توصیه های مهم برای رانندگی هنگام حمل و نقل کالا

رانندگی ایمن و سلامت رانندگان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در صنعت حمل و نقل محسوب می‌شود. هر راننده‌ای که مدت زمان زیادی در زمینه حمل و نقل کالا فعالیت کرده ‌است، نکات ایمنی اولیه را می‌داند ولی گاهی اوقات یادآوری یکسری توصیه های مهم برای رانندگی می‌تواند بسیار مفید باشد. چرا که می‌توان به ‌راحتی با رعایت این توصیه‌ها از بسیاری از سوانح رانندگی و آسیب‌ها جلوگیری کرد. نکات بسیار ساده‌ای وجود دارد که به ‌وسیله آن‌ها هم ایمنی خود راننده حفظ می‌شود و هم می‌توان ایمنی رانندگان دیگر را برقرار کرد. در ادامه همراه باشید تا توصیه های مهم برای رانندگی هنگام حمل و نقل کالا را به شما معرفی کنیم.

توصیه های مهم برای رانندگی در مسیرهای جاده‌ای و خطرناک

۱. کمربند ایمنی خود را ببندید

مطالعات نشان می‌دهند که تقریبا از هر ۶ راننده، یک راننده کمربند ایمنی نمی‌بندد. بستن کمربند ایمنی نه تنها یک امر ضروری است بلکه باعث کاهش میزان آسیب رانندگی هم می‌شود. سالانه بیش از ۴۰ درصد از تصادفات به ‌خاطر نبستن کمربند ایمنی است.

۲. از تلفن همراه خود استفاده نکنید

استفاده از تلفن همراه نه تنها باعث بی‌دقتی در رانندگی می‌شود، بلکه در حال حاضر در بسیاری از کشورها خلاف قانون است. صحبت‌کردن، پیام‌دادن یا نگاه‌کردن به گوشی منجر به حواس‌پرتی و تصادفات جدی رانندگی می‌شود.

۳. مراقب محدودیت‌های سرعت باشید

در جاده‌های مخصوص کامیون، محدودیت‌های سرعت مشخص شده ‌است. اگر سرعت‌تان از حد مجاز بیشتر نشود، امنیت بیشتری در جاده خواهید داشت.

۴. از مصرف دارو و الکل خودداری کنید

رانندگی پس از مصرف الکل بسیار خطرناک است و باید به هر قیمتی از این کار اجتناب کرد. از مصرف داروهایی مثل داروهای خواب‌آور که بر هوشیاری یا فعالیت‌های جسمانی‌تان تاثیر می‌گذارند هم بپرهیزید. رعایت‌نکردن بعضی توصیه های مهم برای رانندگی نه تنها سلامتی‌تان را به خطر می‌اندازد بلکه ممکن است شغلتان را هم از شما بگیرد.

۵. برای سفر برنامه‌ریزی کنید

اتفاقات غیرمنتظره زیادی ممکن است در جاده رخ دهد، ولی داشتن برنامه‌ریزی کمک می‌کند تا حدودی آمادگی داشته ‌باشید. هرچه برنامه‌ریری بهتری (ساعت‌های رانندگی، مسیرها و جاده‌ها، بررسی وضعیت آب‌و‌هوا) برای سفر داشته ‌باشید، ایمنی بیشتری هم خواهید داشت.

۶. مراقب فاصله وسیله نقلیه خود با دیگران باشید

همیشه باید از ابعاد مثل ارتفاع و طول وسیله نقلیه خود آگاه باشید. مطمئن شوید که فاصله ایمنی وسیله نقلیه خود را با دیگر خودروها حفظ می‌کنید.

۷. هنگام رسیدن به پیچ جاده سرعت‌تان را کاهش دهید

اگر در یک جاده پرپیچ و خم رانندگی می‌کنید، مراقب پیچ‌های جاده یا خروجی‌ها باشید. سرعت‌تان را کاهش دهید تا بتوانید وسیله نقلیه خود را برای تغییر خط و با توجه به دیگر خودروها تنظیم کنید.

