خرابی‌های رایج تریلرها: علت بالا نرفتن جک کمپرسی در تریلرها چیست؟

معمولا برای حمل‌ونقل کالاها و محموله‌های سنگین از ماشین‌های تریلر یا در اصطلاح عامیانه «۱۸ چرخ» استفاده می‌شود. تریلرهای کمپرسی که یکی از انواع تریلر به حساب می‌آید؛ اغلب برای جابه‌جایی مصالح ساختمانی مانند ماسه، شن و سنگ کاربرد دارند. یکی از قطعات مهم در این ماشین ها، جک تریلر کمپرسی است که در فرایند خالی کردن مواد از داخل ماشین نقش به‌سزایی دارد. خرابی و عملکرد اشتباه این قطعه می‌تواند مشکلات متعددی را برای رانندگان ایجاد کند؛ به همین دلیل در این مقاله در مورد علت بالا نرفتن جک کمپرسی که یکی از رایج‌ترین مشکلات تریلرهای کمپرسی است، توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تریلر کمپرسی چیست و نحوه استفاده از آن به چه صورت است؟

 

تریلرهای کمپرسی که نوعی از ماشین‌های تریلی به شمار می‌آیند، عموما برای حمل مصالح ساختمانی و معدنی مانند ماسه، خاک رس، ذغال سنگ، شن، آسفالت و همچنین مواد غذایی مثل ذرت، گندم، چغندر و سویا استفاده می‌شوند. در این ماشین‌ها، قسمت بارگیر که اتاقکی فلزی است و محموله‌ها در آن قرار می‌گیرند به وسیله یک مفصل به بدنه (کابین راننده) و محور حرکتی متصل است و تخلیه بار توسط کمپرس و جک هیدرولیکی بالابرنده انجام می‌شود.

مزیت ماشین‌‌های کمپرسی نسبت به دیگر انواع تریلر‌ها این است که تخلیه و بارگیری کالاها به سرعت انجام و در مدت زمان کوتاهی بیشترین مقدار بار به آسانی بارگیری می‌شود. عملیات تخلیه و بارگیری به عهده جک هیدرولیک ماشین کمپرسی است که در قسمت انتهایی ماشین قرار گرفته است. در عقب ماشین به صورت عمودی و افقی برای انتقال سریع بار باز و بسته می‌شود.

تریلرهای کمپرسی در دو مدل سنگین و سبک تولید می‌شوند؛ مدل سنگین برای حمل‌ونقل محموله‌های معدنی و ساختمانی و مدل سبک برای جا‌به‌جایی محصولات غذایی و کشاورزی کاربرد دارد. اسکانیا، دانگ فنگ و ولوو جزو شرکت‌های مطرح در طراحی، تولید و ساخت تریلرهای کمپرسی در جهان هستند. به‌طور میانگین وزن این ماشین‌ها حدود ۸ تن است و ظرفیت حمل بار ۲۴ تن دارند.

خرابی‌های رایج در تریلر کمپرسی

 

خرابی‌های رایج در ماشین‌های سنگین و تریلرهای کمپرسی عموما مربوط به سیستم ترمز، خالی کردن جک هیدرولیک و سیستم جلوبندی آن‌ها است. سیستم ترمز تریلی‌ها، مسئولیت کاهش سرعت ماشین و توقف آن را به عهده دارد؛ در صورتی که مشکلی در این بخش پیش بیاید امکان کنترل ماشین و بار سخت می‌شود.

به‌طور کلی رایج‌ترین خرابی‌های سیستم ترمز تریلر کمپرسی مربوط به خالی کردن ترمز و عدم کاهش سرعت و توقف ماشین و همچنین وجود لرزش و صداهای غیرعادی هنگام ترمزگیری است. سیستم جلوبندی ماشین‌های سنگین وظیفه کنترل و ایجاد تعادل ماشین ‌را به عهده دارند. این بخش شامل میل فرمان، لاستیک رام و موج‌گیر و سیبک‌ها می‌شود.

در صورت وجود خرابی در این قطعات، در پیچ جاده‌ها و هنگام ترمز گرفتن ماشین تعادل خود را از دست می‌دهد. در حالتی که جک هیدرولیک بالابر تریلرهای کمپرسی به خوبی کار نکنند، امکان بروز مشکلاتی مانند حرکت و جمع شدن جک در زمانی که فرمانی به آن داده نشده و باید ثابت بماند، وجود دارد. در اصطلاح به این مشکل «خالی کردن جک هیدرولیکی» می‌گویند.

جک کمپرسی چیست؟

 

جک کمپرسی یا جک هیدرولیک بالابر ماشین‌های کمپرسی در تخلیه بار نقش به‌سزایی دارد و به دو گروه یک طرفه و دو طرفه طبقه‌بندی می‌شود. در تریلرهای کمپرسی از جک‌های یک طرفه آنتنی یا تلسکوپی استفاده می‌کنند که به معنای ورود و خروج یک‌طرفه‌ی روغن به داخل جک است.

جک کمپرسی از قطعات مختلفی از جمله: اهرم کنترل، مخزن روغن، پمپ PTO، سیلندر جک کمپرسی و شلنگ‌های تحت فشار تشکیل شده است. نحوه کار جک کمپرسی به این صورت است که با بلند کردن بارگیر تریلی، به تخلیه بار کمک می‌کند؛ به همین دلیل اگر وزن بار بیشتر از حد مجاز باشد امکان خراب شدن جک هیدرولیکی افزایش می‌یابد. در این‌گونه جک‌ها میزان روغن مصرفی اندک است و تعمیر و نگهداری آن‌ها هزینه‌بر نیست.

علت بالا نرفتن جک کمپرسی

 

علت بالا نرفتن جک کمپرسی می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد؛ از جمله نشت روغن، خرابی سوپاپ‌ها‌ و برگشت روغن یا خرابی قطعات داخلی جک کمپرسی و آب‌بندها است. برای رفع این مشکل‌ها می‌توانید از یک سوپاپ یک‌طرفه استفاده کرده یا سوپاپ‌های روغن را تعویض کنید تا از نشتی روغن جلوگیری کنید.

کلام آخر

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری‌های جدید، در صنعت حمل‌ونقل هم ماشین‌های مختلفی برای مصارف گوناگون تولید شده است. تریلر کمپرسی یکی از ماشین‌های سنگین است که در دو مدل سنگین و سبک ساخته شده و برای حمل مصالح معدنی و ساختمانی مانند شن، ماسه و ذغال سنگ و همچنین از مدل سبک برای جا‌به‌جایی محصولات غذایی و کشاورزی استفاده می‌شود. جک بالابر هیدرولیک یا جک کمپرسی یکی از قطعات مهم برای تخلیه بار در تریلرهای کمپرسی به شمار می‌رود. نشت روغن، خرابی سوپاپ‌ها‌ و برگشت روغن یا خرابی قطعات داخلی جک کمپرسی و آب‌بندها از عواملی هستند که باعث بالا نرفتن جک کمپرسی و اشکال در تخلیه بار می‌شوند.

منابع : zingapp ، jarsaghiliran

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.