انبارداری نوین چیست؟

انبارداری نوین چیست؟

برای آگاهی از انبارداری نوین ابتدا باید در مورد نقش انبارداری در یک شرکت تولیدی بدانیم و پس از آن به تحولاتی که در مسیر این حرفه تا‌کنون اتفاق افتاده و سپس به انبارداری نوین بپردازیم تا بدانیم چه اصول و مزایایی را به همراه دارد.

بیایید برای درک عمیق و درست انبارداری یک شرکت تولیدی را مثال بزنیم. فعالیت یک شرکت از ورود مواد اولیه آغاز و به خروج  محصول نهایی می‌­‌انجامد. مواد اولیه عموما برای یک هفته تا یک ماه و گاه حتی بیشتر تهیه می‌شوند تا به مرور به قسمت تولید وارد شوند. ذخیره کردن این مواد در جایی با نام انبار انجام می‌گیرد. همچنین محصولات تولید شده نیز باید تا زمان تحویل به بخش بارگیری در انبار نگهداری شوند. از اینرو مسئول انبار باید میزان تمام مواد اولیه و مواد خروجی یعنی محصول نهایی را بداند. انبار قلب یک شرکت تولیدی محسوب می‌شود زیرا هم مسئول تغذیه بخش تولید می‌باشد و هم بعد از تولید، از محصول نهایی محافظت می‌کند تا برای توزیع و صادرات بارگیری شوند. با این وجود هر مشکلی که در بخش انبار به وجود بیاید سبب ایجاد وقفه در این فرایند خواهد شد. بنابراین مدیریت انبار یکی از مهمترین کارهایی است که در یک شرکت تولیدی وجود ­دارد.

علاوه بر این موارد در بسیاری از شرکت ها ابزار آلات تعمیراتی و تجهیزات شرکت نیز در انبار نگهداری می‌شوند تا در صورت لزوم از آنها بهره ببرند. حال آنکه شرکت‌های تولیدی فقط یک محصول تولید نمی‌کنند و هر روزه حجم بالایی از تولیدات آنها به انبار سرازیر می‌شود. حال آیا روش‌های سنتی جوابگوی این حجم از مسئولیت در انبار می‌باشد؟ البته که با پیشرفت فناوری در تمام زمینه‌ها، این بخش نیز از آن بی نیاز نخواهد بود و برای مدیریت بهتر لازم است تا از شیوه‌های مدرن بهره برد. محققان با مطالعه در این زمینه توانسته‌اند به اصول و قوانینی دست یابند که مدیریت انبار را دقیق تر و به روزتر دنبال می‌کند که به آن  انبارداری نوین گفته می شود.

 • اصول انبارداری نوین

   برای مدیریت بهتر و دقیق تر انبار روش‌های نوین به کمک ما آمده‌اند تا با بکارگیری آنها مشکلات موجود در انبار مرتفع گردد. استفاده از فضا و مساحت انبار به بهترین شیوه، دقت و سرعت در کار باعث می‌شود تا در نتیجه جابجایی محصولات و زمان چرخه سفارش با سرعت بیشتری انجام گیرد. در ادامه به نکاتی که در اصول انبارداری نوین باید مورد توجه قرار گیرد، اشاره می‌کنیم

