کارهایی که رانندگان برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید انجام دهند

کارهایی که رانندگان برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید انجام دهند

شیوع ویروس کرونا اثرات غیرقابل انکاری بر تمام جهان گذاشته است. در حال حاضر تمام صنایع و بازارها از این همه‌گیری جهانی ضربه دیده‌اند. کار کردن و زندگی در چنین شرایطی راحت نیست و نیاز به دقت و رعایت نکات ویژه‌ای دارد. این شرایط خصوصا برای رانندگان ماشین‌های سنگین که مدام در حال سفر هستند خطرناک‌تر است. این خطر را نمی‌توان از بین برد، بلکه تنها می‌توان آن را تا حد ممکن کاهش داد. در این مقاله قصد داریم نکاتی مهم برای سلامت رانندگان سنگین در شرایط کرونا ارائه کنیم، در ادامه همراه باشید.

چرا حفظ سلامت رانندگان سنگین اهمیت دارد؟

یکی از اولین توصیه‌هایی که پس از تایید شیوع جهانی ویروس کرونا به مردم شد، اجتناب از سفر به هر دلیل و بهانه‌ای بود. رفتن از شهری به شهر دیگر در زمان شیوع یک بیماری با این وسعت، کاری بسیار خطرناک به ‌حساب می‌آید. اما رانندگان خصوصا رانندگان سنگین نمی‌توانند به این توصیه عمل کنند. جدا از اینکه وضعیت اقتصادی به آن‌ها اجازه این کار را نخواهد داد، بعضی از کالاهای اساسی (مواد غذایی، بنزین و…) لازم است همیشه جابه‌جا شوند. در چنین شرایطی تنها می‌توان توصیه‌هایی برای سلامت رانندگان سنگین ارائه کرد. چرا که در حال حاضر با توجه به اینکه هنوز واکسنی برای این بیماری عرضه نشده است، تنها راه ممکن پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا با رعایت توصیه‌های بهداشتی است.

چند نکته برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

احتمال مبتلا شدن به ویروس کرونا هیچ‌گاه به صفر نخواهد رسید. اما با رعایت نکاتی می‌توان خطر ابتلا را تا حد زیادی کاهش داد. خصوصا برای سلامت رانندگان سنگین (که چاره‌ای جز سفر کردن و تماس با آدم‌های مختلف ندارند)، رعایت پروتکل‌ها و بالا نگه‌داشتن روحیه ضروری است. در ادامه توصیه های مهم برای رانندگی در شرایط کرونا را بیان می‌کنیم.

