سامانه های حمل و نقل آنلاین کالا ؛ آینده صنعت باربری

رشد استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک در سال‌های اخیر باعث ایجاد تقاضایی جدید برای لجستیک و امکاناتی همچون حمل و نقل شده است. این کسب‌وکارهای کوچک سرمایه محدودی داشته و قادر نیستند راننده یا ماشین مخصوص به خود را داشته باشند. برای همین تلاش کرده‌اند تا فرصت‌های زیادی در زمینه حمل و نقل آنلاین ایجاد کنند. از طرف دیگر سامانه حمل و نقل آنلاین کالا باعث اتصال بهتر رانندگان به صاحبان بار با حذف موانع فیزیکی می‌شود. این اپلیکیشن‌ها در حال حاضر با توجه به شرایط کرونا محبوبیت ویژه‌تری پیدا کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی سامانه حمل و نقل آنلاین کالا و تاثیر آن بر آینده صنعت باربری بپردازیم.

سامانه حمل و نقل آنلاین کالا چیست؟

در صنعت باربری عرضه به ‌معنای وسایل نقلیه موجود و تقاضا معادل کالاهای نیازمند جابه‌جایی است. سامانه هوشمند حمل و نقل بار با وصل کردن این عرضه و تقاضا به یکدیگر، مشکلات هر دو طرف را حل می‌کند. نبود تکنولوژی در این زمینه هر دو سمت ماجرا را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. مشکلاتی مثل خالی ماندن ماشین‌های باربری برای رانندگان سنگین و پیدا نکردن ماشین مناسب برای صاحبان بار. جالب است بدانید تنها ۲۵ درصد از ماشین‌های سنگین موجود در اروپا در حال استفاده از تمام ظرفیت خود برای حمل بار هستند. سامانه حمل و نقل بار و کالا با از میان برداشتن بعد فیزیکی، امکان اطلاع‌رسانی لحظه‌ای را برای رانندگان فراهم می‌کند. شیوه کار این سامانه‌ها درست مثل اسنپ و تپسی است. همان‌طور که در اسنپ راننده از وجود مسافر در هرکجای شهر مطلع می‌شود، با سامانه حمل و نقل آنلاین هم وجود یک بار جدید در لحظه به اطلاع رانندگان می‌رسد. از این طریق احتمال هدر رفتن ظرفیت باربری و همچنین پیدا نشدن راننده برای یک بار کاهش خواهد یافت.

فرصت‌ها و تهدید‌های سامانه حمل و نقل آنلاین بار

جالب است بدانید شرکت «اوبر» که به موفقیت در زمینه تاکسی اینترنتی دست یافت، در ادامه با راه‌اندازی uber freight (حمل بار اوبر) وارد صنعت باربری شد و در کنار آمازون، تلاش کردند همان فرمول استفاده شده در تاکسی اینترنتی را به سامانه حمل نقل آنلاین کالا تعمیم دهند. با بزرگ‌تر شدن بازار، به‌ خصوص افزایش تعداد کسب‌وکارهای کوچک با منابع محدود، فرصت‌های بیشتری در زمینه ارائه لجستیک به ‌صورت دیجیتال ایجاد می‌شود. پیش‌بینی می‌شود این روند تا اواسط دهه حاضر میلادی روبه‌رشد بماند.

شرکت‌های حمل و نقل بار به شیوه کلاسیک برای سامانه حمل و نقل آنلاین کالا عموما تهدید به ‌حساب می‌آیند. این شرکت‌ها با توجه به داشتن مشتریان ثابت و وفادار، در صورت سرمایه‌گذاری روی یک سامانه اینترنتی، مزیت رقابتی قابل توجهی به سامانه‌های فقط دیجیتال دارند. البته همکاری با این شرکت‌ها برای سامانه حمل و نقل آنلاین کالا فرصت به‌ حساب می‌آید. به این صورت که سامانه دیجیتال، پلتفرم مناسبی برای سفارش حمل بار فراهم کرده است.

