انواع بیمه باربری ترانزیت و حمل‌ونقل کالا کدام است؟

به ‌مرور زمان با رشد حمل‌ونقل در کشور، نیاز به بیمه هم بیش از پیش احساس شد. البته سختی کار رانندگان هم در این شرایط نقش مهمی را ایفا کرده و تاثیر بسیاری روی شکل‌گیری انواع بیمه‌ها داشته است. در حال حاضر به‌ دلیل ارتقا و پیشرفت‌های حاصل در حمل‌ونقل، بعضی از خطرات مرتبط با آن به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده ‌است، ولی به ‌خاطر افزایش حجم محموله‌ها و زیادشدن سرعت وسایل نقلیه، خطرات بیشتر و جدی‌تری کالاهای حمل‌ونقل را تهدید می‌کند. در چنین شرایطی بیمه باربری می‌تواند خسارات ناشی از آسیب‌های جدی به محموله‌ها را جبران کند. بیمه باربری مزایای ویژه‌ای دارد که به ‌اندازه مزایای بیمه رانندگان از اهمیت بالایی برخوردار است. بیمه باربری از مبدا تا مقصد نهایی، تمام زیان‌های واردشده به محموله‌ها را جبران می‌کند. از انواع بیمه‌های باربری بر اساس محدوده جغرافیایی می‌توان به بیمه باربری وارداتی، صادراتی، حمل‌ونقل و بیمه باربری ترانزیت اشاره کرد. در ادامه همراه باشید تا درباره انواع بیمه باربری بیشتر به شما بگوییم.

بیمه باربری یا حمل‌ونقل کالا چیست و چه مزایایی دارد؟

بیمه حمل‌ونقل کالا نوعی بیمه باربری است که به سه بخش عمده دریایی، زمینی و هوایی تقسیم می‌شود. در این نوع بیمه اگر در طول مدت‌زمان حمل کالا از مبدا تا مقصد خطراتی که در بیمه ذکر شده ‌است، رخ دهد و خسارتی وارد شود، کالا به‌طور کامل از بین برود یا خود فرد بیمه‌گذار در این فرآیند دچار خسارت شود، بیمه‌گر نسبت به حق بیمه‌ای که از بیمه‌گذار دریافت می‌کند وظیفه دارد آن را جبران می‌کند.

معرفی انواع بیمه باربری بر اساس پوشش

 • ‌بیمه‌نامه تلف کلی کالا

  این نوع بیمه دیگر کاربرد زیادی ندارد و ضعیف‌ترین نوع بیمه به ‌حساب می‌آید. در این نوع بیمه اگر تمام کالا در طول فرآیند حمل به‌ دلیل یکی از خطرات غرق‌شدن، آتش‌سوزی و سقوط هواپیما از بین برود، بیمه‌گر باید تمام خسارت بیمه‌گذار را جبران کند. در این شرایط اگر فقط به بخشی از کالاها خسارت وارد شود، بیمه‌گر وظیفه‌ای در قبال جبران خسارت ندارد. مدت‌زمان این بیمه به ‌محض بارگیری شروع می‌شود و پس از رسیدن به مقصد خاتمه می‌یابد.
 • خطرات تحت پوشش کلوز C
 • ‌آتش‌سوزی یا انفجار
 • به گل نشستن، زمین گیرشدن، برخورد با کف دریا، غرق شدن یا واژگون‌شدن کشتی یا شناور
 • واژگون شدن یا خارج شدن وسیله حمل زمینی از راه یا خط
 • تصادم یا برخورد کشتی، شناور یا هر وسیله حمل دیگر با هر جسم خارجی به غیر از آب
 • تخلیه کالا در بندر اضطراری
 • فدا کردن کالا در جریان زیان همگانی
 • به دریا انداختن کالا برای سبک‌سازی
 • خسارت همگانی
 • مسئولیت مشترک در تصادم
 • خطرات تحت پوشش کلوز B
 • همه خطرات ذکر شده در کلوز  C
 • زلزله، آتشفشان یا صاعقه
 • به دریا افتادن کالا از روی عرشه کشتی
 • ورود آب دریا، دریاچه، رودخانه به کشتی، شناور، محفظه کالا، کانتینر یا محل انبار
 • تلف کلی هر بسته در کشتی یا شناور و تلف کلی هر بسته به علت افتادن در هنگام بارگیری یا تخلیه کشتی و شناور
 • خطرات تحت پوشش کلوز A

