با نحوه بارگیری و تخلیه بار بیشتر آشنا شوید

قسمت ابتدا و انتهای صنعت حمل‌و‌نقل جاده ای را بارگیری و تخلیه تشکیل می‌دهد. به همین دلیل در این مقاله سعی می‌کنیم در مورد بحث بارگیری و تخلیه نکاتی را ارائه دهیم. این نکات در واقع اصول مهمی هستند که هم رانندگان، هم صاحبان بار و هم کارگران حوزه تخلیه در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها باید بدانند.

اصول بارگیری

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکاتی که در صنعت حمل‌و‌نقل جاده‌ای مطرح است، رعایت تمام قوانین و مقررات و ایمنی‌های لازم در هنگام بارگیری است. به هر میزان که اصول بارگیری مورد رعایت قرار گرفته شود، از خسارات مختلف مالی و جانی نیز جلوگیری خواهد شد. هر از چند گاهی متأسفانه شاهد هستیم  به کسانی که در صنعت حمل‌و‌نقل فعالیت می‌کنند، صدماتی مالی و جانی وارد می‌شود. این صدمات عمدتاً در زمان بارگیری است. به همین دلیل باید در هنگام تخلیه از وسایل مختلفی مانند ترولی، تسمه و … استفاده کرد تا اصول آن به بهترین شکل ممکن انجام شود.

پالت مناسب برای بارگیری

در مقاله‌ای جداگانه به تفصیل در مورد پالت مناسب برای تخلیه توضیحاتی را ارائه کرده‌ایم. حتماً این مقاله را مطالعه کنید. اما نکته بسیار مهم این است که در انتخاب پالت دقت کنید. پالت مناسب تا حد بسیار زیادی از آسیب رسیدن به وسایل در هنگام جابه‌جایی جلوگیری می‌کند.

حواله بارگیری چیست؟

در هنگام ترخیص کالاهای صادراتی از گمرک حواله‌ای چاپ می‌شود که آن را حواله بارگیری می‌نامند. کسی که حواله به نام او است و آن را در اختیار دارد، صاحب محموله تلقی خواهد شد.

فرآیند بارگیری و تخلیه بار

همان طور که میدانید اغلب ماشین‌هایی که برای باربری از آن استفاده می‌شود، ماشین‌های سنگین مانند کامیون و تریلی هستند. این دو ماشین در حمل‌و‌نقل جاده‌ای ایران بیشترین نقش برای حمل کالا را دارند. قاعدتاً کالا باید به خوبی در ماشین‌های حمل‌و‌نقل جاده ای مانند کامیون و تریلی  بارگیری و تخلیه شود. خیلی وقت‌ها هم شاهد آن هستیم که در فرآیند بارگیری و تخلیه بار اصول کلی رعایت نمی‌شود. تمام شرکت‌های باربری و حمل‌و‌نقل و اغلب سازمان‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند باید همه اصول باربری مقید باشند و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند.

وظایف کارکنان در زمان بارگیری و تخلیه بار

آموزش صحیح، از اصلی‌ترین وظایفی است که همواره باید کارگران را برای بارگیری و تخلیه از آن‌ها آگاه کرد، آموزش صحیح به کارگران در هنگام تخلیه سبب می‌شود تا علاوه بر اینکه مشکلات مختلف جسمانی از جمله آسیب‌هایی گردن و ستون فقرات و غیره برای آن‌ها اتفاق نیفتد، یک نوع سرمایه‌گذاری هم محسوب شود.  چرا که وقتی که کارگران به بهترین شکل ممکن و با آموزش‌های بسیار خوب،  یاد گرفته باشند کالا را در وسیله حمل‌و‌نقل قرار بدهند، شاهد خسارت‌ها و هزینه‌های جاری بی‌مورد نخواهیم بود. مثلاً باید به کارگران، انواع و اقسام بسته‌بندی‌ها را آموزش داد. برخی از وسایل باید به صورت بسته‌بندی پاکتی باشند. بسته‌بندی پاکتی برای وسایلی مانند قهوه، چای و … پیشنهاد می‌شود. همچنین گوشت خام، شیر خشک و … را باید به صورت پاکتی بسته‌بندی کرد. از آنجایی که استفاده از کارتن و جعبه می‌تواند محافظت قابل‌توجهی را برای بسته‌بندی‌های ایجاد کند لذا بسته‌بندی کارتونی نیز برای برخی از لوازم به خصوص شکستنی توصیه می‌شود.

تخلیه و بارگیری

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در هنگام بارگیری به آن توجه کرد این است که وسایل باید به بهترین شکل ممکن روی همدیگر قرار بگیرند. قاعدتاً وزن آن‌ها می‌تواند در این زمینه بسیار کمک بکند. چینش مناسب وسایل می‌تواند به عنوان یک مهارت در نظر گرفته شود. البته برای چینش مناسب وسایل، باید افرادی که قصد بارگیری محموله را دارند آموزش‌های لازم را دیده باشند. آموزش‌های لازم به کارگرانی که وظیفه تخلیه هر نوع باری را دارند، لازم و ضروری است.

