Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_options' is marked as crashed and should be repaired in /var/www/html/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2056
روش های جلوگیری از خواب آلودگی در حین رانندگی | رفع خواب آلودگی | مگ لاین

راهکارهای رفع خواب آلودگی در حین رانندگی

در این مقاله قصد داریم در مورد روش های رفع خواب آلودگی نکاتی را ارائه کنیم. روش های رفع خواب آلودگی برای رانندگان بسیار مهم خواهد بود. آنها باید برای  رفع خواب آلودگی در شب، روش های مختلف را انجام دهند تا رانندگی بی خطری داشته باشند.

رفع خواب آلودگی راننده

خواب آلودگی

یکی از اصلی ترین دلایل تصادفات مرگبار در جاده ها، خواب آلودگی است. طبق آمار راهنمایی و رانندگی،  یکی از دلایل  اصلی بیش از ۵۰ درصد تصادفات مرگبار، خواب آلودگی و عدم کنترل راننده  بر خودرو ( به واسطه خواب‌آلودگی) بوده است. اگر چه، به نظر می‌رسد این آمار خیلی بیشتر باشد. چرا که خیلی از افرادی که تصادف می‌کنند، به منظور کاهش جریمه خود، خواب آلودگی و خستگی را اظهار نمی کنند. چون اگر برای مامورین نیروی انتظامی اثبات شود که راننده در حین رانندگی، خواب آلوده بوده است، جریمه سنگین تری برای آنها تنظیم  میشود.

همانطور که می دانید اغلب تصادفات به واسطه خواب آلودگی، معمولاً در ابتدای صبح یا در بامداد اتفاق می‌افتد. دلیل آن هم بسیار واضح است.  سیستم بدن انسان ها به گونه‌ای تنظیم شده است که در انتهای شب خسته می شوند و به همین دلیل از لحاظ بیولوژیکی، نیازمند استراحت هستند. حالا اگر به هر دلیلی رانندگان در هنگام رانندگی به این موضوع توجه نکنند، خستگی آنها، موجب خواب آلودگی بیشتر خواهد شد.

اما یکی از نکات جالب که درباره خواب آلودگی رانندگان می توان  عنوان کرد این است که، در اغلب تصادف هایی که به دلیل خواب آلودگی رخ می‌دهد، سرعت ماشین سنگین، بسیار کم است. اگرچه این موضوع برای خودروهای سواری و کوچک شاید مشکل خاص نداشته باشد، اما برای رانندگانی که دارای بارهای سنگین و حساس هستند، می تواند مشکل ساز باشد.

هرگونه تصادف خودروهای سنگین حتی با سرعت خیلی کم، ممکن است که ضربات جبران ناپذیری به بار و محصولات آنها برساند و این موضوع می‌تواند برای سازمان و راننده، باعث خسارتهای مالی شدیدی شود.

از اینرو رانندگان باید تمام تمهیدات لازم را بیندیشند تا در هنگام رانندگی، خواب آلوده نباشند و با استفاده از روش هایی که در ادامه مطرح می کنیم از خواب آلودگی در حین رانندگی جلوگیری کنند.

 

روش های جلوگیری از خواب آلودگی در حین رانندگی

البته خیلی از رانندگان روش های جلوگیری از خواب آلودگی در حین رانندگی را می‌دانند. اما در اینجا صرفاً به منظور تکرار این نکته بسیار مهم، آنها را دوباره بیان می‌کنیم.

از آنجایی که خواب‌آلودگی برای رانندگان ماشینهای سنگین می‌تواند ضررهای بسیار مهمی داشته باشد، یادگیری مطالب بیشتر در این زمینه خالی از لطف نیست.

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که باعث خواب آلودگی می شود، زمان خوردن شام است. شام باید زمانی خورده شود، که باعث خواب‌آلودگی پس از آن نشود. غذاهای سنگین و چرب هم باعث خستگی و خواب آلودگی می‌شوند. به همین دلیل توصیه ما این است که غذای سالم را، در زمان مناسب تناول کنید. در هنگام رانندگی از تنقلات نیز استفاده کنید. تنقلات باعث می شود که برای مدت زمان قابل توجهی، خواب آلودگی از بین برود. البته توصیه ما این است که در هنگام خوردن تنقلات، تخمه آفتابگردان را فراموش نکنید.

خوردن مایعات نیز می‌تواند کمک مناسبی به رفع خواب آلودگی کند. البته منظور ما از خوردن مایعات، نوشیدنی‌های قندی نیست. آب و نوشیدنی هایی مانند آب میوه، می توانند مناسب باشند. البته شما می توانید از نوشیدنی های کافئین دار نیز استفاده کنید. قهوه و چای می تواند گزینه خوبی باشد.

به جز این موارد، خواب کافی یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید همواره رانندگان به آن توجه کنند. توصیه ما این است که در شبانه روز ۷ تا ۸ ساعت بخوابید تا بدن شما به اندازه کافی استراحت کرده باشد و باعث رفع خواب آلودگی شود.

راهکارهای رفع خواب آلودگی در حین رانندگی

 

 

بیشتر بخوانید : ۱۰ نکته برای جلوگیری از حواس پرتی در رانندگی

 

یکی دیگر از روش‌های رفع خواب آلودگی این است که جاده و چشم انداز را خوب بررسی کنید. هنگام رانندگی چشمان خود را حرکت دهید تا باعث رفع خواب آلودگی شود. اگر چشم افراد فقط به جلو باشد، احتمال خواب آلودگی زیاد خواهد شد.

