زندگی به سبک راننده کامیون: ویژگی های یک راننده کامیون خوب چیست؟

در بیشتر کشورها حمل‌ونقل کالاها یکی از نقاط کلیدی رشد اقتصادی آن‌ها به حساب می‌آید؛ چرا که واردات و صادرات از طریق باربری‌های زمینی و هوایی انجام شده و نقش مهمی در رونق اقتصادی دارند. باربری زمینی عمدتا توسط ماشین‌های سنگین مانند تریلی و کامیون انجام می‌شود و به این ترتیب کالاها از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر جابه‌جا می‌شوند. این وظیفه‌ی ضروری و در عین حال خطرناک بر عهده رانندگان ماشین‌های سنگین است. متاسفانه افراد کمی از سبک زندگی و کاری این رانندگان و همچنین خطراتی که هر لحظه آن‌ها را تهدید می‌کند، اطلاع دارند و همین موضوع نارضایتی‌های شغلی آن‌ها را بیشتر کرده است. در این مقاله به‌طور خاص در مورد تجربه زندگی به سبک راننده کامیون و همچنین ویژگی‌های رانندگان کامیون حرفه ای برای شما توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید.

آشنایی با شغل راننده کامیون سنگین و سبک

 

اولین اشخاصی که می‌توانند با کاهش اشتباهات رایج در رانندگی از خسارت‌های جانی و مالی جلوگیری کنند و ضامن سلامت خود و ایمنی بار باشند؛ رانندگان کامیون هستند. وظیفه اصلی رانندگان کامیون انتقال بار از نقطه‌ای به نقطه دیگر است. این افراد ممکن است برای جا‌به‌جایی کالا به صورت مستقل یا با شرکت‌های باربری همکاری کنند. میزان مهارت‌های فیزیکی و ذهنی در این شغل بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که با کوچک‌ترین اشتباه ممکن است جان راننده و دیگران به خطر بیفتد؛ به همین دلیل دقت در رانندگی و اجتناب از رفتارهای نادرست مثل سرعت بالا یا سبقت غیرمجاز و داشتن سبک زندگی سالم در این حرفه ضروری است.

تکراری و یکنواخت بودن این شغل، می‌تواند سلامت روحی و جسمی رانندگان کامیون را تحت تاثیر قرار دهد. رانندگان برای جابه‌جایی بارها باید مدت زمان زیادی در ماشین بنشینند و در ساعات مختلف شبانه‌روز کار کنند؛ همچنین دوری از خانواده و بحث و جدل با کارفرماهای مختلف به سختی این شغل می‌افزاید.

در ایران رانندگان کامیون باید گواهینامه پایه یک داشته باشند و محدودیت جنسیتی نیز در این شغل وجود ندارد؛ در حال حاضر خانم‌های زیادی به عنوان رانندگان کامیون در ایران مشغول به کار هستند. تسلط بر تعمیرات خودرو و آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین‌های سنگین لازمه‌ شروع این حرفه است. بیشتر رانندگان کامیون ابتدا به عنوان شاگرد شوفر برای کسب مهارت‌های لازم، در کنار رانندگان با تجربه کار می‌کنند و بعد با توجه به اینکه خودشان صاحب وسیله نقلیه هستند یا قصد همکاری با شرکت‌های باربری را دارند؛ مسیر شغلی خود را تعیین می‌کنند.

ویژگی های یک راننده کامیون خوب

 

حمل‌ونقل کالا‌ها به خودی خود کاری سخت و زمان‌بر است و نیاز به دقت و مهارت‌های خاصی دارد؛ به همین دلیل رانندگان کامیون برای اینکه سفری ایمن داشته باشند، باید همواره نکاتی را رعایت کنند. یک راننده کامیون خوب علاوه بر رعایت و توجه به نکات راهنمایی و رانندگی، باید مهارت‌های ذهنی، جسمی و مکانیکی خود را تقویت کند تا همواره برای جلوگیری از خسارت‌های جبران‌ناپذیر آماده باشد. در ادامه بعضی از ویژگی‌های لازم برای تبدیل شدن به یک راننده کامیون خوب را برایتان توضیح می‌دهیم:

  • مهارت‌های مکانیکی

یک راننده کامیون در ابتدا باید به رانندگی علاقه داشته باشد؛ آشنایی با ماشین و قطعات آن هم در تعمیرات و شناسایی مشکلات به او کمک می‌کند. رانندگی طولانی‌مدت در جاده‌ها در شرایط جوی متفاوت می‌تواند باعث بروز مشکلات فنی ماشین شود؛ به همین دلیل رسیدگی سریع راننده می‌تواند از خطرات و خسارت‌های بیشتر جلوگیری کند.

