چگونه پالت مناسب برای بارگیری را انتخاب کنیم؟

مدیران کارخانه‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقل و رانندگان می‌دانند که نگهداری و انتقال بار و کالا چه کار سخت و حساسی است. هر گونه اشتباه در چینش بار در انبار یا روی ماشین می‌تواند منجر به ضررهای بزرگ و جبران‌ناپذیر شود. با توجه به اینکه حمل‌ونقل و انبارداری بخش جدایی‌ناپذیر صنعت‌های تولیدی است، نمی‌توان آن را نادیده گرفت. برای رسیدن به امنیت کافی در نگهداری و انتقال بار، مراحل و نکات مختلفی وجود دارند. یکی از ارکان این فرآیند، استفاده از پالت مناسب برای بارگیری و همچنین انبار کردن کالا است. در این مطلب قصد داریم پالت و انواع آن را معرفی کرده و معیارهای سنجش پالت از جهت تناسب با بار یا کالای مورد نظر را بررسی کنیم.

پالت چیست و چه کاربردی دارد؟

پالت‌ها سکوهای کوچک و قابل انتقالی هستند که برای انبار کردن یا جابه‌جایی مواد اولیه به‌کار می‌روند. این سکوهای کوچک در اندازه‌ها و جنس‌های مختلف موجودند. انواع پالت عبارتند از:

 • پالت چوبی
 • پالت فلزی
 • پالت پلاستیکی
 • پالت چوبی پیش فشرده

که هر کدام از این‌ها مناسب شرایط ویژه و حمل یا نگهداری ماده‌ای خاص هستند. مواد زیر برای نگهداری و جابه‌جایی نیاز به پالت دارند:

 • جعبه و کارتن‌
 • شکستنی‌ها
 • قطعات سنگین فلزی
 • موتور اتوموبیل
 • ابزارآلات سنگین صنعتی

پالت علاوه بر اینکه برای بارگیری، بستن بار و انبارداری کاربرد دارد، خود به‌ عنوان واحد شمارش هم محسوب می‌شود. یعنی برای بیان مقدار بار موجود یا در حال انتقال تنها کافی است تعداد پالت‌های به‌کارگرفته‌شده را بشماریم. تمام این کاربردها در صورتی واقعا مفید خواهند بود که پالت مناسب برای بارگیری را انتخاب کنیم. اما ابتدا بگذارید ببینیم چرا استفاده از پالت ضرورت دارد؟

ضرورت استفاده از پالت مناسب برای بستن بار

پالت باعث می‌شود به ‌جای سطح، از حجم انبار استفاده شود. با استفاده از این ابزار نه‌ چندان پیچیده، احتمال آسیب رسیدن به کالا در طول جابه‌جایی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. طبق بررسی‌های صورت گرفته، استفاده از پالت هزینه حمل‌ونقل را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. پالت علاوه بر بارگیری و بستن بار، کنترل موجودی را هم راحت‌تر می‌کند. همان‌طور که گفتیم می‌توان از پالت به‌ عنوان واحد برای شمارش موجودی انبار یا مقدار بار موجود در ماشین سنگین استفاده کرد. پس می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از پالت مناسب باعث بالا رفتن امنیت بار و نظم ‌بخشیدن به عملیات حفظ و نگهداری آن در انبار می‌شود. در نتیجه استفاده از آن برای انبارداران و رانندگان جاده‌ای ضرورت دارد.

چند نکته برای انتخاب پالت مناسب برای بارگیری

انتخاب پالت مناسب برای بارگیری مرحله حساسی حمل ایمن بار به حساب می‌آید. سهل‌انگاری در این مرحله می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به ‌همراه داشته باشد. در ادامه قصد داریم با گوشزد کردن معیارهای مهم در زمینه انتخاب پالت راهکاری برای انتخاب بهترین پالت با توجه به نوع، جنس و مقدار بار ارائه دهیم.

