Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_options' is marked as crashed and should be repaired in /var/www/html/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2056
مگ لاین | جایگاه و اهمیت صنعت حمل و نقل و باربری در توسعه اقتصاد

جایگاه و اهمیت صنعت حمل و نقل و باربری در توسعه اقتصاد

در طول تاریخ یکی از عوامل تاثیر‌گذار در رشد اقتصادی کشورها توسعه فرایندهای حمل‌ونقل بوده است. بعد از انقلاب صنعتی و افزایش میزان تولید و گسترش صنایع گوناگون، دسترسی به بازارهای جهانی به ویژه برای کشورهای پیشرفته به هدفی حیاتی و لازم تبدیل شد. به همین دلیل اهمیت صنعت حمل و نقل روزبه‌روز افزایش یافت و به دنبال آن با پیشرفت علم، ظهور تکنولوژی‌های جدید و گسترش راه‌سازی، تحقق این هدف بزرگ برای کشورها امکان‌پذیر شد. با گذشت زمان و افزایش تبادلات بین‌المللی، دو عامل حمل و نقل و اقتصاد درهم‌تنیده شدند؛ به ‌طوی که رشد صنعت حمل‌ونقل باعث رشد اقتصادی در کشورها شده است. تولید کالاها، جابه‌جایی و پخش آن‌ها، همگی وابسته به سیستم حمل‌ونقل و باربری بوده که از طریق راه‌های زمینی، هوایی و دریایی انجام می‌شوند. در حال حاضر اهمیت صنعت حمل و نقل را می‌توان به صورت‌های مختلف مانند کاهش هزینه سفر، تسهیل باربری کالاها، افرایش سرعت جابه‌جایی و ایمنی، دسترسی به تجارت جهانی و توسعه اقتصادی کشورها مشاهده کرد. در این مقاله در مورد نقش حمل و نقل و باربری در چرخه رشد اقتصادی کشور و اهمیت رشد این صنعت توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید.

اهمیت صنعت حمل و نقل و باربری در چرخه رشد اقتصادی کشور

 

اهمیت صنعت حمل و نقل در رشد اقتصادی کشور را می‌توان در موارد مختلفی بررسی کرد و مورد ارزیابی قرار داد. بعضی از اقتصاددانان عقیده دارند که رشد سیستم جابه‌جایی در کشورها، تاثیری در روند رشد اقتصادی آن‌ها ندارد و برخی دیگر نظری مخالف این فرضیه دارند. به‌ طور کلی با مشاهده اطلاعات و بررسی‌هایی که انجام شده، می‌توان گفت این موضوع در کشور ما موجب رشد اقتصادی و کاهش هزینه‌ها شده است.

با گسترش راه‌سازی و دسترسی شرکت‌های باربری به مناطق دورافتاده، سطح رفاه و زندگی در آن مناطق با ایجاد اشتغال، تولید ارزش‌افزوده و بهره‌برداری از امکانات و منابع موجود بالا رفته است. حمل‌ونقل دارای ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی است؛ به طوری که سیستم حمل‌ونقل ناکارآمد می‌تواند تمامی این ابعاد را تحت‌تاثیر قرار دهد و خسارت‌های جبرا‌ن‌ناپذیری به ‌بار آورد. به ‌طور کلی مهم‌ترین اثرات حمل‌ونقل در اقتصاد کشور را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • عوامل فیزیکی

مهم‌ترین اهمیت صنعت حمل ‌و نقل در تاثیرات فیزیکی آن بر اقتصاد است. عواملی مانند میزان ظرفیت جابه‌جایی حمل کالا و مسافر، تعاملات بین‌المللی و هزینه‌های لازم برای رشد سیستم حمل‌ونقل، هسته‌های اصلی این صنعت به شمار می‌روند. رشد این موارد پیشرفت اقتصادی را موجب می‌شود.

  • عوامل اجرایی

عوامل اجرایی به نحوه عملکرد سیستم حمل‌ونقل اشاره دارد؛ به طوری که با بهبود عواملی مثل کاهش مدت زمان جابه‌جایی مسافر و کالا و هم‌چنین افزایش ایمنی سفرها میزان رشد اقتصادی نیز بالا می‌رود. همین موضوع تاثیر صنعت حمل‌ونقل را بر اقتصاد کشور نشان می‌دهد.

