Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_options' is marked as crashed and should be repaired in /var/www/html/blog/wp-includes/wp-db.php on line 2056
| سه نکته برای ایجاد سیستم های لجستیک کارآمد و نتیجه‌گرا

سه نکته برای ایجاد سیستم های لجستیک کارآمد و نتیجه‌گرا

دنیای امروز، دنیای تغییرات است. در چنین جهانی افرادی موفقیت را تجربه می‌کنند که توانایی تطبیق با شرایط جدید و استفاده از آن را داشته باشند. این موضوع خصوصا در مورد کسب‌وکارها بسیار حیاتی است. شرکت‌هایی که نتوانند خود را با شتاب تغییرات روز وفق دهند، از صحنه رقابت محو خواهند شد. این به‌روز بودن باید در تمام ابعاد شرکت اتفاق بیفتد. سیستم لجستیک یکی از مهم‌ترین ابعاد کسب‌وکارهای تولیدی است. شرکت‌هایی که با جابه‌جایی مواد اولیه یا محصولات نهایی سروکار دارند، نیاز ویژه‌ای به یک سیستم لجستیک کارآمد احساس می‌کنند. مدیریت این سیستم‌ها با روش‌های سنتی دشوار و تقریبا غیرممکن است. در این مقاله به معرفی مزایا و راهکارهای ایجاد یک سیستم های لجستیک کارآمد و نتیجه‌گرا می‌پردازیم.

مزایای ایجاد سیستم های لجستیک کارآمد و نتیجه‌گرا

بیشتر ما موفقیت شرکت‌هایی مثل «نوکیا» و «کوداک» را به یاد داریم. نوکیا در زمینه گوشی‌های تلفن همراه و کوداک در زمینه دوربین، رهبران بازار بودند. اما چه اتفاقی باعث شد این شرکت‌ها جای خود را به دیگرانی مانند «اپل» یا «کنون» بدهند؟ جواب را باید در تطبیق با سرعت تغییرات جستجو کرد. شرکت‌هایی که نتوانند خود را به ‌سرعت با شرایط جدید هماهنگ کنند، محکوم به شکست خواهند بود. این هماهنگی باید به ‌صورت یکپارچه در تمام ابعاد کاری شرکت (از انبارداری و حمل‌ونقل تا ارتباط با مشتری) اتفاق بیفتد.

لجستیک بخش مهمی از کسب‌وکارهای تولیدی و انتقال بار را تشکیل می‌دهد. این کسب‌وکارها برای جابه‌جایی مواد اولیه و کالاهای نهایی خود نیاز به حمل‌ونقل مطمئن، ارزان و سریع دارند. این ویژگی‌ها با سیستم های کلاسیک لجستیک قابل دست‌یابی نیستند. قیمت‌های بالا، کمبود رانندگان با ‌تجربه و مطمئن و نبود تعادل بین عرضه و تقاضا از مشکلات عمده سیستم های کلاسیک به ‌حساب می‌آیند. ایجاد سیستم های لجستیک کارآمد به شما کمک می‌کند در اسرع وقت و با بهترین کیفیت بار خود را جابه‌جا کنید. در این سیستم‌ها تعادل بین سرعت و دقت وجود دارد. چون که کسب‌وکارهای نوین مجبورند واکنش سریعی به تقاضای بازار داشته ‌باشند و از طرف دیگر، به علت سرمایه محدود نمی‌توانند روی دقت و کیفیت انتقال ریسک کنند. در ادامه به بررسی نکات مهم برای ایجاد سیستم های لجستیک کارآمد و نتیجه‌گرا می‌پردازیم.

