چک لیست اسباب کشی برای جا به جایی اثاثیه منزل

همه ما حداقل یک‌بار در زندگی‌مان اسباب‌کشی را تجربه کرده‌ایم. تا پیش از رسیدن روز موعود و جا به جایی، همه چیز آرام است. اما روزی که می‌خواهیم خانه یا محل شرکت خود را تغییر دهیم، انگار با طوفان مواجه می‌شویم. همه چیز پیچیده می‌شود، نگران آسیب دیدن کالاها هستیم، با خود فکر می‌کنیم که نکند چیزی جا بگذاریم و به دنبال نیروهای جا به جایی اثاثیه منزل و ماشین باربری با هزینه‌های منصفانه می‌گردیم. همه این‌ها نتیجه‌ای جز استرس برایمان ندارد. اسباب‌کشی هم مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگر نیاز به برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده دارد. اگر خود را برای جابه‌جایی آماده نکنیم، با چالش مواجه می‌شویم. بنابراین بهترین راه‌حل برای جلوگیری از استرس و تجربه یک جابه‌جایی راحت، تهیه چک لیست اسباب کشی است. با تهیه این چک لیست می‌توانید فکر خود را از هرج‌ومرج‌های بیهوده راحت کرده و با مدیریت کارها را پیش ببرید. در ادامه همراه باشید تا چک لیست اسباب کشی برای جا به جایی اثاثیه منزل را به شما معرفی کنیم.

چک لیست اسباب کشی

  • هشت هفته قبل از جابه‌جایی

۱. شرکت حمل و نقل بار خود را انتخاب کنید

شرکت‌های حمل و نقل و بسته‌بندی بار بسیاری وجود دارد که هر کدام از آن‌ها خدمات متنوعی را ارایه می‌کنند. اگر قصد دارید از شهری به شهر دیگر نقل مکان کنید، انتخاب یک شرکت باربری مطمئن بسیار اهمیت دارد. چرا که این شرکت‌ها به خوبی با قوانین جا به جایی اثاثیه منزل از طریق جاده‌ها آگاه هستند و می‌توانند با اسباب کشی شما را بدون دردسر و با دقت بالایی انجام دهند.

۲. بودجه اسباب کشی خود را مشخص کنید

در چک لیست اسباب کشی خود به بودجه هم توجه کنید. بهتر است که برای میزان مبلغی که می‌توانید برای جابه‌جایی هزینه کنید، تصمیم‌گیری کرده و آن را در نظر بگیرید. بااین‌حال بودجه خود را قطعی پیش‌بینی نکنید، چرا که هزینه جا به جایی اثایه منزل به عوامل متعددی همچون مسافت، نوع و حجم بار و زمان انتقال بستگی دارد. بنابراین همیشه آماده افزایش هزینه‌ها باشید.

۳. بسته‌بندی اثاثیه خود را شروع کنید

بسته‌بندی اثاثیه منزل یکی از مهم‌ترین بخش‌های چک لیست اسباب کشی است، چرا که به زمان و دقت زیادی نیاز دارد. بهتر است وسایلی را که دیگر به آن‌ها نیاز ندارید را به نیازمندان اهدا کنید و وسایلی که تا جابه‌جا شدن و رفتن به مقصد جدید از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را کم‌کم بسته‌بندی کنید. اما اثاثیه‌ی ضروری مثل لوازم آشپزخانه که تا روزهای آخر به آن‌ها نیاز خواهید داشت را در روزهای پایانی بسته‌بندی کنید. همچنین فهرستی از اسناد و مدارک خود مثل شناسنامه یا گواهی پزشک را تهیه کرده و همه آن‌ها را جداگانه بسته‌بندی کنید و در کیف شخصی خود نگه دارید تا روز اسباب کشی گم نشود. فراموش نکنید که روی بسته‌ها حتما برچسب بزنید که آیا شکستنی است یا نه، تا در روز جابه‌جایی کارگران با احتیاط آن‌ها را حمل کنند.

  • چهار هفته پیش از جابه‌جایی

۱. آدرس خود را تغییر دهید

قبل از عزیمت به مقصد جدید، آدرس خود را کم‌کم تغییر دهید تا قبض‌ها و نامه‌هایتان به آدرس جدید ارسال شوند. در حال حاضر می‌توانید آدرس پستی خود را به صورت آنلاین تغییر دهید.