 • استفاده بهینه از مساحت انبار یکی از مهم‌ترین نکات در روش انبارداری نوین است. این کار باعث می‌شود تا نیاز به نیروی انسانی کاهش یابد، همچنین در زمان کمتر بتوان کار بیشتری انجام داد و هماهنگی بیشتری برای ارائه سفارشات به وجود خواهد آمد.
 • دسته بندی درست و دقیق کالاها با در نظر گرفتن فضای مناسب و مشخص شده برای آنها باعث می‌شود تا در زمان تحویل، زمان کمتری صرف شود.
 • مکان مناسب برای کالاها با توجه به وزن، حجم و اندازه آنها بسیار حائز اهمیت است.
 • مشخص شدن وظایف هر یک از پرسنل انبار کمک می‌کند تا کارها با نظم انجام شده و تداخلی ایجاد نشود.
 • تعیین کردن قوانین و مقررات در انبار باعث می‌شود تا بتوان مدیریت بیشتری بر سیستم اعمال کرد و همچنین امنیت و نظم برقرار خواهد بود.
 • بهره گرفتن از نرم افزارهای انبارداری یکی از مطلوب ترین روش‌های انبارداری نوین به شمار می‌آید. این نرم افزارها با داشتن جزئیات بیشتر در خصوص مشخصات محصول و دسته بندی آنها کمک می‌کند تا هر زمان بتوانید موجودی انبار را با فشردن چند کلید مشاهده نمایید.

 

روش‌های انبارداری نوین

  یکی از مهم‌ترین نکاتی که در انبارداری باید مد نظر قرار گیرد، جاگذاری صحیح و اصولی کالاها و تجهیزات است. قفسه بندی صحیح سبب افزایش کارایی خواهد شد. قرار گرفتن سفارشات در نقطه‌ای از انبار که دسترسی راحت‌تری دارد سبب سرعت بخشیدن به کار و کاهش هزینه ها خواهد بود. استفاده از تمام ابزارهای لازم برای بهره‌گیری از انبارداری لازم و ضروری است.

 

بیشتر بخوانید : بزرگ مقیاس هوشمند را بیشتر بشناسیم

 

سیستم ERP در انبارداری نوین

   از آنجا که انبارداری به نوعی حفظ سرمایه‌های شرکت است، چگونگی انجام و مدیریت آن بسیار مهم و حیاتی است. انبارداری باید به گونه‌ای باشد که احتمال وقوع خسارت را به کالاها کاهش داده و تا زمان رسیدن به دست مشتری از آن نگهداری نماید.

در بسیاری مواقع شاهد ایجاد خسارت به کالاها در انبار بوده‌ایم که انبارداری نوین تلاش می‌کند تا مانع چنین اتفاقاتی شود. انبارداری نوین این امکان را فراهم آورده است تا به راحتی به بررسی ورود به موقع داده‌ها و موجودی کالاها بپردازید تا قبل از بارگیری محصولات، مطمئن باشید که با توجه به میزان درخواست کالاهای خروجی، در انبار کالا موجود باشد. سرعت بخشیدن به آماده سازی سفارشات و تحویل آنها نیز یکی از مهمترین اصول انبارداری نوین محسوب می‌شود.

سیستم BPR و بهینه سازی فرایند انبارداری

   در این روش بیشترین تمرکز بر روی جاگذاری، بازچینی و برداشت می‌باشد که در صورت انجام صحیح این کار نتایج زیر حاصل می‌شود:

 • بهره‌گیری از فضای انبار به صورت بهینه
 • افزایش کارایی نیروی کار انسانی
 • چیدمان کالاها و فضای راهروها برای جابجایی استاندارد
 • کاهش تکیه بر حافظه نیروی کار انسانی
 • کنترل لحظه ای قفسه‌های کالا جهت برنامه ریزی خرید و سفارش کالا
 • رعایت اصول FIFO در انبار

راهکارهای انبارداری نوین

   اگر به دنبال راهکارهای انبارداری نوین هستید و می‌خواهید تا در کار خود بهترین باشید علاوه بر رعایت نکات مربوط به اصول و روش‌های انبارداری لازم است تا از ابزارهایی که برای این کار در دسترس قرار دارند نیز استفاده نمایید. ابزارهایی که جهت نظم بخشیدن و راحتی کار طراحی و عرضه شده‌اند که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم.

