آشنایی با انواع کامیون حمل بار و ابعاد آن‌ها

یکی از اساسی‌ترین نیازهای حال حاضر جوامع بشری، حمل بار است. چراکه با گسترش شهرها،‌ افزایش جمعیت و تولید انبوه در کارخانه‌ها، شاهد رشد چشمگیر کالاهایی هستیم که شاید نیاز روزانه ما باشند اما کیلومترها با ما فاصله دارند. به همین دلیل، حمل بار و باربری از مهم‌ترین شغل‌های هر جامعه‌ای شناخته می‌شود. اگر کامیون‌ها و جاده‌ها اختراع نشده بودند، احتمالا بسیاری از کالاهایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم، به دست‌مان نمی‌رسید. بنابراین آشنایی با انواع کامیون حمل بار بسیار اهمیت دارد. در ادامه همراه باشید تا شما را با انواع کامیون حمل بار آشنا کنیم.

انواع کامیون حمل بار

بهتر است که ابتدا با مفهوم کامیون آشنا شویم. کامیون که واژه‌ای فرانسوی (Camion) است، در انگلیسی تراک (Truck) خوانده می‌شود. این ماشین نوعی وسیله موتوری باری است که از آن برای باربری و جابه‌جایی انواع کالاها استفاده می‌شود. چه کالاهای فاسدشدنی و چه مایعات و حتی مواد بسیار سنگین، همگی را می‌توان به کمک کامیون و از طریق جاده‌ها جابه‌جا کرد.

کامیون‌ها متناسب با ابعاد و کاربری که دارند، می‌توانند تا چند تن بار را جابه‌جا کنند. انواع کامیون حمل بار را می‌توان بر اساس ظرفیت حمل (محور یا وزن) یا بر اساس نوع بارگیر (کاربری) طبقه‌بندی کرد که عبارت‌اند از:

انواع کامیون حمل بار بر اساس ظرفیت حمل (محور یا وزن)

 

۱. کامیونت

کامیونت‌ها همان کامیون‌های کوچک هستند که از نظر ابعاد و اندازه از کامیون کوچک‌تر و از وانت بزرگ‌تر محسوب می‌شوند. این کامیونت‌ها معمولا ۲ محور و ۶ چرخ هستند و ظرفیت حمل آن‌ها بین ۳ تا ۸ تن است.

۲. کشنده

کشنده‌ها یا تریلی‌ها که در بین عموم مردم به ۱۸ چرخ شناخته می‌شوند، نوعی کامیون دو قسمتی هستند که از دو بخش بارگیر و کابین تشکیل شده‌اند. قسمت بارگیر به کمک یک مفصل به کابین یا کله کامیون وصل می‌شود. این کشنده‌ها ظرفیت حمل ۳۰ تا ۴۰ تن بار را دارند.

۳. کمرشکن

کمرشکن‌ها نوعی تریلی هستند با این تفاوت که توان حمل مواد سنگین‌تری را دارند. معمولا از کمرشکن‌ها برای جابه‌جایی ماشین‌آلات راه‌سازی یا بارهای فوق سنگین استفاده می‌شود.

انواع کامیون حمل بار بر اساس نوع بارگیر (کاربری)

 

همان‌طور که گفتیم، کامیون‌ها بارگیرهای متفاوتی دارند و نوع بارگیر معمولا متناسب با نوع بار انتخاب می‌شود. بنابراین می‌توان کامیون‌ها را با توجه به نوع بارگیر به کاربری‌های متنوعی نیز طبقه‌بندی کرد. بعضی از رایج‌ترین انواع کامیون‌های دارای بارگیر عبارت‌اند از:

۱. کامیون اتاق‌دار

کامیون‌های اتاق‌دار دارای کف، دیواره و سقف هستند و محفظه بارگیری مانند یک اتاق سربسته است. در انتهای این بارگیرها معمولا در برای تخلیه بار قرار دارد.

۲. کامیون کفی

کامیون کفی یا تخت هیچ دیواره و سقفی ندارد و بارگیر آن تنها یک کفی برای نگهداری بار دارد. این نوع کامیون در حقیق قسمت بار آن دیواره ندارد و همین مورد فرایند بارگیری را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند. معمولا از این کامیون برای حمل انواع خودرو استفاده می‌شود.