۲. با شرکت‌های تاسیساتی تماس بگیرید

برای انتقال به خانه جدید باید تلویزیون، اتصال به اینترنت و دیگر موارد را هم جابه‌جا کنید. برای قطع کردن این دستگاه‌های برقی به یک متخصص نیاز خواهید داشت. شرکت‌های تاسیساتی می‌توانند اتصال این دستگاه‌ها را قطع کرده و آن‌ها را دوباره در خانه جدید برایتان راه‌اندازی کنند.

۳. خرید کنید

اگر احساس می‌کنید که برای خانه جدید باید خرید کنید، قبل از عزیمت بهترین زمان است. برای مثال پیش از جا به جایی اثاثیه منزل، بهتر است که برای خانه جدید خود پرده بخرید تا پس از انتقال بتوانید خیلی سریع آن‌ها را نصب کنید.

  • دو هفته قبل از جابه‌جایی

۱. بسته‌بندی و جابه‌جایی را با شرکت‌ باربری نهایی کنید

حالا که شرکت‌های مختلف باربری را بررسی کرده و یکی از آن‌ها را انتخاب کردید. بهترین زمان است که فرایند بسته‌بندی و جابه‌جایی را این شرکت‌ها نهایی کرده و اگر نیاز به قرار است آن را امضا کنید. بهتر است تمام جزییات مثل تاریخ روز جابه‌جایی، ساعت، زمان تحویل، پرداخت و نحوه بسته‌بندی را با آن‌ها شفاف کنید و از آن‌ها بخواهید که با انجام اقدامات ایمنی لازم اثاثیه را جابه‌جا کنند تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

۲. بسته‌بندی اثاثیه را به پایان برسانید

در چک لیست اسباب کشی خود، گزینه‌ای هم برای اتمام بسته‌بندی پیش از روز اسباب کشی در نظر بگیرید. بهتر است که دو هفته قبل از جابه‌جایی تقریبا تمامی اثاثیه خود را بسته‌بندی کرده و روی آن‌ها برچسب بزنید.

۳. برای روز اسباب کشی آماده باشید

فهرستی از موارد ضروری که در روز اسباب کشی با آن‌ها مواجه می‌شوید را تهیه کنید. برای مثال داروهای ضروری، اسناد و مدارک، شارژر همراه و خوراکی برای مسیر برداشته و در کیف خود قرار دهید تا در دسترس‌تان باشد. چرا که با رسیدن به مقصد جدید، باز کردن بسته‌بندی‌ها و ساکن شدن مدتی طول می‌کشد و به همین دلیل بهتر است که موارد ضروری را پیش خود نگه دارید.

  • بعد از اسباب کشی

پس از آنکه اثاثیه منزل خود را جابه‌جا کردید و به خانه جدید رسیدید، تمامی بسته‌ها و کارتن‌های خود را بررسی کنید تا چیزی گم نشده یا آسیب ندیده باشد. معمولا شرکت‌های باربری خود فهرستی از اقلام شما تهیه می‌کنند تا در زمان تخلیه آن‌ها را بررسی کنند. اما اگر از این فهرست استفاده نکردند، خودتان آن را تهیه کنید. همچنین پیش از ترک نیروهای شرکت باربری حتما از سلامت اثاثیه خود مطمئن شوید تا اگر آسیبی به آن‌ها وارد شده با نیروهای شرکت درمیان بگذارید و درخواست خسارت کنید. بهتر است که از اثاثیه خود پیش از بسته‌بندی عکس بگیرید تا بتوانید آسیب دیدن آن‌ها را در طول مسیر ثابت کنید.

کلام آخر

همان‌طور که گفتیم تهیه چک لیست اسباب کشی به شما کمک می‌کند تا هشت هفته پیش از جابه‌جایی برنامه‌ریزی کرده و اثاثیه منزل خود را به درستی بسته‌بندی کنید. بنابراین اگر فکر می‌کنید که فرایند اسباب کشی می‌تواند باعث استرس شما شود و پیچیدگی‌هایی دارد که ممکن است بعضی موارد را فراموش کنید، تهیه این چک لیست را در اولویت بگذارید. یکی از مهم‌ترین گزینه‌های این چک لیست همان‌طور که اشاره کردیم، انتخاب شرکت باربری است. در حال حاضر با استفاده از سامانه‌های آنلاین باربری مثل بارولاین می‌توانید برای جا به جایی اثاثیه منزل خود درخواست ثبت کنید.

منبع :‌ truckguru

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.