۸. فاصله خود را با ماشین جلویی حفظ کنید

مطمئن شوید که به ‌اندازه کافی با خودروی جلویی فاصله دارید. کاملا آگاهانه رانندگی کنید، مراقب حواس‌پرتی‌ها باشید تا حادثه‌ای اتفاق نیفتد.

۹. نسبت به تغییرات آب‌و‌هوا آگاه باشید

بعضی از نواحی‌های جغرافیایی، آب‌و‌هوای غیر قابل پیش‌بینی دارند. حواستان به تغییرات آب و هوا باشد و هر زمان که با شرایط بد آب‌و‌هوایی رو‌به‌رو شدید، تا جایی که ممکن است رانندگی را متوقف کنید.

رانندگی ایمن داشته ‌باشید

رانندگان کامیون‌های بزرگ باید بیشتر از وسایل نقلیه معمولی موارد ایمنی را رعایت کنند، چرا که کاملا واضح است که رانندگی با وسایل نقلیه کوچک بسیار متفاوت است. داشتن آگاهی نسبت به وسایل نقلیه دیگر شروع خوبی است ولی نکات دیگری هم وجود دارد که یک راننده کامیون باید بداند.


در ادامه چند نکته ایمنی برای رانندگان کامیون را می‌خوانید.

به هیچ عنوان از تلفن همراه استفاده نکنید

 • تلفن همراه حواس راننده را پرت می‌کند، چرا که فعالیت قسمتی از مغز که مسئولیت رانندگی را بر عهده دارد تا ۳۷ درصد کاهش می‌دهد.
 • هیچ‌گاه موقع رانندگی پیام ندهید. آمار نشان می‌دهد موقع پیام‌دادن از هر یک دقیقه حدود ۴۶ ثانیه به جاده نگاه نمی‌کنید.
 • پیام‌دادن در حین رانندگی ۲۳ بار خطر تصادف را نسبت به شرایط عادی افزایش می‌دهد. 
 • اگر شرایط اضطراری برای جواب‌دادن به تلفن برایتان پیش آمد، حتما از هندزفری استفاده کنید.

نقاط کور وسیله نقلیه خود را بشناسید

 • کامیون‌های بزرگ نسبت به خودروهای معمولی نقاط کور بیشتری دارند.
 • رانندگان معمولا در این نقاط کور قادر به دیدن عابران یا دیگر وسایل نقلیه نیستند. مثل زمانی‌که می‌خواهند دور بزنند.
 • اگر فردی نتواند راننده کامیون را در آینه بغل آن ببیند، راننده ‌هم نمی‌تواند او را ببیند.

فاصله خود را با دیگر وسایل نقلیه حفظ کنید

 • بعضی از کامیون‌ها چندین تن بار دارند که این وزن به آن‌ها اجازه نمی‌دهد مثل دیگر وسایل نقلیه خیلی سریع توقف کنند.
 • حفظ فاصله مناسب بین کامیون و دیگر وسایل نقلیه بسیار مهم است، چرا که در این شرایط کامیون می‌تواند بدون برخورد به خودروی جلویی به ‌طور کامل توقف کند.

همیشه استراحت کنید

 • اگر فردی به‌مدت ۱۸ ساعت بیدار بماند، هوشیاری او مثل فردی می‌شود که ۰۸/۰ درصد الکل در خونش دارد.
 • با توجه به قوانین، رانندگان کامیون باید به ازای هر ۸ ساعت رانندگی، نیم ساعت استراحت کنند. استراحت ‌نکردن نه تنها خلاف قوانین بوده بلکه بسیار کار خطرناکی است.
 • اگر رانندگان احساس خستگی بیشتری کردند باید بیشتر از حد تعیین‌شده استراحت کنند.

