چگونه یک اسباب کشی بی‌دردسر را تجربه کنیم؟

اسباب کشی برای هر هدفی که انجام شود (منزل، شرکت، مغازه و…) یک فرآیند سخت، زمان‌بر و پرخطر است. سهل‌انگاری در انجام هر بخش از این فرآیند می‌تواند ضررهای جدی مالی و جسمانی به افراد وارد کند. بسته‌بندی درست وسایل، رعایت نکات ایمنی و استفاده از کارگران و ماشین‌های مناسب از جمله نکات مهمی هستند که لازم است در اسباب کشی رعایت شوند. در این مقاله قصد داریم با پرداختن به ابعاد و مراحل مختلف اسباب کشی، راهکارهای مناسب برای تجربه یک اسباب کشی بی‌دردسر را به شما نشان دهیم. در انتهای مقاله نرخ کرایه حمل اثاثیه منزل و دیگر هزینه‌های مربوط به آن را هم بررسی خواهیم کرد.

چند نکته برای شروع فرایند اسباب کشی منزل

 • اسباب کشی را جدی بگیرید: قبل از همه‌چیز لازم است درک کنیم که فرآیند پیش رو حساس و مهم است. معمولا در اسباب کشی بسته به تجاری یا مسکونی بودن آن، چند میلیون تا چند میلیارد وسیله جابه‌جا می‌شود. همچنین گاهی اجسام سنگین و خطرناک در بین وسایل منزل و محل کار قرار دارند که جابه‌جایی آن‌ها نیازمند تخصص و مهارت ویژه‌ای خواهد بود. در این مواقع لازم است از تعدادی کارگر ماهر استفاده کنیم.
 • برنامه‌ریزی کنید: بهتر است شب قبل از اسباب کشی، فهرستی از تمام وسایل تهیه کرده و در صورت امکان آن‌ها را بسته‌بندی کنید. سعی کنید هماهنگی‌های لازم را هم شب قبل از اسباب کشی انجام دهید تا از لحاظ زمانی هم با مشکل روبه‌رو نشوید.
 • اهمیت آشپرخانه: معمولا وسایل گران و شکننده‌ای در آشپزخانه قرار دارند. بعضی از این وسایل برای جابه‌جایی خطرناک هستند (مثل وسایل تیز) و نیاز است با دقت ویژه‌ای بسته‌بندی شوند. یخچال باید ۲۴ ساعت قبل از اسباب کشی خالی شده و از برق کشیده شود. ظروف شکننده مثل چینی‌ها نباید روی هم قرار بگیرند و لازم است بین آن‌ها چیزی مثل روزنامه فاصله ایجاد کند.
 • بسته‌بندی: بهترین گزینه برای بسته‌بندی وسایل، کارتن خود وسیله است. اگر دسترسی به جعبه یا کارتن یا مشابه آن ندارید، نایلون‌های حباب‌دار (Bubble Wrap) بهترین گزینه جایگزین خواهند بود. روش‌های بسته‌بندی وسایل مختلف را با جزییات بیشتر در ادامه توضیح خواهیم داد.
 • استفاده از برچسب: یکی از نکات مهم پس از بسته‌بندی، زدن برچسب مناسب روی جعبه‌ها است. کارگر یا فردی که جعبه‌ها را جابه‌جا می‌کند باید از محتویات آن آگاه شود. برچسب‌هایی مثل «شکستنی»، «سنگین» یا برچسبی که بالا و پایین جعبه را مشخص می‌کند از مهم‌ترین برچسب‌های موجود هستند. برای همین است که کارتن اصلی خود وسایل بهتر است مورد استفاده قرار گیرند. تمام توصیه‌های ایمنی مربوطه به کالا، همچنین بالا و پایین جعبه و محل قرارگیری دست‌ها روی کارتن اصلی مشخص شده است.

روش‌های بستن اثاثیه منزل

قبل از همه‌چیز لازم است به‌ تعداد لازم کارتن و جعبه تهیه کنید. بعضی از وسایل قبل از قرارگیری در کارتن نیاز به پوشیده شدن با نایلون حباب‌دار یا ضربه‌گیرهای دیگری مثل روزنامه دارند. در ادامه روش بسته‌بندی را به تفکیک هر کدام از اثاثیه مهم در منزل بیان می‌کنیم:

 • یخچال

همان‌طور که گفتیم، یخچال باید ۲۴ ساعت قبل از اسباب کشی خالی شده و از برق کشیده شود. همچنین لازم است برفک‌ها را در صورت وجود از بین برده و داخل یخچال را کاملا تمیز کنید. در ادامه قفسه‌ها و قسمت‌های متحرک داخل یخچال را از آن بیرون آورده و در یک جعبه جداگانه قرار دهید. کابل و در یخچال باید با چسب پهن به بدنه متصل شوند تا امکان جدا شدنشان در زمان جابه‌جایی وجود نداشته باشد. در نهایت دور تا دور یخچال را با نایلون حباب‌دار پوشانده و آن را ترجیحا در کارتن اصلی‌اش قرار دهید.

