اسکانیا، بنز یا ولوو ؛ مقایسه پرطرفدارترین کشنده‌های ایران

اسکانیا، بنز یا ولوو

در جابه‌جایی و حمل‌ و نقل کالاها، مهارت‌ رانندگان و مشخصات فنی ماشین‌های سنگین (اسکانیا، بنز یا ولوو) نقشی مهمی ایفا می‌کنند. به همین دلیل شرکت‌های خودروسازی برای به‌دست آوردن بازارهای جهانی صنعت حمل‌ و نقل، با یکدیگر در حال رقابت هستند و برای جلب رضایت مشتریان خود، مدل‌های گوناگونی از کشنده‌ها را تولید می‌کنند. آشنایی با انواع و کاربرد این ماشین‌های سنگین، به رانندگان و صاحبان شرکت‌های باربری کمک می‌کند تا انتخاب‌های بهتری برای خرید کشنده‌ها داشته باشند. به همین منظور در این مقاله به‌طور کامل درمورد قوی‌ترین و پرطرفدارترین ماشین‌های سنگین در بازار ایران مانند اسکانیا، ولوو و بنز توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید.

کشنده چیست و چه انواعی دارد؟

کشنده یا تریلر که در اصطلاح عامیانه با نام «۱۸چرخ» هم شناخته می‌شود؛ نوعی کامیون برای جابه‌جایی بارهای سنگین و حجیم است که متناسب با نوع کالا و توانایی حمل بار انواع مختلفی دارد. کشنده‌ها تا ۲۴ تن بار را می‌توانند حمل کنند و از دو بخش اصلی بدنه و بارگیر تشکیل شده‌اند که بدنه توسط یک مفصل به بارگیر متصل می‌شود. برای حمل‌ونقل ذخایر معدنی، محصولات و مواد نفتی و همچنین محصولات مصرفی از کشنده‌ها استفاده می‌شود.

تریلر کمرشکن، تریلر کفی، تریلر بغل‌دار، تریلر ترانزیت، تریلر تیغه و تریلر یخچالی پرکاربردترین انواع کشنده‌ها به شمار می‌روند. متناسب با ویژگی‌های فنی و فیزیکی، قدرت موتور و توانایی حمل بار تریلرها، هر کدام از این ماشین‌ها برای مصارف و صنایع گوناگونی استفاده می‌شود.

معرفی پرطرفدارترین کشنده‌های داخل ایران

قوی‌ترین و پرطرفدارترین کشنده‌های داخل ایران، متعلق به شرکت‌های اسکانیا، بنز و ولوو است. این ماشین‌ها سهم زیادی از بازار ایران و صنعت حمل‌ونقل را در دست دارند؛ چراکه از لحاظ فنی مانند قدرت موتور و ساختار بدنه نسبت به مدل‌های دیگر برتری دارند. در ادامه درباره این خودروها توضیح خواهیم داد.

اسکانیا

شرکت اسکانیا هم مانند ولوو یک شرکت سوئدی است که در تولید و طراحی اتوبوس‌ها و کامیون‌ها سهم بزرگی در بازار دارد. این شرکت فعالیت خود را با ساخت دوچرخه شروع کرد و بعدها با طراحی ماشین‌های سنگین وارد رقابت با شرکت‌های خودروسازی دیگر مثل بنز و ولوو شد.

کابین راننده کشنده‌های اسکانیا در مقایسه با بنز فضای کمتری دارد؛ به‌طوری که می‌توان این ویژگی را یکی از معایب این ماشین‌ها به شمار آورد. ماشین‌های اسکانیا از لحاظ فنی و با داشتن پیشرانه‌های خورجینی هشت سیلندر، نظر تعداد زیادی از مشتریان را به خود جلب کرده است. این در حالی است که برای کاهش هزینه تولید و تعمیرات، شرکت‌های بنز و ولوو از پیشرانه‌های ۶ سیلندر خطی استفاده می‌کنند.

سری R کشنده‌های اسکانیا که یکی از شناخته‌ترین تولیدات این شرکت محسوب می‌شود؛ به‌دلیل طراحی قدیمی کابین و اجزای سازنده آن فضای مطلوبی را برای آسایش رانندگان فراهم نمی‌کند. علاوه بر این، سیستم تعلیق و فنربندی کشنده‌های اسکانیا در مقایسه با بنز و ولوو در رده پایین‌تری قرار می‌گیرد. سری R اسکانیا که شامل سه مدل شاسی دو محور، سه محور و چهار محور است از لحاظ زیبایی و جنس بدنه و همچنین دسترسی راحت به آپشن‌ها و ابزارها می‌تواند به راحتی با شرکت‌های دیگر رقابت ‌کند. در ادامه درباره امتیازهایی که به کشنده‌های این شرکت داده شده است اشاره خواهیم کرد.

بنز

شرکت مرسدس بنز نه تنها در ساخت خودروهای سواری پیشرو است، بلکه در طراحی و تولید ماشین‌های سنگین هم جایگاهی ویژه‌ دارد. به‌عنوان مثال کشنده بنز اکتروس که یکی از مدل‌های پرطرفدار این شرکت است، نسبت به رقبای خود برتری زیادی دارد و در بازار ایران هم از خودروهای پرطرفدار محسوب می‌شود.