سامانه های باربری آنلاین و بحران کرونا

بحران کرونا باعث شد فاصله‌های فیزیکی بیشتر و بیشتر شوند. دنیایی که خود در سال‌های اخیر به سمت دیجیتالی شدن و کاهش ارتباطات فیزیکی در بخش‌های مختلف رفته بود، حالا دلیلی محکم برای این کار داشت. ابعاد مختلف زندگی انسان تحت تاثیر شیوع بی‌سابقه این ویروس قرار گرفتند و فاصله‌ها از روی اجبار بیشتر و بیشتر شد. این فاصله، فرصتی برای سامانه‌های دیجیتال بود که خودی نشان بدهند. در واقع بسیاری از مردم که قبلا به سامانه‌های آنلاین اعتمادی نداشتنتد (خصوصا در کشورمان) حالا از ترس جانشان به این پلتفرم‌ها پناه آورده بودند.

صنعت باربری هم از این قاعده مستثنی نیست. مردم حالا ترجیح می‌دهند تا زمانی که  امکان انجام کار به‌ صورت غیرحضوری وجود دارد، از خانه خارج نشده و سلامت خود و خانواده خود را به خطر نیندازند. با نصب اپلیکیشن سامانه حمل و نقل آنلاین کالا روی موبایل، صاحبان بار می‌توانند سفارش خود را ثبت کرده و رانندگان می‌توانند پس از مشاهده سفارش آن را قبول کنند یا نادیده بگیرند. تمام این کارها تنها با چند کلیک روی موبایل یا کامپیوتر انجام شده و کوچکترین خطری نخواهد داشت.

بارولاین؛ سامانه حمل و نقل آنلاین کالا

زمانی که بحث به انتخاب سامانه حمل و نقل آنلاین کالا می‌رسد، مباحثی همچون پوشش سراسری، تضمین پیدا کردن راننده، دسترسی ساده به وضعیت بار در هر لحظه و شفافیت مالی از لحظه اول تا آخر اهمیت بالایی پیدا می‌کنند. بارولاین تمام این موارد را به صاحبان بار ارائه می‌دهد. در حال حاضر بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ راننده با بارولاین همکاری داشته و بیش از ۴ هزار محموله از طریق بارولاین به مقصد رسیده است. در مجموع تمام این فعالیت‌ها تا کنون ۷۰۰ هزار کیلومتر مسیر توسط رانندگان بارولاین طی شده است. این آمار نشان می‌دهد اگر چه این شرکت نوظهور است، اما کم‌تجربه نیست. بارولاین در دستگاه‌های مختلف (موبایل، لپ‌تاپ، کامپیوتر جیبی و…) با بهترین کیفیت قابل استفاده بوده و اپلیکیشن مخصوص رانندگان با امکانات ویژه برای اندروید و iOS فعال است. این اپلیکیشن را می‌توانید از اینجا مخصوص سیستم‌عامل خودتان دریافت کنید.

کلام آخر

صنعت باربری برای بسیاری از کسب‌وکارها بدون جایگزین است. کسب‌وکارهای مربوط به خوراک، پوشاک و هر کسب‌وکاری که با مواد اولیه کار کند به ‌احتمال زیاد با این صنعت سر و کار خواهد داشت. دنیای امروز دنیای رشد استارتاپ‌هایی است که منابع لازم برای تامین تمام لجستیک خود را ندارند. این‌ها ناچارند برای پیدا کردن لجستیک از سامانه‌های نوظهور دیجیتال برای حمل کالا استفاده کنند. از طرف دیگر کار خود رانندگان با وجود این سامانه‌ها تسهیل می‌شود. رانندگان در حال حاضر در سراسر جهان ترجیح می‌دهند از این اپلیکیشن‌ها استفاده کنند. خصوصا با توجه به شرایط یک‌سال اخیر و شیوع فراگیر بیماری کرونا در جهان، استفاده از این سامانه‌ها اجتناب‌ناپذیر به ‌نظر می‌رسد. علاوه‌بر این، با استفاده از سامانه حمل و نقل آنلاین کالا، امکاناتی همچون نظارت بر بار در طول مسیر و دسترسی به سوابق پرداختی در هر لحظه وجود دارد که اطمینان خاطر طرفین قرارداد را بیشتر خواهد کرد. در پایان سامانه بارولاین به شما معرفی شد که با برخورداری از تجربه مناسب و شرکای کلیدی قوی در این زمینه، خدماتی مطمئن و با کیفیت را به شما ارائه خواهد داد.

منبع : ‌quicargo

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.