  • برنامه‌ریزی و هماهنگی

نظم لازمه رانندگی در جاده‌ها است. هماهنگی زمان بارگیری و تخلیه کالاها، بررسی وضعیت جاده‌ها و آب‌وهوا، توقف‌های بین راه و جداول زمانی شروع سفر همگی نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارند.

  • واکنش سریع

در شغل رانندگی ماشین‌های سنگین، مشکلاتی پیش می‌آید که عموما نیاز به واکنشی سریع دارند. توانایی کنترل شرایط بحرانی و حل مسئله از دیگر ملزومات این شغل است.

  • قدرت بدنی

رانندگان مجبور هستند مدت زمان زیادی را پشت فرمان رانندگی کنند و تعمیرات اولیه کامیون‌ها مانند پنچرگیری را خودشان انجام دهند؛ به همین دلیل انجام این کارها نیاز به قدرت روحی و جسمی بالایی دارد.

  • رفتار اجتماعی

در زندگی به سبک راننده کامیون، توانایی هم‌صحبتی و معاشرت با افراد مختلف به بهبود شرایط روحی رانندگان کمک می‌کند؛ چرا که صحبت با دیگر رانندگان و همچنین تعامل مناسب با کارفرماهای گوناگون می‌تواند شرایط کاری رانندگان را بهتر ‌کند.

تجربه زندگی به سبک راننده کامیون

 

نوشته‌های پشت کامیون‌ها اغلب نشان‌دهنده خاطرات رانندگان کامیون است و جاده‌ها بهترین شاهد‌ان زندگی روزانه آن‌ها هستند. بسیاری از رانندگان مجبور هستند در طول سفر، شب را در کابین ماشین‌های خود سپری کنند و در رستوران‌های بین راهی غذا بخورند؛ اما همه‌ی این مشکلات برای رانندگانی که عاشق حرفه خود هستند گذرا است.

از طرفی توجه به نیازها و خواسته‌های آن‌ها می‌تواند در رشد اقتصادی کشور نقش بزرگی داشته باشد؛ چرا که رانندگان کامیون مهره‌ای کلیدی در صنعت واردات و صادرات کشور به شمار می‌آیند. بعضی از رانندگان، شغل رانندگی را از مشاغل سخت محسوب می‌کنند و بازنشستگی بعد از ۳۰ سال را قانون مناسبی برای این حرفه نمی‌دانند.

تا زمانی که واقعا پشت کامیون رانندگی نکرده و یک باری را از مبدا به مقصد منتقل نکنیم، نمی‌توانیم زندگی به سبک راننده کامیون ها را تجربه و مشکلات و نیازهای آن‌ها را حس کنیم. بنابراین تجربه زندگی به سبک راننده کامیون، تجربه‌ای منحصربه‌فرد و مختص این افراد است و ما می‌توانیم با گوش دادن به قصه و تجربیات آن‌ها، کمی رانندگی را در جاده‌ها تصور کنیم.

درآمد راننده کامیون در ایران

 

شرایط بازار کار و میزان درآمد رانندگان کامیون در ایران به عوامل مختلفی مانند میزان سابقه، ساعات کاری، نوع قرارداد و شرکت‌های باربری بستگی دارد، بعضی از رانندگان صاحب وسیله نقلیه خود هستند و بعضی دیگر برای کارخانه‌ها یا سازمان‌ها کار می‌کنند؛ همه این عوامل در میزان درآمد ماهیانه و استخدام رانندگان اثر می‌گذارد.

متاسفانه مسائلی مانند توزیع ناعادلانه بار بین رانندگان، نبود جایگاه‌های شغلی و حقوق و مزایای مشخص، بر چالش‌های زندگی رانندگان افزوده است. توجه به خواسته‌های این افراد در جامعه، می‌تواند شرایط معیشتی آن‌ها را بهبود بخشد.

کلام آخر

همان قدر که حمل‌و‌نقل جاده‌ای در اقتصاد، صادرات و واردات کشورها اهمیت زیادی دارد؛ توجه به سبک زندگی و نیازهای رانندگان کامیون‌ها هم ضروری است. رانندگی در جاده‌ها و جابه‌جایی از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر سخت و طاقت‌فرسا است و تنها افرادی که عاشق رانندگی و سفر در جاده‌ها باشند، می‌توانند از پس این کار برآیند. مهارت‌های مکانیکی و تعمیرات ماشین، قدرت روحی و جسمی بالا، گواهینامه پایه یک و نظم از اولین ملزومات تبدیل شدن به یک راننده کامیون حرفه‌ای است.

منبع : jobs

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.