایم که  دغدغه های مهم رانندگان عزیز و صاحبان بار را برطرف کنیم. رانندگان عزیز با استفاده از سامانه هوشمند حمل بار بارولاین به راحتی می توانند  درخواست های حمل بار مختلف را بررسی کنند و متناسب با شرایط  ماشین سنگین خود یکی از آنها را انتخاب کنند. همچنین می توانند  با شفافیت تمام، موضوعات مربوط به مباحث مالی را به خوبی مشاهده کنند. شما به راحتی با استفاده از سامانه همراه هوشمند حمل بار بارولاین می توانید از امکانات این سامانه استفاده کنید. صاحبان بار نیز می توانند با استفاده از سامانه هوشمند حمل بار بارو لاین،  به صورت آنلاین و لحظه ای از وضعیت بار خود در جاده ها مطلع شوند. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استخدام رانندگان مجرب یا صاحبان باری که نیاز به انتقال محموله های خود و راننده دارند، به سامانه هوشمند حمل بار بازرولاین مراجعه فرمایید و از خدمات این سامانه استفاده کند. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مدیریت حمل و نقل جاده‌ای در فصل زمستان نیز می توانست با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.