نقش باربری در حمل‌ و‌ نقل چیست؟

از گذشته تاکنون مردم نیازمند این بودند تا محصولات و کالاهای  خود را از نقطه‌ای به نقطه دیگر برسانند و برای رسیدن به این هدف همواره به دنبال راه حل‌‌های نوین و جدید بوده‌اند تا بتوانند این کار را به آسانی انجام دهند. از دیرباز مسئله باربری و حمل‌و‌نقل از دغدغه‌های اجتماعی بوده و تاکنون ادامه دارد. باربری و حمل‌و‌نقل نقش مهم و ضروری در پیشبرد رونق اقتصادی دارد و قابل انکار نیست که بار سنگین اقتصاد بر دوش باربری و حمل‌و‌نقل سنگینی می‌کند. تولید، توزیع و خدمت رسانی تنها به واسطه باربری اتفاق می‌افتد. اگر نگاهی به فعالیت‌های اقتصادی بیندازیم به وضوح مشاهده خواهیم کرد که جابجایی کالاها از مبدا تا مقصد معین تماما بر عهده باربری است. باربری یکی از امکانات و پیش نیازها در بحث حمل‌و‌نقل است. برای آشنایی با باربری ابتدا باید بدانیم پایانه بار کجاست؟

پایانه بار کجاست؟

   پایانه بار نقش بسیار مهمی در صنعت حمل‌و‌نقل ایفا می‌کند. پایانه بار محل تجمع کامیون داران است که برای حمل بار در آنجا مستقر می‌شوند. در پایانه چندین تعاونی بار و شرکت حمل‌و‌نقل مشغول به کار هستند که هر‌کدام چند کامیون را در اختیار دارند. صاحبان‌بار به این پایانه‌ها برای حمل بار خود مراجعه می‌کنند. در اصل پایانه به عنوان مرکزی برای توزیع کالا محسوب می‌شود. در پایانه‌ها مقصد، نرخ کرایه‌بار، دستمزد رانندگان تعیین می‌شود. اما بسیاری از رانندگان از عملکرد پایانه‌های بار رضایت ندارند.

پایانه‌های فعال:

   در سراسر کشور پایانه‌های حمل بار بسیاری مشغول فعالیت بوده‌اند که در ۱۰ سال گذشته این روند رو به کاهش بوده است و بسیاری از این پایانه‌ها عملا غیرفعال شده‌اند. علت این مشکل چیست؟ بسیاری این مشکل را به دلیل نارضایتی کامیون داران به دلیل شرایط نامساعد و عدم مدیریت صحیح می‌دانند. پایین بودن کرایه بار و وجود واسطه‌گران در پایانه بار از علل نارضایتی رانندگان است که همین سبب شده تا بسیاری از آنها دیگر تمایلی به حضور در پایانه‌بار نداشته باشند.

پایانه‌بار معضل رانندگان:

   یکی از معضلاتی که سال‌ها است رانندگان با آن دست به گریبان هستند وجود واسطه‌گری و دلالان است. دلالانی که بدون هیچ زحمتی بیش‌ترین سهم نصیب آنها می‌شود. زیرا که هر‌بار باید کمیسیونی نیز به دلالان پرداخت شود که این پول باعث کاهش دستمزد رانندگانی می‌شود که بیشترین سهم کار را انجام می‌دهند.

باربری شهری و بین‌شهری چیست؟

   مسئولیت شرکت باربری در اصل حمل‌بار است. یک شرکت باربری مسئولیت باری را که از نقطه ای به نقطه دیگر  جابجا می‌کند را برعهده دارد. این بار می‌تواند شامل بار‌شهری و بار بین‌شهری باشد.

باربری شهری:

   باربری شهری شامل جابجا کردن بار در یک شهر یا استان است. برای رساندن این بار زمان زیادی صرف نمی‌شود. صاحب‌بار موظف به پرداخت دستمزد کارگرها برای سوار‌ کردن کالا از مبدا و پیاده کردن بار در مقصد و همچنین دستمزد راننده با توجه به فاصله مبدا تا مقصد می‌باشد. این نوع بیشتر برای حمل اثاثیه منزل و کالاهای بسته بندی مورد استفاده است.

باربری بین‌شهری:

    باربری بین‌شهری جابجایی بار از یک شهر به شهر و استان دیگر را انجام می‌دهد. در این نوع، زمان، فاصله و میزان بار در هزینه آن تاثیرگذار است. بیمه نامه در باربری بین‌شهری از اهمیت بالایی برخوردار است.

در باربری بین شهر امکان صدور بارنامه وجود دارد. باربری‌های بین‌شهری معمولا در پایانه‌های بار مستقر هستند و همچنین مجوز تردد در جاده را برای جابجایی بار دارند.

 

بیشتر بخوانید : نقش بازارگاه در حمل‌ونقل چیست؟

 

پایانه هوشمند حمل بار چیست؟

   در عصر تکنولوژی دیگر نمی‌توان با همان روش‌های سنتی و قدیمی به دستاوردهای جدید دست پیدا کرد. باربری نیز از این امر مستثنی نبوده و برای توسعه اقتصادی قدم در مسیر فناوری روز گذاشته است.