کابین راننده در کشنده‌های بنز دارای فضای کافی است و با تعبیه تختخواب و میز تاشو امکانات لازم برای آسایش رانندگان را فراهم کرده‌اند. علاوه بر این، طراحی داخلی این کشنده و کیفیت مواد به‌کار رفته در بخش کابین و بارگیر، فضای مناسب برای بارگیری کالاهای بیشتر و امکان دسترسی به بخش‌های مختلف ماشین را برای رانندگان راحت‌تر کرده است.

سیستم گرمایش خودروهای بنز بسیار قوی است و توانایی حفظ گرمای مورد نیاز راننده در زمان توقف را فراهم می‌کند و همچنین موتور ماشین را برای مدت زمان زیادی گرم نگه می‌دارد. به‌عنوان مثال در کشنده اکتروس بعد از سه ساعت رانندگی امکان گرم نگه داشتن کابین برای مدت هفت ساعت بدون روشن کردن موتور ماشین وجود دارد. از معایب کشنده‌های بنز می‌توان به عملکرد ضعیف سیستم تعلیق یا فنربندی خودرو اشاره کرد و از طرفی میزان صدای ایجاد شده در کابین راننده هم در مقایسه با کشنده‌های دیگر بیشتر است.

بیشتر بخوانید :‌ کامیون کشنده ولوو FH500 را بیشتر بشناسید

ولوو

شرکت خودروسازی ولوو در سال ۱۹۲۷ میلادی در کشور سوئد تاسیس شد. هدف اصلی این شرکت ساخت ماشین‌های سنگین و قطعاتی است که بتواند در سرمای سوئد و جاده‌های یخ‌زده بهترین کارایی را داشته باشد. از ویژگی‌های بارز کشنده‌‌های ولوو می‌توان به فضای کافی برای بارگیری کالاها، نحوه طراحی کابین راننده که موقعیت مناسبی را برای تسلط بر جاده فراهم می‌کند و همچنین وجود آینه‌هایی که نقطه کور دید رانندگان را کاهش می‌دهد را نام برد.

یکی از پرفروش‌ترین مدل‌های ماشین ولوو، ولوو FH است که در ایران با نام اف هاچ شناخته می‌شود. این ماشین فضای مناسب و جاداری برای راننده فراهم می‌کند و با تعبیه مخزن آب در خارج کابین در کنار بقیه امکانات موجود در کابین راننده، امکانات لازم را برای آسایش و سفر راحت رانندگان ایجاد می‌کند. فضای باری و تجهیزات بارگیری کشنده‌های ولوو در مقایسه با شرکت‌های دیگر بیشتر است. از طرفی سیستم تعلیق یا فنربندی این ماشین‌ها کیفیت و عملکرد بالایی دارد و با کمترین صدای تولید شده در داخل کابین هم بیشترین امتیازها را به خود اختصاص داده است.

اسکانیا، بنز یا ولوو؛ کدام یک بهتر است؟

در این مقاله درمورد کشنده‌‌های مطرحی که در بازارهای حمل‌ و نقل جهانی و ایران سهم بزرگی دارند صحبت کردیم. در جدول زیر به بعضی از امتیازهایی که این شرکت‌ها کسب کرده‌اند اشاره می‌کنیم و در نتیجه‌گیری نهایی می‌توان گفت که در مقایسه اسکانیا و ولوو، اسکانیا کمترین امتیاز را به خود اختصاص داده و بنز هم بعد از ولوو در رده دوم قرار می‌گیرد.

امکانات سقف امتیاز بنز اسکانیا ولوو
تجهیزات ایمنی ۲۵ ۲۵ ۲۳ ۲۵
ابعاد کابین ۲۰ ۲۰ ۱۶ ۱۹
بخاری و تهویه مطبوع ۲۰ ۲۰ ۲۰ ۲۰
فضای بار کابین ۴۵ ۴۲ ۶۵/۳۴ ۴۲/۴۰
راحتی راننده در کابین ۵۰ ۵۸/۴۸ ۳۴/۴۴ ۴۷
کیفیت ترمزها ۴۰ ۸۰/۳۳ ۹/۳۳ ۹/۳۳
دقت تعویض دنده‌ها ۵۵ ۶۶/۵۱ ۰۶/۴۷ ۵۸/۵۱

 

کلام آخر

با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات بزرگی که در صنعت خودروسازی به وجود آمده، مدل‌های مختلفی از کشنده‌ها هم طراحی و تولید شده است. ولوو، اسکانیا و بنز از مهم‌ترین شرکت‌های ساخت ماشین‌های سنگین به شمار می‌آیند که سهم بزرگی از بازار

حمل‌ونقل را به خود اختصاص داده‌اند. هرکدام از این شرکت‌ها با تولید ماشین‌های گوناگون سعی می‌کنند تا از لحاظ فنی و امکانات و طراحی داخلی، بهترین انتخاب‌ها را پیش روی مشتریان قرار دهند.

منابع : mercedes-benz ، mayoclinic

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.