آموزش مهار بار؛ روش‌های مهار بار و بارگیری

نحوه مهار بار یکی از توصیه های مهم برای رانندگی است که باید به آن توجه زیادی شود. روش‌های مختلف بستن بار در مهار بار بسیار تاثیرگذار است. در ابتدا باید وسیله نقلیه مناسب با نوع کالا انتخاب شود. وسیله نقلیه باید ظرفیت کافی و اندازه مناسبی برای کالا داشته ‌‌باشد. همچنین باید امکان جداسازی بار در وسیله نقلیه فراهم باشد و خودرو باید به وسایل ایمنی مجهز شود.

اندازه بار در نحوه بارگیری نباید از حد مجاز تعیین‌شده در آیین‌نامه حمل بار درون‌شهری، بین شهری و همچنین قوانین حمل بار فراتر رود. ابعاد بار باید استاندارد باشد در غیر این صورت امکان دارد در طول مسیر با موانع مختلفی برخورد کند. همچنین پالت مناسب برای بارگیری (لینک شود به مقاله شماره ۲۸) نقش مهمی را ایفا می‌کند.

برای این‌که بار از وسیله نقلیه بیرون نزند و بتوان وزن بار را تقسیم کرد، باید از خودرویی با طول بیشتر استفاده کرد. در مهار بار باید به مرکز ثقل خودرو هم توجه کنید. در این شرایط بار باید کمترین فاصله ممکن را از کفی و سطح جاده داشته ‌باشد. هرچه مرکز ثقل بار در ارتفاع بیشتری از سطح زمین باشد، سرعت ماشین هنگام دور زدن باید کمتر شود.

نباید به ‌گونه‌ای نحوه بارگیری و مهار بار انجام داد که بر هدایت و شتاب کامیون تاثیر بگذارد و به محورها فشار آورد. برای نمونه برای بارگیری چند مدل بار مختلف، اول باید بارهای بزرگ‌تر و سنگین‌تر را بارگیری کرد و بارهای سبک‌تر را پشت یا روی آن‌ها قرار داد (چون احتمال دارد هنگام ترمزهای ناگهانی به بارهای کوچک آسیب برسد).

توصیه های مهم برای رانندگی و جلوگیری از درد‌های فیزیکی

رانندگی طولانی‌مدت ممکن است با خستگی و دردهای فیزیکی مثل کمردرد همراه باشد. در کنار دیگر توصیه های مهم برای رانندگی برای جلوگیری از کمردرد در رانندگی طولانی نکات زیر را رعایت کنید.

