حمل و نقل باربری؛ چرا و چگونه؟

حمل و نقل باربری؛ چرا و چگونه؟

حمل و نقل باربری در زندگی امروز ما نقش بسیار مهمی دارد. تمام چیزهایی که در طول روز از آن استفاده می‌کنیم، از مواد غذایی گرفته تا ابزارها و وسایلی که داریم، با وسایل حمل و نقل باربری از نقاط مختلف دنیا به دست ما رسیده است. به همین دلیل نباید نقش حمل و نقل باربری را در زندگی خود دست کم بگیریم. در ادامه همراه باشید تا درباره حمل و نقل باربری بیشتر به شما بگوییم.

انواع بار و شرایط حمل و نقل باربری

از ماشین‌آلات و ابزار و وسایل گرفته تا مواد غذایی و دارویی، بارهایی که در گوشه و کنار دنیا حمل و نقل می‌شوند، تنوع زیادی دارند. هر کدام از انواع بار با توجه به ماهیتشان به وسیله حمل و نقل خاصی نیاز دارند. مثلا حمل کردن گاز، نفت، مواد معدنی و مواد آتش‌زا نیازمند تمهیدات ایمنی پیشرفته است. به همین دلیل برای حمل بارهای مختلف، وسایل متعددی در طول زمان فراهم شده که حمل و نقل آن‌ها را آسان می‌کند.
استفاده نکردن از وسیله نقلیه مناسب برای جابه‌جا کردن بار ممکن است باعث ایجاد خطرات و مشکلات جبران‌‌ناپذیری شود. مثلا نشت مواد در دریا، آتش‌سوزی، آلودگی ویروسی و قارچی مواد غذایی و بهداشتی و بسیاری اتفاقات ناخوشایند دیگر.

در ادامه انواع بار و تمهیدات لازم برای حمل و نقل آن را معرفی می‌کنیم.

۱. مواد غذایی

یکی از مهم‌ترین محموله‌هایی که هر روز به حمل و نقل باربری آن‌ها نیاز است، مواد غذایی است. مواد غذایی هم به چند دسته تقسیم می‌شود که شامل مواد تازه، بسته‌بندی شده، منجمد و نیمه فرآوری شده است. غذا یکی از چالش‌برانگیزترین انواع بار برای حمل‌ونقل است چون عمر کوتاهی دارد و احتمال فساد آن وجود دارد. مواد غذایی باید در سریع‌ترین حالت ممکن به مقصد مورد نظر برسند. برای اینکه مواد غذایی تازه و منجمد دچار فساد و آلودگی نشوند باید از وسایل نقلیه یخچال‌دار و سردخانه‌دار برای حمل آن‌ها استفاده کرد. مگر اینکه مواد غذایی خشک و بسته‌بندی شده با مدت نگهداری طولانی و بدون نیاز به یخچال باشد.

۲. احشام و حیوانات

احشام و حیوانات هم ممکن است بین دو مقصد جابه‌جا شوند. طبیعتا برای جابه‌جا کردن موجودات زنده باید شرایط لازم برای زنده ماندن آن‌ها در ماشین‌های حمل و نقل باربری فراهم شود. یعنی به آب‌وغذا دسترسی داشته باشند و در هوای آزاد قرار بگیرند. البته معمولا در حمل‌ونقل داخلی (لینک شود به مقاله شماره ۷) یا بین شهری، مدت سفر بسیار کوتاه است. ولی اگر قرار باشد مسیری طولانی را طی کنند و حتی به کشورهای دیگر ارسال شوند، باید از ماشین‌های مخصوص نگهداری حیوانات زنده برای جابه‌جایی آن‌ها استفاده شود.

۳. انواع سوخت‌های مایع و گاز

سوخت مهم‌ترین نوع بار است که بین شهرها و کشورها جابه‌جا می‌شود. برای حمل و نقل بین‌المللی سوخت معمولا از کشتی استفاده می‌شود چون ارزان‌ترین شیوه حمل بار در حجم زیاد برای حمل و نقل بین‌المللی  است. برای حمل این بار باید از ماشین‌های مخصوص حمل سوخت و با احتیاط بالا استفاده کرد، چرا که قابل اشتعال بوده و ممکن است با کوچک‌ترین بی‌احتیاطی حوادث ناگواری ایجاد کند. سوخت‌هایی که در قالب گاز باشد، احتمال انفجار هم دارد. نشت مواد سوختی می‌تواند به طبیعت آسیب بزند. در مجموع حمل شکل مایع سوخت، به خاطر سهولت بیشتر و هزینه کمتر، رایج‌تر است.