یک روش دیگر این است که پس از هر دو ساعت رانندگی، توقف کوتاهی کنید و بین ۵ تا ۱۰ دقیقه با انجام ورزش و حرکات کششی، خستگی را از تن خود دور کنید. این کار باعث رفع خواب آلودگی می شود.

فعال نگه داشتن فعالیت های مغزی و بدن، میتواند گزینه خوبی برای رفع خواب آلودگی باشد. جویدن آدامس نیز یکی از فرآیندهای است که به واسطه حرکت مداوم دهان و قندی که در دهان ایجاد می کند، می تواند خواب را از سر رانندگان بپراند و موجب رفع خواب آلودگی شود.

اما یکی از روش‌های جالبی که معمولاً می تواند خستگی را (نه تنها در هنگام رانندگی،  بلکه در حالت های مختلف) از بین ببرد، استفاده کردن از یک دستمال مرطوب است. شما اگر دستمال مرطوب را به صورت و گردنتان بکشید و همواره صورت و گردن خود را مرطوب نگه دارید، باعث می شود که خستگی از بدن شما خارج شود.

متاسفانه اغلب تصادفات، به این دلیل است که راننده بدون استراحت کافی و به تنهایی، در حال مسافرت است. بهتر است که تا آنجا که می توانید یک همسفر داشته باشید تا صحبت با او سبب رفع خواب آلودگی شود.

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث خواب آلودگی و خستگی رانندگان می شود، ثابت ماندن دما است. اگر دما به هر طریق ثابت و مطلوب باشد، احتمال خواب آلودگی بسیار زیاد خواهد بود و به همین دلیل توصیه ما این است که تا آنجا که ممکن است دما را برای خواب و استراحت مطلوب نکنید! مثلا در زمستانها، اگر بخاری همواره روشن باشد، طبیعتا باعث ایجاد گرما می شود. این گرما، عاملی برای خواب‌آلودگی خواهد بود. از طرف دیگر در تابستان نیز استفاده از کولر باعث خنکی خواهد شد که آن هم، باعث شرایط مناسب برای خواب می شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که تا آنجا که ممکن است با فعالیت‌های بدنی کوچک و تغییر دما، شرایط را برای خواب فراهم نکنید! شما می توانید با گوش دادن به یک موسیقی نیز شرایط خواب آلودگی را از بین ببرید.

 

ساعت استاندارد رانندگی در ایران به منظور رفع خواب آلودگی

سازمان راهداری و حمل و نقل، به همه نیروهای انتظامی در سراسر کشور ابلاغ کرده است که ساعت کار مجاز رانندگان حمل بار را کنترل کنند. طبق ماده ۲ این قانون، رانندگی وسایل نقلیه عمومی حداکثر در مدت ۱۰ ساعت در شبانه روز مجاز است. به عبارت دیگر  اگر سفر شما در طول شبانه روز، بیش از ۱۰ ساعت طول می‌کشد، باید از دو راننده استفاده کنید و نام راننده کمک خود را هم، حتماً به نیروهای انتظامی اعلام کنید. البته این قانون دارای تبصره هایی نیز است. مثلا اگر وسیله  حمل بار، سرعت کمتر از ۳۰ کیلومتر بر ساعت دارد، این ۱۰ ساعت می‌تواند افزایش پیدا کند. در شرایط بحرانی مانند امداد و نجات نیز،  ساعت افزایش پیدا می‌کند.

حالا اگر به هر دلیلی راننده کمک وجود نداشت، وظایف شرکت‌های حمل و نقل است که شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند که راننده بیش از ۱۰ ساعت در روز فعالیت رانندگی نداشته باشد.

 

راهکارهای رفع خواب آلودگی در حین رانندگی

رانندگی در شب بهتر است یا روز؟ 

مسلماً رانندگی در در روز بهتر از رانندگی در شب است. بدن ما به گونه ای طراحی شده است که به صورت بیولوژیکی باید در شب استراحت کند. اما اگر شما به هر دلیلی نیاز به رانندگی در شب دارید و این موضوع مقطعی خواهد بود، باید تمام تمهیدات لازم برای رانندگی ایمن در شب را داشته باشید. یعنی استراحت کافی کرده باشید و تمام قطعات و وسایل مورد نیاز را برای رانندگی در شب، بررسی و آماده کرده باشید.

مثلاً باید چراغ‌های شما کاملا درست باشند تا خطر تصادف از بین برود. اگر تمام تمهیدات لازم را، برای رانندگی در شب به خوبی تأمین کرده باشید (و سفرهای شما صرفاً در مدت زمان کوتاهی باشد)، می توانید در شب نیز رانندگی کنید.

همانطور که می دانید رانندگی در شب باید با سرعت کمتری باشد. حداقل ۱۰ کیلومتر بر ساعت، سرعت شما کمتر از رانندگی در طول روز است. اگر فعالیت هایی که سبب رفع خواب آلودگی میشود را انجام دهید، رانندگی در شب بی خطر خواهد بود.

کلام آخر

شرکت حمل و نقل بارولاین یکی از بروزترین و مدرن ترین شرکت ها در حوزه حمل و نقل بار است. صاحبان بار و رانندگان عزیز می توانند تمام اطلاعات مربوط به حمل و نقل، دستمزد، مزایا، موقعیت بار  به صورت لحظه‌ای و غیره را در سامانه های بارولاین داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.