ابزار انبارداری نوین

   یکی از ابزارهایی که در سال‌های اخیر به کمک انبارداری آمده است و توانسته سیستم را در مسیر راحت تر شدن کار و نظم بیشتر کمک نماید، برنامه ریزی و کنترل کالاهای انبار با استفاده از اتوماسیون است. برنامه‌های متعددی برای این کار برنامه‌ریزی شده‌اند که متشکل از جدول‌ها، نقشه‌ها و آمارهایی است که شما می‌توانید به راحتی به اطلاعات مورد نیاز در خصوص کالاهای موجود در انبار و سفارشات دست یابید. استفاده از این ابزارهای کارآمد باعث می‌شود تا نیاز به نیروی انسانی کاهش یافته و زمان کمتری صرف بدست آوردن اطلاعات روزانه شود. این نرم افزارها با قابلیت امکان پشتیبانی شما را در پردازش اطلاعات کمک شایانی می‌کند. جمع بندی ورود و خروج کالاها به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه با استفاده از این نرم افزارها بسیار راحت و آسان است.

در این نرم افزارها امکانات بسیاری جهت پیشبرد بهتر انبارداری نوین وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 • کنترل موجودی کالا در انبار
 • کنترل ورود و خروج کالا
 • جابجایی کالا
 • انبارگردانی
 • یکپارچه سازی اطلاعات
 • گزارشات مورد نیاز در خصوص کالاها جهت دریافت یا خروج سفارشات
 • کاهش خطای انسانی در زمان آمارگیری
 • امکان قبول سفارشات آخرین لحظه ای
 • در اختیار داشتن تاریخ تحویل و دریافت کالا با تاریخ معتبر و قابل پیگیری
 • افزایش سطح ارتقا کار انبارداری
 • افزایش کیفیت کار

این نرم افزارها به عنوان یک پایگاه اطلاعات مهم از مزیت‌های انبارداری نوین به شمار می‌آید. با استفاده از این فناوری نوین، شما به عنوان مدیر انبار، کنترل و دید کلی بر کلیه عملیات انجام شده در انبار خواهید داشت و هر لحظه با توجه به نیاز مشتری خواهید توانست نیازهای او را در مدت زمان کوتاهی برآورده سازید.

دوره انبارداری نوین

   دوره‌های انبارداری نوین را می‌توان از طریق کلاس‌های آموزشی آنلاین و حضوری پیگیری کرد. این دوره‌ها شامل: آشنایی با انبارداری نوین، شیوه‌ها و روش‌های انبارداری نوین و همچنین اصول انبارداری با فناوری روز می‌باشد و در پایان دوره گواهینامه بین‌المللی برای شرکت کنندگان صادر می‌شود.

دوره‌های انبارداری برای کلیه مشاغلی که با انبارداری سروکار دارند برگزار می‌شود. مانند انبارداری و اصول نگهداری مواد غذایی، اصول انبارداری مواد ساختمانی و روش خوب توزیع ( GDP) و …. می‌باشد.

سرفصل‌های دوره‌های انبارداری:

دوره‌های انبارداری نوین برای توانمندسازی مدیران سازمان‌ها و علاقمندان به شناخت در خصوص انبارداری در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

همچنین آشنایی با انواع سیستم‌های انبار، سازماندهی انبار، کد‌گذاری، سیستم اطلاعاتی، مسئولیت‌های انباردار، کنترل انبار، مدیریت و ایمنی انبار و بسیاری موارد دیگر کمک می‌کند تا بتوانید یک انباردار موفق شوید.

کلام آخر:

   در پایان لازم است تا شما با استفاده از اصول و ابزارهای انبارداری نوین و به کار بردن شیوه‌هایی که مطابق با فناوری و تکنولوژی روز فراهم شده‌اند، رونق تازه‌ای به مدیریت انبارداری خود ببخشید. این روزها موفقیت حاصل بهره‌وری از امکانات روز و مدرن می‌باشد. نرم افزارها به شما کمک می‌کنند تا برای برنامه ریزی و کنترل انبار  شیوه بهتری را انتخاب کنید و با چالش‌های کمتری روبرو شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.