آشنایی با انواع تریلر باربری

برای سهولت در باربری و جابه‌جایی کالاها، انواع مختلفی از ماشین‌های سنگین طراحی شده که با توجه به ظرفیت حمل بار و قطعات‌شان، کاربردهای متفاوتی دارند. این ماشین‌ها مانند کامیون‌ها و تریلرها، معمولا برای حمل ماشین‌آلات صنعتی کارخانه‌ها و تجهیزات معدن مورد استفاده هستند و به دلیل تنوعی که دارند ممکن است بعضی از آن‌ها به ندرت در جاده‌ها دیده شوند. در این مقاله انواع تریلر باربری و مشخصات آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم. همراه ما باشید.

تریلر باربری چیست و چه کاربری دارد؟

 

تریلرها که در اصطلاح عامیانه «۱۸ چرخ» نامیده می‌شوند؛ در اصل نوعی ماشین کامیون هستند که از دو قسمت اصلی بدنه و بارگیر تشکیل شده‌اند. بارگیر از طریق یک مفصل به بدنه (کابین راننده) و محور حرکتی متصل است. این ماشین‌ها می‌توانند تا ۲۴ تن بار را جابه‌جا کنند. تریلرها متناسب با کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند و برای حمل محموله‌های مختلفی مانند مواد نفتی، محصولات مصرفی و تولیدی کارخانه‌ها و ذخایر معدن‌ها به کار می‌روند.

معرفی انواع تریلر باربری

 

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری‌های جدید، نیازهای صنعتی و اقتصادی متفاوتی هم به وجود آمده و برای رفع این نیازها باید ماشین‌های حمل‌ونقل هم تغییر و تحولاتی داشته باشند. بنابراین انواع مختلفی از تریلرها برای جواب‌گویی به نیازهای صنایع ساخته شده است. در ادامه در مورد انواع تریلر باربری برای شما توضیح می‌دهیم.

  • تریلر کمرشکن

تریلی کمرشکن یا Articulated Hauler نوعی تریلر بسیار سنگین برای کار روی مسیرهای صعب‌العبور و کاربری‌هایی مثل باربری از معدن طراحی شده‌ است. تریلی‌های کمرشکن در اندازه‌های مختلفی وجود دارند که با توجه به قابلیت‌هایشان انواع متنوعی دارند. انواع تریلی کمرشکن مانند تریلرهای دو محور، سه محور و ۱۱ محور متناسب با طراحی‌شان در صنایع گوناگونی استفاده می‌شوند. فرمان‌پذیری این ماشین‌ها مانند ماشین‌های آفرود است و در سخت‌ترین شرایط هم به خوبی کار می‌کند. از مهم‌ترین تولیدکنندگان تریلی کمرشکن می‌توان به کاترپیلار، ترکس، ابزارآلات جان دیر و بل، ولوو و کوماتسو اشاره کرد.

  • تریلر کفی

تریلی کفی اتاق حمل بار ندارد و معمولا برای محموله‌هایی که نیاز به بسته‌بندی مجدد ندارند یا به وسیله جرثقیل بارگیری می‌شوند، کاربرد دارد. این تریلر ساده‌ترین نوع تریلی است و در ساخت آن از فلزات و قطعات مقاومی استفاده شده است.

  • تریلر بغل‌دار

این ماشین‌ها مانند کامیون‌های اتاق‌دار هستند و اطراف بارگیر دیواره‌هایی قرار داده شده است. برای حمل محموله‌هایی که نیاز است فرم بسته‌بندی آن‌ها حین جابه‌جایی تغییر نکند مانند محصولات غذایی، کاربرد دارد.

  • تریلر ترانزیت

قسمت بارگیر تریلر ترانزیت یا چادری از یک چادر به جنس پلیمر و دیواره‌های کوتاهی ساخته شده که به دلیل تنوع در نوع چادرهای این ماشین، انواع گوناگونی دارد. متناسب با اینکه بخش متحرک (چادر) در سقف یا بدنه بارگیر باشد، به تریلرهای ترانزیت دو محور بغل ثابت، سه محور بغل ثابت، دو محور بغل کشویی و سه محور بغل کشویی تقسیم شده‌اند. معمولا برای جابه‌جایی محموله‌های گمرکی از این ماشین استفاده می‌شود.

  • تریلر تیغه

این نوع از تریلر بارگیر متحرکی دارد و با نام تریلر کانتینربر هم شناخته می‌شود. برای حمل کانتینر و مخازن آب و مواد شیمیایی مورد استفاده است.

  • تریلر یخچالی

کاربرد اصلی تریلر یخچالی برای حمل مواد فاسدشدنی است که نیاز به محیطی سرد دارند. معمولا مواد غذایی، میوه و سبزیجات و داروها را با این تریلی حمل می‌کنند.

مشخصات و ابعاد بارگیر انواع تریلر

 

نوع تریلر طول

(میلی‌متر)

عرض (میلی‌متر) ارتفاع کفی تریلر از زمین (میلی‌متر) وزن ماشین

(تن)

تریلر کمرشکن ۱۰۵۰۰- ۷۵۰۰ ۲۵۰۰- ۳۶۰۰ ۸۹۰-۱۳۰۰ ۱۴ -۲۴
تریلر کفی ۱۳۵۰۰-۱۳۹۰۰ ۲۳۰۰-۲۵۰۰ ۲۰۹۰ ۲۴-۲۷
تریلر بغل‌دار ۱۳۵۰۰-۱۳۹۰۰ ۲۳۰۰-۲۵۰۰ ۲۲۷۰ ۴۶-۶۳
تریلر ترانزیت ۱۳۶۰۰-۱۳۷۰۰ ۲۴۸۰-۲۵۰۰ ۴۰۵۰ ۲۶
تریلر تیغه ۱۲۲۰۰ ۲۵۰۰ ۱۲۰۰-۱۲۵۰ ۲۴-۲۸
تریلر یخچالی ۱۳۶۰۰ ۲۶۰۰ ۴۰۰۰ ۲۴

 

کلام آخر

ساخت ماشین‌های سنگین نقش مهمی در رشد اقصادی و پیشرفت صنعتی کشورها داشته است؛ چرا که حمل‌ونقل جاده‌ای یکی از کلیدی‌ترین عوامل رشد واردات و صادرات به حساب می‌آید. انواع تریلر و کامیون‌ها بیشترین سهم را در این جابه‌جایی ها دارند و هر کدام در صنعتی خاص مورد استفاده هستند. تریلرهای کمرشکن، کفی و ترانزیت هرکدام متناسب با قابلیت و طراحی‌شان برای حمل نوع به خصوصی از بارها کاربرد دارند.

منبع : mariotrailers

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.