بیمه باربری با کلوز A کامل‌ترین نوع بیمه حمل‌ونقل است. این نوع بیمه بیشتر برای کالاهای حساس و آسیب‌پذیر کاربرد دارد. این بیمه تمام خطرات به استثنا بعضی از بندها که باعث خسارت به مورد بیمه می‌شود را تحت پوشش قرار می‌دهد.

معرفی انواع بیمه باربری ترانزیت و حمل‌ونقل بر اساس محدوده جغرافیایی

بر اساس محدوده جغرافیایی بیمه حمل‌ونقل کالا ایران به چهار دسته بیمه باربری داخلی، وارداتی، صادراتی و بیمه باربری ترانزیت تقسیم می‌شود. 

۱) بیمه باربری و حمل‌ونقل وارداتی

این نوع بیمه مخصوص کالاهایی است که به‌ وسیله اشخاص حقیقی و حقوقی از کشورهای خارجی خریداری می‌شود که به صورت خریدهای براتی، بدون انتقال ارز یا از طریق اعتبارات اسنادی انجام‌ می‌شود. با توجه به قوانین فعلی، تهیه این نوع بیمه برای واردکنندگان کالا الزامی است.

۲) بیمه باربری و حمل‌ونقل صادراتی

بیمه‌ باربری صادراتی برای کالاهایی کاربرد دارد که از ایران به مقصد کشورهای خارجی حمل می‌شود. این بیمه‌نامه بر اساس انواع شرایط فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این نوع بیمه، شرکت‌های بیمه کالای صادرشده از کشور ایران تا کشور مقصد را تحت پوشش قرار‌ می‌دهند. مشخص کردن ذینفع یا ‌بیمه‌گذار در این نوع بیمه نامه‌ها حائز اهمیت‌ است.

۳) بیمه باربری ترانزیت

بیمه باربری ترانزیت چیست؟ در بیمه باربری ترانزیت ، مبدا و مقصد بعضی از حمل‌ها در خارج از کشور ایران بوده و ممکن است کشور ایران در مسیر حمل قرار داشته ‌باشد. بیمه مربوط به این نوع حمل‌ها، بیمه باربری ترانزیت‌ شناخته می‌شود. برای این نوع بیمه قیمت و شرایط بیمه‌نامه‌های صادراتی به‌طور دقیق استفاده می‌شود. برای صدور بیمه باربری ترانزیت مجوز مدیریت بیمه‌های باربری و حمل‌ونقل الزامی است.

۴) بیمه باربری و حمل‌ونقل داخلی

این نوع بیمه تمام محصولات و محموله‌هایی که به ‌وسیله تولیدکنندگان و تجار در حوزه جغرافیایی کشور ایران حمل می‌شوند را تحت پوشش ‌بیمه‌ای‌ نزد شرکت‌های بیمه قرار می‌دهد.

قوانین و شرایط مرتبط با دریافت بیمه باربری ترانزیت و جبران خسارت

مراحل دریافت بیمه

۱. مشتری با توجه به نیازی که دارد فرم پیشنهادی را بر اساس بیمه‌نامه‌های باربری تکمیل می‌کند.

۲. اداره کالا نرخ تعیین‌شده را به ‌وسیله یک نامه به مشتری اعلام می‌کند.

۳. اگر نرخ کالا تایید شد، مشتری به ‌وسیله یک نامه تاییدیه، آن را به اداره کالا اطلاع می‌دهد.