 1. اندازه مناسب: گفتیم که پالت از آسیب‌های هنگام جابه‌جایی جلوگیری می‌کند. اما این اتفاق در گرو انتخاب پالت مناسب است. اگر ابعاد پالت ما برای بار کوچک یا بزرگ باشد، احتمال ضربه خوردن در طول مسیر نه‌ تنها کاهش نیافته که بیشتر هم می‌شود. در حمل‌ونقل‌های امروزی بیشتر از اندازه‌های ۸۰ در ۱۲۰، ۱۰۰ در ۱۲۰ و ۸۰ در ۶۰ استفاده می‌شود. اندازه و وزن، مهم‌ترین عوامل موثر در قیمت‌گذاری پالت هستند. باید مراقب بود که امنیت بار فدای صرفه‌جویی در هزینه‌ها نشود.
 2. نوع پالت: ده‌ها نوع پالت در حال حاضر وجود دارد. در بین این مدل‌ها، یوروپالت‌، بلاک‌پالت و مینی‌پالت‌ها مورداعتمادترین و پرکاربردترین مدل‌ها را تشکیل می‌دهند. این پالت‌ها (پالت‌های مسطح) همگی شامل سه میله هستند که یک سطح صاف را حمایت می‌کند. این سطح صاف محل قرارگیری بار شما خواهد بود. در چهار ضلع این پالت‌ها محل‌های مخصوصی برای بلند شدن توسط لیفتراک‌ها وجود دارد. بلاک پالت‌ها پراستفاده‌ترین پالت برای بارهای عظیم به‌ حساب می‌آیند.
 3. ظرفیت حمل: ظرفیت حمل برای پالت‌ها یکسان نیست. هر پالت ظرفیت حمل حداقلی و حداکثری مربوط به خودش را دارد. معمولا با توجه به آزمایشات مقدار استانداردی برای حمل شدن توسط آن پالت تعیین می‌شود که امنیت بالایی دارد. همان‌طور که گاهی سرعت مجاز ۱۲۰ کیلومتر بر  ساعت است، اما توصیه می‌شود با سرعت مطمئن (۱۰۰کیلومتر بر ساعت) برانید. پر کردن پالت بیش از حد مجاز مانعی ندارد، اما ممکن است خطرساز باشد.
 4. ماده اولیه: جنس پالت رابطه مستقیمی با ظرفیت حمل و دیگر موارد دارد. پالت‌های چوبی مقاومت و قدرت بسیار بالایی دارند (تا ۲۵ کیلوگرم را حمل می‌کنند) و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی که پالت‌های پلی استیرن و مقوایی عموما یک‌بار مصرف بوده و وزن کمی را حمل می‌کنند. برای انتخاب پالت مناسب از نظر جنس باید به شرایط جوی مثل رطوبت هوا هم توجه داشت.
 5. تاییدیه‌ها و گواهی‌ها: اجناس مختلف موجود در بازار با گواهی‌هایی مثل ایزو اعتبار می‌یابند. پالت‌ها هم گواهی‌ها و استانداردهای مربوط به خود را دارند. بررسی این گواهی‌ها و اعتبار آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی خیال شما را نسبت به مطمئن بودن آن پالت راحت کند.

کلام آخر

با استفاده از پالت‌ها می‌توان امنیت را برای مقادیر مختلف بار و کالا تامین کرد. این امنیت البته در گروه انتخاب یک پالت متناسب با شرایط است. مثلا پالت‌های فلزی در هوای مرطوب مشکل‌ساز می‌شوند. موارد دیگری هم مثل تاییدیه‌های پالت، ظرفیت، نوع و اندازه‌ی آن لازم است برای انتخاب در نظر گرفته شوند. اگر تمام این موارد رعایت شوند، بارگیری امن و انبارداری مطمئنی خواهید داشت. دقت داشته باشید که پالت‌های کوچک‌تر ارزان‌ترند و نباید امنیت بار را فدای قیمت کنید. چرا که حتی اگر یک درصد احتمال وقوع حادثه باشد، آن یک درصد منجر به ضررهایی جبران‌ناپذیر (چندین برابر هزینه صرفه‌جویی شده) خواهد شد. پس در انتخاب پالت مناسب برای حمل بار، درست مثل بخش‌های دیگر (بیمه کردن، انتخاب راننده خوب و…) دقت کنید.

منابع : quicargo ، dezhsazanmobin ، ozhanco

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.