سه نکته برای ایجاد سیستم های حمل و نقل بار کارآمد

  1. قبول کردن تغییرات: تا زمانی که قبول نکنیم دنیای امروز کاملا متفاوت است و برتری در آن نیازمند به‌ کارگیری روش‌های جدید خواهد بود، به پیشرفت نخواهیم رسید. در ایران همچنان مشاهده می‌کنیم که روش‌های سنتی بدون توجه به بازده عملکرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. در همین زمینه لجستیک، ده‌ها شرکت در حال حاضر با روش‌های کاملا قدیمی فعالیت می‌کنند. در این شرکت‌ها همچنان قراردادهای کاغذی، ارتباطات تلفنی و مذاکرات حضوری رواج دارند. در حالی که دنیای امروز دنیای استفاده از اپلیکیشن‌ها و ارتباطات دیجیتال است. کار با این اپلیکیشن‌ها شاید در ابتدا سخت به‌ نظر برسد، اما در نهایت باعث پیشرفت و افزایش بازده کسب‌وکار شما خواهد شد. با سامانه هوشمند حمل بار، شکاف بین عرضه و تقاضا کم خواهد شد. چرا که اطلاع‌رسانی در مورد بارهای موجود به رانندگان بهتر انجام می‌شود. همچنین دسترسی به رانندگان مجرب برای صاحبان بار راحت‌تر خواهد شد. تمام این امتیازات در گرو قبول کردن تغییر و همسو شدن با آن است.
  2. پرداخت هزینه برای کیفیت بهتر: همه ما می‌دانیم که با به ‌کارگیری تکنولوژی، کیفیت بهتری قابل ارائه خواهد بود؛ اما چند درصد از ما حاضریم هزینه‌ی آن را بپردازیم؟ اینکه بتوان به فرآیند انتقال بار در طول مسیر نظارت کرد، سوابق راننده را قبل از سپردن بار به او مشاهده و گزینه‌های زیادی برای انتخاب در دسترس داشت، همگی در گرو پرداخت هزینه‌ی تغییر هستند. از طرف دیگر این هزینه‌ها نباید در قیمت تمام شده محصول تاثیر بگذارند، چون که در این صورت رقابت با دیگر شرکت‌ها برای ما دشوار خواهد شد. در واقع راه‌اندازی سیستم لجستیک مدرن و کارآمد در ابتدا نیاز به پرداخت یک سری هزینه توسط شرکت دارد. این هزینه‌ها شاید در ابتدای راه سنگین به ‌نظر برسند، اما در برابر نتایج بلندمدت پیاده‌سازی سیستم های لجستیک کارآمد هیچ خواهند بود.
  3. کاهش هزینه ها: سیستم های لجستیکی کارآمد در نهایت باید به کاهش هزینه‌ها منجر شوند. سه رکن مهم برای کسب‌وکار مدرن دقت، سرعت و هزینه است. اگر دقت و سرعت را افزایش دهیم اما هزینه هم افزایش پیدا کند، رقابت با دیگرانی که قیمت کمتری را ارائه می‌دهند سخت خواهد بود. برای همین یک سیستم لجستیک کارآمد باید بتواند با حذف واسطه‌ها تا حد ممکن، باعث کم شدن هزینه تمام شده شرکت شود. داشتن یک برنامه بلندمدت و عقد قراردادهای استراتژیک در این راه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کلام آخر

در دنیای مدرن هر روز شاهد تغییرات جدید هستیم. کسب‌وکار ما بدون شناخت و تطبیق‌پذیری با این تغییرات زنده نمی‌ماند. برای اثبات این موضوع می‌توانید به مثال شرکت «نوکیا» مراجعه کنید که به‌ تدریج جای خود را به رقبای تطبیق‌پذیرتر مثل «اپل» داد. در ایران اگرچه هنوز هم روش‌های قدیمی جوابگو هستند، اما افرادی در بلند‌مدت پیروز می‌شوند که از تغییر استقبال کنند. ما در بارولاین هم برای همسو شدن با سرعت تغییرات، به دنبال ایجاد سامانه‌های هوشمند و آنلاین حمل و نقل بار هستیم تا بتوانیم به بهبود سیستم های لجستیک کمک کنیم.

در این مقاله سعی کردیم مزایای مدرن شدن و تغییر در روش‌های اجرای سیستم های لجستیک کارآمد را بررسی کنیم. در انتها هم نکاتی در مورد ایجاد سیستم های حمل و نقل بار کارآمد به شما ارائه شد. بارولاین شرکتی است که تمام این مزایا و نکات را در قالب سایت و اپلیکیشن خود به رانندگان و صاحبان بار ارائه می‌کند. اگر کسب‌وکار شما نیازمند سیستم لجستیک کارآمد است، همین امروز اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.