  • شستن دست‌ها: توصیه‌ای ساده که شاید خیلی‌ها آن را به ‌علت سادگی نادیده بگیرند، اما تاثیر بسیاری در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا دارد. نکته مهم در مورد دست‌ها استفاده از مایع ضدعفونی کننده و صابون یا مایع آنتی‌باکتریال با کیفیت است. توصیه می‌شود مایع ضدعفونی کننده همواره در ماشین، جیب یا کیف شما باشد. پس از ورود به هر جای جدید یا خروج از آن دست‌های خود را ضدعفونی کرده و در اولین فرصت با یک مایع خوب، حداقل ۲۰ ثانیه شستشو دهید.
  • استفاده از ماسک: اگر تمام افراد ماسک داشته باشند، احتمال انتقال این ویروس تقریبا به صفر می‌رسد. یکی از نکات مهم در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا استفاده از ماسک مناسب در تمام مکان‌ها، خصوصا فضاهای بسته است. این ماسک باید فیلتردار باشد و پس از هر دو بار استفاده با رعایت نکات بهداشتی دور انداخته شود. همچنین نباید در زمانی که ماسک زده‌ایم صورت را لمس کنیم. ماسک باید تمام قسمت دماغ و دهان را پوشانده و هیچ راه ورود هوایی از کناره‌ها نداشته باشد.
  • اجتناب از فضاهای بسته و تجمعات: در دورانی مثل الان، بهترین کار اجتناب از حضور در فضاهای بسته و شلوغ تا حد ممکن است. در این فضاها امکان انتقال ویروس از طریق هوا یا قطرات معلق وجود دارد. اگر مجبور به حضور در یک فضای بسته شدید، سعی کنید ماسک بزنید، دست ندهید، فاصله بگیرید و دستان خود را به چشم یا گوش خودتان نزنید.
  • تماس نداشتن تا حد امکان با محیط: رانندگان ماشین سنگین در طول سفر خود از ابتدا تا انتها ممکن است افراد زیادی را ملاقات کنند. از گرفتن بار تا پلیس‌راه و در نهایت تحویل بار به مقصد پر از افرادی است که احتمالا ناقل ویروس باشند. این ملاقات‌ها اجتناب‌ناپذیرند، اما می‌توان از دست‌ دادن و تماس داشتن با سطوح مختلف اجتناب کرد.
  • گرفتن دهان با آستین: یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال این ویروس قطرات آب بزاق و مخاط هستند. زمان عطسه یا سرفه دهان خود را با آستینتان بپوشانید.
  • کار نکردن در شرایط غیرضروری: اگر این کار منبع درآمد اصلی شما نیست یا صرفا برای تفریح آن را انجام می‌دهید، به‌طور موقت آن را تعطیل کنید. آگاه باشید که ویروس کرونا ممکن است به خود شما آسیب نزند اما از طریق شما به افراد ضعیف‌تر (در محیط خانه یا جاهای دیگر) منتقل شده و باعث اتفاقات ناگوار شود.
  • کار نکردن در صورت داشتن علائم: اگر علائم گفته شده ویروس کرونا، مثل سردرد، تب، سرفه خشک، بدن درد، حالت تهوع و… را در خود مشاهده کردید، بلافاصله وارد شرایط قرنطینه شوید. یک فرد آلوده می‌تواند ده‌ها نفر را به این ویروس مبتلا کند.
  • ضدعفونی کردن وسایل: ویروس کرونا روی سطوح هم زنده می‌ماند. سعی کنید به طور مرتب، بیرون و داخل ماشین را هم ضدعفونی کنید. وسایلی که با خود حمل می‌کنید یا چیزهایی که می‌خرید هم ممکن است روی سطح خود کرونا را حمل کنند.
  • جلو انداختن زمان بازنشستگی: اگر بیشتر از ۵۰ سال سن یا بیماری زمینه‌ای (بیماری قلبی، ریوی، دیابت و…) دارید، گزینه‌ی بازنشستگی زودرس را بررسی کنید. چون که با این شرایط شما در گروه افراد پرخطر قرار می‌گیرید و این بیماری می‌تواند باعث وخامت حال شما شود. استفاده از حقوق بازنشستگی، فروختن ماشین و سرمایه‌گذاری روی یک کسب‌وکار کم‌خطر و کرایه ماشین به یک راننده از جمله راهکارهایی است که برای شما وجود دارد.
  • حفظ روحیه: پژوهش‌های مختلفی اثبات کرده‌اند که اضطراب، سیستم دفاعی بدن را ضعیف کرده و احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف را افزایش می‌دهد. سهل‌انگاری در رعایت نکات بهداشتی به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست، اما نباید اجازه داد این رعایت نکات به ‌صورت وسواس و ترس روی زندگی شما اثر بگذارد. به توصیه‌ها عمل کنید و در کنار آن سعی بر خوش‌بین بودن داشته باشید. اینگونه کاملا مجهز و با تمام قوا به جنگ بیماری رفته‌اید و به احتمال زیاد آن را شکست خواهید داد.

کلام آخر

در حال حاضر جهان درگیر بحران کرونا است. پیش‌بینی‌های انجام شده حاکی از آن است که فعلا نباید منتظر کشف واکسن باشیم. برای همین تنها راه ممکن پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا خواهد بود. سلامت رانندگان سنگین با توجه به شغلی که دارند شدیدا در معرض خطر است. این افراد باید توجه ویژه‌ای به پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی داشته باشند. کارهایی مثل تهیه ماسک مناسب و استفاده از ضدعفونی ‌کننده برای دست و سطوح مهم‌ترین راه‌های کم کردن احتمال ابتلا به این بیماری به شمار می‌روند.

فراموش نکنید که این افراد ممکن است خود درگیر ویروس نشوند، اما ناقل آن به افراد مختلف و خانواده خود باشند. در واقع کوتاهی در رعایت پروتکل‌ها و نکات بهداشتی از طرف رانندگان می‌تواند نتایج فاجعه‌باری را به ‌همراه داشته باشد. رانندگان مسن بهتر است به بازنشستگی و سرمایه‌گذاری روی یک کسب‌وکار جدید فکر کنند. رانندگانی که توان ترک کردن این شغل را ندارند هم به‌ هیچ‌ وجه نباید بترسند. در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برخورداری از روحیه مناسب هم برای مبارزه با این بیماری ضروری است.

منبع : Turkky

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.