 • تلویزیون

اگر جعبه تلویزیون را به‌ همراه یونولیت‌های موجود در آن نگه ‌داشته باشید، زمان اسباب کشی نگرانی خاصی برای بسته‌بندی تلویزیون وجود نخواهد داشت. جعبه خود تلویزیون جای لازم برای تلویزیون و سیم‌هایش را داشته و یونولیت‌ها نقش ضربه‌گیر را ایفا می‌کنند. اگر به ‌هر دلیلی به این جعبه دسترسی ندارید، باید فکری خلاقانه برای ضربه‌گیر و حمل‌کننده تلویزیون بکنید. برای این‌کار می‌توانید یک جعبه با اندازه‌ای نزدیک به تلویزیون تهیه کرده و برای ضربه‌گیر از نایلون حباب‌دار استفاده کنید.

 • شکستنی‌ها

حساس‌ترین بخش اسباب کشی مربوط به جابه‌جایی ظروف شکستنی‌ است. برای جابه‌جایی این ظروف لازم است آن‌ها را در پلاستیک حباب‌دار پوشانده و با فاصله (مثلا یک روزنامه) در کارتن قرار دهید. کف این کارتن هم با ضربه‌گیر پوشانده می‌شود تا احتمال شکستن ظروف در صورت افتادن تا حد ممکن کارتن کاهش پیدا کند.

نرخ کرایه حمل اثاثیه منزل و انواع ماشین‌های موجود برای باربری

نرخ کرایه اسباب کشی بخش‌های مختلفی دارد که بسته به نوع اسباب کشی یا روش آن ممکن است تعدادی از آن‌ها شامل حال شما بشوند:

 1. کرایه ماشین: معمولا اسباب کشی در مناطق شهری با خاور و نیسان انجام می‌شود. در حال حاضر کرایه سه ساعت استفاده از خاور در تهران بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بوده و کرایه نیسان برای همین زمان ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.
 2. دستمزد کارگر: برای حمل باری که مقصد و مبدا آن هر دو طبقه همکف باشند، دستمزد سه ساعته کارگر معادل ۴۰ هزار تومان است. دستمزد برای طبقات اضافی معمولا توافقی بوده و به‌ ازای هر طبقه بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان تعیین می‌شود. این مبلغ ممکن است با سختی کار (مثلا یک کوچه که عبور از آن سخت است) هم افزایش پیدا کند. مبلغی که گفتیم پایه حقوق کارگر برای اسباب کشی است.
 3. بیمه باربری: به ازای هر یک میلیون تومان، هزار تومان بیمه باربری تعیین می‌شود.
 4. هزینه حمل وسایل سنگین: بعضی وسایل مثل گاوصندوق یا پیانو در هر خانه‌ای موجود نبوده و در صورت وجود، شرایط خاصی برای جابه‌جایی دارند. هزینه حمل این‌ها هم جدا از دستمزد کارگر محاسبه می‌شود. مثلا برای گاوصندوق به ‌ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم، ۴۰ هزار تومان هزینه جابه‌جایی تعیین می‌شود.

کلام آخر

اسباب کشی بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی شهری است. همه افراد حداقل یک‌بار در عمرشان نیاز به انتقال وسایل خود از یک محل به محل دیگر پیدا می‌کنند. این کار اگر با دقت انجام نشود می‌تواند باعث زیان‌های مالی باشد. برای داشتن یک اسباب کشی موفق تنها کافی است به رعایت نکات گفته شده دقت کنید و از شرکت‌های باربری آنلاین همچون بارولاین برای حمل و نقل مطمئن اثاثیه منزل خود و با یک نرخ کرایه حمل اثاثیه منزل منصفانه استفاده کنید. در این مقاله مراحل مختلف اسباب کشی از برنامه‌ریزی و بسته‌بندی تا انتقال و دستمزد کارگر را بررسی کردیم. امیدواریم این مطالب برای شما کاربردی باشد.

منابع : valueshipr، خدمت از ما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.