۴. کارشناس فنی باید از محل مورد بیمه بازدید کند. بعد از این‌که اداره کالا اطلاعات مکتوب‌شده در گزارش بازدید را بررسی کرد، بر اساس آن، حق بیمه را محاسبه می‌کند.

۵. اداره کالا به ‌وسیله نامه‌ای حق بیمه را به مشتری اطلاع می‌دهد و برای پرداخت آن درخواست می‌کند.

۶. مشتری هم می‌تواند هزینه حق بیمه را به حساب بیمه تعاون واریز کند و فیش واریزی را به اداره کالا ارائه دهد و هم می‌تواند چک مبلغ حق بیمه را تحویل دهد.

۷. اداره کالا بعد از دریافت فیش واریزی یا چک مبلغ حق بیمه، «گواهی دریافت حق بیمه» را به مشتری تحویل می‌دهد.

۸. مشتری، گواهی دریافت حق بیمه را به اداره کل حسابداری و آمار می‌برد. این اداره برگ اول این گواهی را مهر و امضا می‌کند و نسخه مربوط به خود را نزد خود نگه می‌دارد.

شرایط دریافت خسارت بیمه باربری ترانزیت و حمل‌ونقل کالا چیست؟


در صورت بروز هرگونه حادثه برای کالا کافی است مدارک لازم را فراهم کنید و برای دریافتخسارت بیمه باربری خود اقدام کنید.

تعهدات بیمه‌گزار:

 • بیمه‌گزار فرصت دارد حداکثر تا پنج روز بعد از حادثه خسارت را به نزدیک‌ترین شعبه بیمه مورد نظر اعلام کند.
 • بیمه‌گزار تعهد دارد کلیه اقدامات لازم را برای جلوگیری از گسترش خسارت انجام دهد و تا زمان کارشناسی و بازدید مقدماتی هیچ‌گونه تغییری در ماهیت خسارت کالا ایجاد نکند.
 • اگر کالا قبل از ترخیص خسارت ببیند، بیمه‌گزار موظف است نسبت به تهیه صورت‌مجلس آسیب‌دیدگی مثل گمرکی یا بندری و گواهی کسر تخلیه (به ‌تناسب نوع و محل وقوع خسارت ) اقدام کند .
 • بیمه‌گزار وظیفه دارد پس از وقوع حادثه، خسارت را به ‌صورت مکتوب به متصدیان حمل یا پیمانکاران تخلیه و بارگیری اعلام کند.
 • بیمه‌گزار باید خیلی سریع تمام اسناد و مدارک لازم برای رسیدگی به خسارت را به بیمه‌گر ارائه دهد.
 • بیمه‌گزار تعهد دارد پس از دریافت خسارت، فرم برگ جانشینی را تکمیل کند و کلیه حقوق خود در مقابل اشخاص ثالث از لحاظ تقصیر یا مسئولیت در ایجاد حادثه تا میزان خسارت پرداخت‌شده به شرکت بیمه منتقل کند.

مراحل رسیدگی به پرونده:

 • ثبت اعلام خسارت توسط شعبه
 • اعزام کارشناس به محل وقوع و استقرار کالای خسارت‌دیده
 • اخذ مدارک مربوطه از بیمه‌گزار
 • در صورت نیاز اخذ مجوز لازم از ستاد فنی

کلام آخر

با توجه به این‌که حمل‌ونقل در کشور افزایش چشمگیری داشته‌ است، باید اقداماتی صورت گیرد که این فرایند به بهترین نحو انجام شود. یکی از این اقدامات ارائه بیمه باربری است که انواع مختلفی دارد. هر فردی با توجه به نوع نیاز می‌تواند از بیمه بابری صادراتی، وارداتی، داخلی و بیمه باربری ترانزیت استفاده کند. نوع پوشش بیمه‌ها هم آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند که یکی دیگر از معیارهای فرد بیمه‌گزار است. هر بیمه‌گزار با توجه به به قوانین و شرایط موجود می‌تواند به‌ راحتی برای دریافت خسارت اقدام کند.

منبع : azki 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.