  • عوامل جغرافیایی

اهمیت صنعت حمل‌ و نقل فقط در داخل کشور تعریف نمی‌شود؛ بلکه فراتر از مرزها است و می‌تواند به صورت بین‌المللی بر اقتصاد کشور تاثیر بگذارد. دسترسی به بازارهای جهانی و افزایش میزان واردات کالاهایی مانند قطعات مورد نیاز، مواد اولیه و نیروی کار به بهبود روند تولید و توزیع کمک بسیاری می‌کند. علاوه بر این با گسترش سیستم‌های حمل‌ونقل بین‌المللی، زمین‌های مناطق مرزی و دورافتاده با گذشت زمان ارزش بیشتری پیدا می‌کنند و امکان صادرات و ورود به بازارهای جهانی امکان‌پذیر می‌شود. تمامی این موارد بر پیشرفت اقتصادی ایران اثر به‌سزایی می‌گذارد.

صنعت حمل‌ونقل بین تولیدکننده و مصرف‌کننده ارتباط برقرار می‌کند؛ به‌گونه‌ای که امکان بهره‌برداری صحیح از امکانات و منابع موجود و رشد سرمایه‌های انسانی را به تولیدکنندگان می‌دهد. در سطح اقتصاد کلان (اهمیت صنعت حمل و نقل در کل اقتصاد کشور)، صنعت حمل‌ونقل به‌وسیله تولید، اشتغال‌زایی و ورود منابع مالی به کشور بر اقتصاد ملی اثر می‌گذارد. در کشورهای پیشرفته تقریبا ۶ تا ۱۲ درصد از میزان تولید ناخالص داخلی‌شان مربوط به این صنعت می‌شود.

علاوه بر این ارزش تمام دارایی‌های سیستم حمل‌و‌نقل کشور مثل زیرساخت‌ها و وسایل نقلیه، می‌توانند نیمی از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دهند. در سطح اقتصاد خرد (اهمیت صنعت حمل و نقل در بخش‌های خاصی از اقتصاد)، صنعت حمل‌ونقل با تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مرتبط است؛ به‌طوری که با افزایش میزان جابه‌جایی میزان درآمد و هزینه آنها هم بالا می‌رود. به طور میانگین هرینه‌های حمل‌ونقل بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از هزینه‌های خانوار را شامل می‌شود. پس می‌توان گفت که این صنعت در تمامی بخش‌های زندگی انسان حضور دارد و مسلما رشد آن بر پیشرفت اقتصادی کشور نیز اثر می‌گذارد.

نقش بارولاین در رشد صنعت حمل و نقل و باربری ایران

 

سامانه حمل بار، سامانه‌ای برای برقراری ارتباط میان رانندگان و صاحبان بار است. به وسیله این سامانه رانندگان و صاحبان بار بدون نیاز به هیج واسطه‌ای به صورت مستقیم باهم ارتباط برقرای می‌کنند. شرکت بارولاین با ایجاد سامانه آنلاین حمل بار، برای تسهیل فرایند حمل‌ونقل کالاها و ایجاد ارتباطی راحت و سریع بین رانندگان و صاحبان بار، تمام تلاش خود را می‌کند تا نقشی بزرگ در رشد اقتصادی کشور داشته باشد.

کلام آخر

با مرور تاریخ و مطالعه روند پیشرفت اقتصادی کشورها، متوجه می‌شویم که یکی از مهره‌های کلیدی در این تحول متعلق به صنعت حمل‌ونقل آنها بوده است. با گذشت زمان تاثیرات این صنعت بر اقتصاد کم نشده و با ایجاد فرصت‌های گوناگونی مانند کاهش‌هزینه‌های خرید کالا، ایجاد اشتغال‌زایی، افزایش ایمنی سفرها، توسعه تجارت جهانی و پیشرفت مناطق دورافتاده به بهبود سطح زندگی انسان‌ها کمک کرده است. در ایران نیز اهمیت صنعت حمل و نقل روزبه‌روز در حال افزایش است و با ورود به بازارهای جهانی می‌توانیم صادرات و واردات خود را از این طریق افزایش دهیم.

منبع : ‌transportgeography

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.