۴. ماشین‌ها و وسایل نقلیه

خود ماشین‌ها و وسایل نقلیه هم یکی از انواع بار هستند که دائما بین شهرها و کشورهای مختلف جابه‌جا می‌شوند. حتما ماشین‌های حمل خوردوهای سواری را موقع رانندگی در جاده‌ها دیده‌اید. این ماشین‌ها باید توانایی حمل بارهای بسیار سنگین را داشته باشند ولی معمولا سرپوشیده نیستند. وسایل نقلیه از طریق سطح‌های شیب‌دار به داخل این ماشین‌ها هدایت می‌شود. محکم کردن این بار در ماشین، اهمیت زیادی دارد و سهل‌انگاری در آن می‌تواند باعث ایجاد حوادث جاده‌ای ناگواری شود.

از دیگر انواع بار که هر کدام نیازمند ماشین‌آلات خاص برای حمل و نقل است می‌توان به بارهای خشک و حجیم، بارهای مایع و حجیم و مواد خطرناک، سمی و شیمیایی اشاره کرد.

چرا بهتر است که از شرکت‌های حمل و نقل باربری کمک بگیریم؟

همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، بارها انواع مختلفی دارند و هر بار را متناسب با ماهیتی که دارد باید با وسایل حمل و نقل خاصی جابه‌جا کرد. حتی حمل و نقل بار به داخل ماشین‌های حمل هم نیازمند تخصص است که فقط از عهده افراد باتجربه برمی‌آید.

شرکت باربری چیست؟

شرکت باربری شرکتی است که برنامه‌ریزی برای حمل بار از یک مکان به مکان دیگر را انجام می‌دهد. شرکت باربری تقریبا تمام مراحل جابه‌جایی یک بار را به عهده می‌گیرد که شامل موارد زیر است:

 • قرار دادن بار در ماشین‌های مخصوص و بسته‌بندی با کمک نیروهای مجرب
 • آماده کردن اسناد و مدارک لازم، بارنامه و هر مدرک و مجوزی که برای حمل بار نیاز است
 • تعیین زمان بار زدن و تخلیه کردن بار در مبدا و مقصد
 • ارائه خدماتی مثل بیمه بار و رهگیری مراحل تحویل بار برای اطلاع دادن به صاحب بار


  این وظایف با توجه به ماهیت شرکت و خدماتی که ارائه می‌دهد، ممکن است متفاوت باشد.

  با کمک شرکت‌های باربری، کار حمل بار برایتان ساده‌تر می‌شود و استفاده از خدمات این شرکت‌ها، مزایای زیر را دارد:
 • برای بار زدن، جابه‌جایی، تخلیه بار و سایر مسائل مرتبط با حمل و نقل، لازم نیست با افراد متعددی سرو کله بزنید و فقط با یک نفر یا یک مجموعه هماهنگ می‌کنید.
 • شرکت‌های باربری در زمینه دریافت مدارک و اسناد و مجوزهای لازم، تخصص و مهارت کافی دارند و این بخش از کار را خودشان به عهده می‌گیرند که باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.
 • با وجود شعبه‌های متعدد در بسیاری از نقاط، خدمات شرکت‌های باربری در مبدا و مقصد در دسترس شما است.
 • شرکت‌های باربری می‌توانند برای هزینه‌های حمل و نقل، بار زدن، تخلیه بار، انبار داری و دیگر موارد مذاکره کرده و بهترین قیمت را به شما پیشنهاد کنند.
 • استفاده از شرکت‌های باربری به شما آرامش خیال می‌دهد که بدون دردسر همه کارها انجام می‌شود و نیازی به حضور شما در همه مراحل نیست.

آشنایی با پایانه‌های باربری در ایران

پایانه های باربری در ایران اماکنی هستند که برای ساماندهی امور حمل و نقل کالا و ارائه خدمات به رانندگان وسایل نقلیه باری راه‌اندازی شده است. این پایانه‌ها کلیه تاسیسات و امکانات لازم را برای هر گونه خدماتی که برای باربری نیاز دارید، در اختیارتان می گذارند. برای مثال:

 • سالن اعلان بار
 • موسسات و شرکت‌های حمل و نقل کالا و سایر خدمات لازم
 • تعیین نرخ خدمات حمل و نحوه محاسبه هزینه های باربری

کلام آخر

در مجموع حمل و نقل باربری کاری تخصصی، چند مرحله‌ای و پیچیده است. با کمک شرکت‌های باربری یا سامانه‌های آنلاین حمل بار می‌توانید این مراحل را راحت‌تر و سریع‌تر انجام دهید و از حمل و نقل صحیح و ایمن بارهای خود مطمئن شوید. در تمام طول مدت حمل بار، با سامانه‌های آنلاین باربری مانند بارولاین، از وضعیت بار اطلاع پیدا می‌کنید و اگر به عنوان راننده فعالیت می‌کنید، با اطمینان خاطر بار مورد نظر را انتخاب می‌کنید و به مقصد می‌رسانید.

منبع : news.mrud ، marineinsight

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.