متأسفانه شاهد بودیم که برخی از اصول بسیار ساده و پیش پا افتاده توسط برخی از رانندگان یا افراد، مورد توجه قرار نگرفته است و از این رو باعث ایجاد  خطر و البته صدمات جانی و مالی شده است. در هنگام بارگیری باید ترمزدستی کامیون به طور کامل کشیده شده باشد و ماشین در حالت توقف باشد، در غیر این صورت هرگونه حرکت ماشین در هنگام تخلیه امکان دارد. مسلماً حرکات غیرمنتظره وسیله باربری در هنگام تخلیه ،می‌تواند خسارات زیادی به محصولات و کالاها و البته به خود ماشین وارد کند.

تا آنجا که می‌توانید از تمام ابزارها و ماشین‌آلات مختلف برای بارگیری استفاده کنید. استفاده از لیفتراک نیازمند آموزش است. این آموزش‌ها باید به خوبی به نیروی انسانی داده شود.

بارگیری و تخلیه کالا

یکی از نکات مهمی که در هنگام تخلیه باید به آن توجه کرد این است که در شب و یا در تاریکی و عدم وجود نور کافی بارگیری نکنید. چرا که دید کافی وجود ندارد و ممکن است که برای افرادی که در حین بارگیری هستند، مشکل به وجود بیاید. نور کافی و دید مناسب از اصلی‌ترین اصول ایمنی و مراقبتی در زمان تخلیه محموله است.

همان طور که میدانید یکی از اصلی‌ترین ابزار برای سفت کردن کالاها مهار است. مهار به طناب‌های متنوعی گفته می‌شود که در اطراف کالاها و محموله‌ها بسته می‌شود تا آن‌ها را از جابه‌جا شدن در حین حرکت کامیون یا تریلی باز داد. اگر چه در هنگام بارگیری ، وظیفه کارگران است که تمام تمهیدات لازم را در مورد بستن درست مهار انجام دهند، اما در حین مسیر حمل و نقل، این وظیفه بر عهده رانندگان است.  رانندگان هم در هنگام بارگیری و هم در طول مسیر باید هر چند کیلومتر یک بار، به مهار کالاهای خود در وسیله باربری توجه کنند و آن را چک کنند. متأسفانه بارها شاهد بودیم که مهار محکم نبوده و از این رو در جاده‌ها اتفاقات ناگواری افتاده است. اتفاقات بدی که نه تنها صرفاً برای بار و محموله، بلکه برای جان افراد رخ داده است.

 

بیشتر بخوانید : توجه به اصول بارگیری و تخلیه بار را فراموش نکنید

 

در نظر داشته باشید که هر موادی بسته‌بندی خاص به خود را دارد. مثلاً بارگیری مواد مایع با بسته‌بندی و بارگیری  اجسام جامد متفاوت خواهد بود. اگر آموزش‌های لازم را به کارکنان تخلیه بدهید، شاهد اشتباهات و خسارت‌های زیاد نخواهیم بود.

چه در هنگام تحویل کالا و چه در هنگام ارسال کالا همواره باید نکات بسیار مهمی را در حوزه بررسی ایمنی کالاها مورد توجه قرار داد. مثلاً شما باید تمام وسایل را مورد بررسی قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که آن‌ها سالم و به هیچ‌گونه خسارتی در طول مسیر، تخلیه می‌شوند. از نظر وزن محتوا نیز بار باید مورد بررسی قرار بگیرد. زمان رسیدن کالا باید مورد توجه قرار بگیرد و حتماً رسید دریافت بار به راننده‌ها و  متصدی حمل و نقل ارائه شود.

کلام آخر

یکی از بهترین شرکت‌های حمل‌و‌نقل جاده ای در ایران شرکت بارولاین است. بارولاین با استفاده از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا توانسته است بهترین و البته کارآمدترین سامانه‌های حمل‌ و‌ نقل آنلاین ر در اختیار رانندگان و صاحبان بار قرار بدهد. صاحبان بار با استفاده از سامانه جامع بارولاین می‌توانند با راننده در ارتباط باشند و به صورت لحظه‌ای شرایط بار خود را رصد کنند. رانندگان نیز می‌توانند با استفاده از سامانه جامع حمل‌و‌نقل بارولاین، تمام اطلاعات لازم و مهم خود را دریافت کنند. استعلام‌های مختلف و همچنین بارنامه خودرو  توسط سامانه جامع بارولاین  مهیا شده است. با استفاده از این سامانه‌ها به راحتی می‌توانید اطمینان داشته باشد که محموله شما به بهترین، سریع‌ترین و امن‌ترین شکل ممکن به مقصد خواهد رسید.  کافی است به سایت بارولاین مراجعه کنید تا اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.