۳. کامیون مسقف

کامیون مسقف یا سقف‌دار به کامیونی گفته می‌شود که قسمت بار آن دارای سقف و پوشش بوده و به همین دلیل فضایی محصور برای نگهداری بار دارد. در نتیجه بار در هنگام جابه‌جایی و در شرایط جوی مختلف مثل برف یا باران، هیچ آسیبی نمی‌بیند.

۴. کامیون یخچال‌دار

از کامیون یخچال‌دار برای جابه‌جایی کالاها و مواد تازه، یخ‌زده و فاسدشدنی استفاده می‌شود. برای مثال انواع سبزیجات، گوشت یا ماهی،‌ لبنیات و حتی داروهای پزشکی را باید به کمک بارگیرهای یخچال‌دار جابه‌جا کرد. این بارگیرها دارای کف، دیواره و سقف عایق هستند و تجهیزات سردکننده دارند.

۵. کامیون تانکر

کامیون تانکر دارای بارگیر مخزنی است که از آن برای جابه‌جایی انواع مایعات و گازها مثل نفت و بنزین استفاده می‌شود.

۶. کامیون میکسر

کامیون میکسر دارای یک مخزن مخلوط‌کن در قسمت بارگیری است که معمولا از آن برای حمل بتن استفاده می‌شود. چراکه این مخزن مخلوط‌کن و گردان مانع از سفت شدن بتن در طول حمل می‌شود.

ابعاد و ظرفیت حمل انواع کامیون باربری

 

همان‌طور که گفتیم کامیون‌های باربری انواع مختلفی دارند. در ادامه طول، عرض و ظرفیت حمل بارگیر رایج‌ترین انواع کامیون باربری را آورده‌ایم.

نوع طول بارگیر عرض بارگیر ظرفیت حمل بارگیر
کامیون اتاق‌دار ۶ چرخ ۵ تا ۶ متر ۲ تا ۵/۲ متر تا ۱۰ تن
کامیون اتاق‌دار ۱۰ چرخ ۶ تا ۷ متر ۲ تا ۵/۲ متر تا ۱۵ تن
کامیون بغل‌دار چادری ۱۲ تا ۵/۱۳ متر ۲ تا ۵/۲ متر تا ۲۲ تن

 

همچنین مشخصات و ابعاد بارگیر انواع تریلر نیز به شرح زیر است:

نوع تریلر طول (میلی‌متر) عرض (میلی‌متر) ارتفاع کفی تریلر از زمین (میلی‌متر) ظرفیت (تن)
تریلر کمرشکن ۱۰۵۰۰- ۷۵۰۰ ۲۵۰۰- ۳۶۰۰ ۸۹۰-۱۳۰۰ ۱۴ -۲۴
تریلر کفی ۱۳۵۰۰-۱۳۹۰۰ ۲۳۰۰-۲۵۰۰ ۲۰۹۰ ۲۴-۲۷
تریلر بغل‌دار ۱۳۵۰۰-۱۳۹۰۰ ۲۳۰۰-۲۵۰۰ ۲۲۷۰ ۴۶-۶۳
تریلر ترانزیت ۱۳۶۰۰-۱۳۷۰۰ ۲۴۸۰-۲۵۰۰ ۴۰۵۰ ۲۶
تریلر تیغه ۱۲۲۰۰ ۲۵۰۰ ۱۲۰۰-۱۲۵۰ ۲۴-۲۸
تریلر یخچالی ۱۳۶۰۰ ۲۶۰۰ ۴۰۰۰ ۲۴

 

کلام آخر

کامیون‌های حمل بار یکی از موردنیازترین وسیال نقلیه موتوری باری شناخته می‌شوند که حمل کالاها از طریق جاده‌های شهری، برون شهری و مرزی به کمک آن‌ها اتفاق می‌افتد. این کامیون‌ها متناسب با نوع بارگیری که دارند، کاربری‌های متنوعی نیز خواهند داشت. همچنین بر اساس وزن و محورشان نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

منبع : en.wikipedia

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.