 • از پشتی طبی صندلی استفاده کنید. از پشتی طبی استفاده کنید که مخصوص حمایت از کمر طراحی شده ‌است و مطمئن شوید که به‌ درستی روی صندلی قرار می‌گیرد.
 • صندلی خود را جلو بیاورید. این کار کمک می‌کند تا جایی که ممکن است به فرمان نزدیک شوید و احساس راحتی داشته ‌باشید. نزدیکی به فرمان باعث می‌شود کمرتان را خم نکنید. همچنین کمک می‌کند برای رساندن پاهای خود به پدال‌ها به خودتان فشار نیاورید. زانوها نباید بالاتر از نشیمنگاه قرار بگیرند.
 • زاویه صندلی خود را تنظیم کنید. زاویهپشتی صندلی شما باید ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باشد تا بتوانید به‌ راحتی روی آن بنشینید.
 • از کروز کنترل استفاده کنید. اگر خودروی شما مجهز به سیستم کروز کنترل است، از آن استفاده کنید. البته باید به توصیه های مهم برای رانندگی در این شرایط توجه کنید. با این کار می‌توانید برای مدت کوتاهی هردو پایتان را روی زمین بگذارید و وزنتان را به‌ طور مساوی تقسیم کنید.
 •  حرکات کششی انجام دهید. در فواصل زمانی کوتاه‌تری مثلا هر نیم ساعت یک بار توقف کنید. از ماشین پیاده شوید و حرکات کششی انجام دهید.
 • از کیسه یخ استفاده کنید. برای جلوگیری ازکمردرد در رانندگی طولانی، خودرویتان را متوقف کنید، کمی حرکات کششی انجام دهید و وقتی نشستید یک کیسه یخ روی کمرتان بگذارید. کیسه یخ ناحیه دردناک را بی‌حس می‌کند و تورم را کاهش می‌دهد.
 • دستان خود را روی فرمان تنظیم کنید. محققان در مورد بهترین روش گرفتن فرمان برای افرادی که کمردرد دارند، تحقیق کرده‌اند. در گذشته راننده‌ها فرمان را در موقعیت ساعت ۱۰ و ساعت ۲ می‌گرفتند ولی با ظهور ایربگ‌ها، محققان به این نتیجه رسیدند که دستان شما باید در موقعیت‌های ساعت ۹ و ۳ قرار گیرد. در این شرایط می‌توانید آرنجتان روی دسته صندلی بگذارید تا دردتان را کاهش پیدا کند.
 • صندلی خود را گرم کنید. اگرخودروی شما مجهز به گرم‌کن صندلی است،در مواقعی که عضلات کمرتان دچار اسپاسم می‌شود، می‌توانید از آن استفاده کنید. گرما دردتان را کاهش می‌دهد و تنش عضلات و مفاصل را از بین می‌برد. همچنین از انتقال سیگنال درد به مغز جلوگیری می‌کند و خون بیشتری را به ناحیه مورد نظر می‌رساند. اگر خودروی شما به گرم‌کن مجهز نیست می‌توانید از فروشگاه‌های مخصوص پدهای گرم‌کن صندلی را تهیه کنید.

سفرهای جاده‌ای و کمردرد

کاهش درد کمر و گردن در رانندگی طولانی‌مدت

از پشتی طبی برای صندلی استفاده کنید. پشتی طبی تنش عضلات کمر را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند بهتر روی صندلی بنشینید.

حالت خوبی برای نشستن داشته ‌باشید. با تنظیم‌کردن صندلی، آینه و دسترسی راحت به پدال‌ها، فشار را از روی گردن، شانه‌ها و کمر کاهش دهید.

سعی کنید در فواصل زمانی مشخصی توقف کنید و حرکات کششی انجام دهید. اگر در هنگام رانندگی کمردرد یا گردن‌درد داشتید، هر نیم ساعت یا یک ساعت یک‌بار توقف کنید و حرکات کششی انجام دهید.

نوبتی رانندگی کنید. جای خود را با همراهتان عوض کنید تا بتوانید هم به ذهن و هم به عضلات‌تان استراحت دهید.

بارهایتان را هوشمندانه جابه‌جا کنید. بارها را به‌ جای کمک‌گرفتن از کمر به کمک پاهایتان بلند کنید. اجسام سنگین را نزدیک به بدنتان نگه دارید و در نهایت از دیگران کمک بخواهید.

تحرک داشته ‌باشید. اگر برایتان امکان دارد حالتی که دارید را تغییر دهید. همچنین استفاده از کروزکنترل کمک می‌کند به پاهایتان کمی استراحت دهید.

زمانی‌ که شرایط برایتان سخت شد، توقف کنید. اگر دردتان به مرور شدیدتر شد، توقف کنید. کمی استراحت کرده و از کیسه یخ استفاده کنید. دراز بکشید و زیر پاهایتان یک بالش قرار دهید.

ترجمه باکس زرد: اگر این اقدامات برای شما مفید نبود یا شاهد علائمی مثل بی‌حسی و از دست‌دادن قدرت عضلات یا علائمی مرتبط با مشکلات روده بودید، با پزشک خود تماس بگیرید.

رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در رانندگی

یکی از نگرانی‌های فعلی رانندگان، ابتلا به کرونا در هنگام رانندگی است. در حال حاضر رعایت نکات بهداشتی به ‌اندازه توصیه های مهم برای رانندگی اهمیت دارد. در ادامه چند نکته کاربردی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در رانندگی را به شما معرفی می‌کنیم:

 • یکی از مهم‌ترین اقداماتی که از ابتلا به کرونا پیشگیری می‌کند، شستن و ضدعفونی‌کردن دست‌ها است. از به همراه داشتن آب، صابون و مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح در وسیله نقلیه خود مطمئن شوید. همچنین سطوح را مرتب ضدعفونی کنید.
 • در زمان‌ استراحت حداقل ۲ متر از افراد دیگر فاصله بگیرید و حتما از ماسک استفاده کنید. سعی کنید در مکان‌های شلوغ توقف نکنید و تا جایی که ممکن است در ماشین خود بمانید.
 • زمانی‌که توقف کردید هوای داخل ماشین باید تهویه مناسب داشته‌ باشد.
 • قردادهای کاری را با خودکار خود امضا کنید.
 • اگر هرکدام از علائم کرونا را در خود مشاهده کردید، خیلی سریع به کارفرمای خود اطلاع دهید.
 • هنگام سوخت‌گیری، بارگیری و تخلیه بار از دستکش استفاده کنید.

با استفاده از ضدعفونی‌کننده تمام سطوح داخل کابین که مرتب آن‌ها را لمس می‌کنید (فرمان، دنده، رادیو، دسته‌های درب) تمیز کنید. تمام ابزار و تجهیزاتی که خودتان استفاده می‌کنید یا مشترک است را تمیز کنید.

۲. در زمان استراحت، کابین راننده باید تهویه شود.

۳. دست‌هایتان را با مواد ضدعفونی‌کننده ضدعفونی کنید یا هر زمان که از کابین خارج می‌شوید برای ورود دوباره دست‌هایتان را حداقل به‌مدت ۳۰ دقیقه با آب و صابون بشویید.

۴. زمان بارگیری و تخیله بار، سوخت‌گیری، برخورد با مشتری‌ها و در استراحت‌گاه‌ها و ترمینال‌ها دستکش دست کنید.

۵. در صورت امکان هنگام رسیدن به شرکت مشتری در کابین راننده بمانید.

۶. هر زمان که کابین خود را ترک کردید با دیگران حداقل ۲ متر فاصله بگیرید و از رفتن به اتاق‌های بسته شلوغ خودداری کنید. بهتر است در استراحت‌گاه‌ها غذا نخورید.

۷. قراردادها را با خودکار خودتان امضا کنید و آن را به فرد دیگری ندهید. اگر مجبور به این کار شدید، خودکار و دست‌هایتان را بشویید یا ضدعفونی کنید.

۸. از دست‌دادن خودداری کنید. ویروس کرونا از طریق سرفه و عطسه (از طریق قطره‌های هوابرد) و هم‌چنین تماس مستقیم انتقال می‌یابد.

۹. اگر علائمی مثل سرفه‌های خشک یا تب در خود یا یکی از اعضای خانواده‌تان مشاهده کردید، خیلی سریع  به مدیرتان اطلاع دهید.

۱۰. دستورالعمل‌های شرکت و مواردی که به‌وسیله سازمان‌های بهداشت اعلام شده‌اند را دنبال کنید.

کلام آخر

همان‌طور که اشاره کردیم توجه به توصیه های مهم برای رانندگی می‌تواند خطر تصادفات را کاهش داده و از ابتلا به دردهای فیزیکی جلوگیری کند. در حال حاضر که همه‌گیری ویروس کرونا هم به یک دغدغه جدی تبدیل شده است، رعایت نکات بهداشتی برای رانندگان جاده‌ای اهمیت بسیاری دارد.

منابع : khedmatazma ، everydayhealth

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.