شرکت‌های دانش بنیان و تاثیر بر پایانه هوشمند:

   شرکت‌های دانش بنیان با طرحی نو، صنعت حمل‌و‌نقل باری را نیز دچار تحول عظیمی کردند. تحولی که شاید در ابتدا بسیاری از رانندگان  کامیون تمایلی به پیوستن به آن نداشتند اما با گذر زمان و توجه به مزایایی که وجود پایانه هوشمند به همراه داشت بسیاری از آنها به این مسیر تکنولوژی پیوستند و از مزایای آن بهره مند شدند و پایانه‌های هوشمند گسترش پیدا کردند. شرکت‌های دانش بنیان با طراحی نرم افزارهای هوشمند شرایط را برای حضور رانندگان کامیون راحت و آسان کردند و عملا دست واسطه گران کوتاه شد و این یکی از مزایای بزرگ برای رانندگان شمرده می‌شود.

مزایای پایانه هوشمند:

 • حذف دلالان و واسطه‌گران
 • افزایش درآمد رانندگان کامیون
 • اتصال سه ضلع صاحبان کالا، شرکت‌های باربری و رانندگان کامیون
 • صدور بارنامه توسط شرکت‌های حمل‌و‌نقل عضو در سامانه‌های هوشمند
 • امکان رصد آنلاین‌بار توسط صاحبان کالا
 • امنیت بالای کالا و تحویل به موقع در مقصد تعیین شده

تفاوت باربری و شرکت حمل‌و‌نقل چیست؟

   شرکت باربری محدود به جابجایی کالا درون شهری و بین‌شهری می‌باشد و معمولا این نقل و انتقالات از نوع جاده‌ای صورت می‌گیرد. اما یک شرکت حمل‌و‌نقل در محدوده داخلی و بین‌المللی از تمامی مسیرهای جاده ای، هوایی، دریایی و ریلی بهره می‌برد.

همچنین شرکت‌های باربری تنها مجاز به حمل کالا و بار هستند اما شرکت‌های حمل‌و‌نقل می‌توانند کالا و مسافر جابجا نمایند. قوانین برای جابجایی کالا و اجناس با مسافران تفاوت‌هایی دارد.

باربری آنلاین ( باربری اینترنتی)

   باربری آنلاین که به باربری اینترنتی نیز شهرت دارد راهی موثر و مفید برای رهایی از شیوه‌های سنتی است. با ورود و گسترش اینترنت تمامی کارها را می‌توان به راحتی تنها با فشار یک دکمه توسط تلفن همراه یا لپ تاپ انجام داد. این کار باعث شده تا زمان کمتری صرف شود و صاحبان کالا بتوانند به راحتی و سهولت درخواست کامیون برای حمل بار خود نمایند.

اپلیکیشن‌هایی که طراحی شده است با ارائه بهترین خدمات، کمترین هزینه و صرف اندکی زمان در اختیار هموطنان قرار دارد. شما در هر کجایی می‌توانید به صورت آنلاین از طریق وبسایت یا اپلیکیشن‌ها بار خود را از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل کنید.

صدور بارنامه توسط باربری:

      بارنامه سندی است که شرکت باربری در مقابل مسئولیت جابجایی بار تحویل گرفته شده از صاحب کالا به وی ارائه می‌دهد. در بارنامه مشخصات کالا، مشخصات ارسال کننده و دریافت کننده، هزینه شامل حمل میزان مشخص کالا، بیمه، کمیسیون و صافی، تعداد و وزن کالا در آن درج شده است. قوانین بارنامه شامل فرستنده، گیرنده و راننده می‌باشد که همگی به این قوانین آگاه بوده و باید طبق آن عمل نمایند.

انواع بارنامه:

 • دریایی
 • هوایی
 • حمل با کامیون
 • ریلی
 • سراسری
 • حمل مرکب فیاتا
 • رسید پست

آینده بارنامه:

   با توجه به اینکه بارنامه یک سند قابل معامله و معتبر می‌باشد لذا با پیشرفت فناوری و تکنولوژی در صدد هستند تا بارنامه الکترونیکی نیز در سراسر کشور با نظارت و کنترل درست گسترش یابد. به این ترتیب کلیه بارنامه‌ها در یک سامانه و تحت کنترل یک سازمان قرار گرفته تا در صورت ایجاد مشکل، اختلافات به سرعت حل شود.

بازارگاه، آینده باربری:

   بازارگاه محیطی است الکترونیکی برای حضور صاحبان‌بار، رانندگان و شرکت‌های باربری و حمل‌و‌نقل.

در این شیوه صاحبان‌بار مشخصات کالا، مبدا و مقصد آن را اعلام کرده و رانندگان می‌توانند با توجه به موقعیت خود، برای جابجایی‌بار مورد نظر خود اعلام آمادگی کنند.

مزایای بازارگاه:

 • سهولت کار صاحبان بار برای پیدا کردن راننده
 • از بین رفتن واسطه ها و دلالان
 • افزایش درآمد رانندگان
 • رصد بار در طول مسیر به صورت آنلاین توسط صاحبان بار
 • کاهش هزینه باربری

کلام آخر:

  از آنجایی که باربری در توسعه اقتصاد نقش مهمی دارد، همراه شدن با تکنولوژی و فناوری روز، برای رانندگان، صاحبان کالا و شرکت‌های باربری و حمل‌و‌نقل با پیوستن به خانواده بزرگ بازارگاه و مزایایی که در بالا به آنها اشاره شد؛ بسیار موثر و ضروری خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.