انواع حمل و نقل بین شهری را بشناسید

به یک روز از زندگی خود فکر کنید. در طول روز چندبار از کالاها و خدمات مختلف استفاده می‌کنید؟ احتمالا صبح‌ها چای می‌‌نوشید و از پنیر برای صبحانه خود استفاده می‌کنید. از هر نقطه‌ای از کشور آنلاین خرید کرده و منتظر رسیدن بسته پستی خود می‌مانید. این‌ها تنها بخش کوچکی از اتفاقات روزمره‌ای است که در زندگی ما تکرار می‌شوند. اتفاقاتی که آنقدر به آن‌ها عادت کرده‌ایم که متوجه نمی‌شویم چای را از کشاورزان شمال کشور و پنیر را از دامداران شهرهای مختلف به سر سفره خود می‌آوریم. اگر حمل و نقل بین شهری برای جابه‌جایی این کالاها نبود، احتمالا چرخ زندگی‌مان به درستی نمی‌چرخید. چرا که این نوع از حمل و نقل در دنیای امروزی اهمیت زیادی در زندگی ما دارد. هر روز که می‌توانید از فروشگاه‌ها، تازه‌ترین محصولات را بخرید و بسته‌های پستی خود را به موقع دریافت کنید، نتیجه حمل و نقل و جابه‌جایی در میان شهرها است. حمل و نقل بین شهری کالا بدون اینکه حتی متوجه آن باشیم، به صورت مستقیم در زندگی ما تاثیرگذار است. در ادامه همراه باشید تا درباره انواع حمل و نقل بین شهری بیشتر به شما بگوییم.

حمل و نقل بین شهری چیست؟

تا قبل از اینکه وسایل حمل و نقل به شکل امروزی وجود داشته باشند، اهالی یک منطقه فقط به تولیدات و محصولات منطقه خود وابسته بودند. با گذر زمان که وسایل نقلیه کم‌کم شکل گرفه و پیشرفت کردند، محصولات و کالاها به مناطق مختلف فرستاده می‌شدند. با توسعه وسایل حمل و نقل، مردم مجبور نبودند تنها به محصولات و خدمات منطقه سکونت خود اکتفا کنند. همچنین برای حمل بار و لوازم خود به نیروی بدنی و چهارپایان دیگر نیازی نداشتند. چرا که حمل و نقل با چهارپایان دردسرهای زیادی به همراه داشت. در طول مسیر احتمال از بین رفتن محموله و سرقت آن وجود داشت. جابه‌جایی به کندی انجام می‌شد و حتی ماه‌ها طول می‌کشید.

با به وجود آمدن ماشین‌آلات و وسایل نقلیه مختلف، حمل بار و کالا و جابه‌جایی افراد از شهری به شهر دیگر گسترش پیدا کرد. سفر کردن بین شهرهای مختلف برای مردم راحت‌تر شده بود. مردم حتی برای کار، به شهرهای مجاور در طول روز سفر می‌کردند. در حقیقت توسعه حمل و نقل بین شهری در گذشته باعث گسترش زندگی و کسب‌وکار شد که هنوز هم ادامه دارد. کسب‌وکارها دیگر لازم نبود به شهر و دیار خود محدود شوند و می‌توانستند محصولات خود را تا نقاط دوردست هم بفرستند. همچنین برای استخدام دیگر محدود به منابع انسانی ساکن در شهر خود نبودند و می‌توانستند از شهرهای اطراف هم نیروی انسانی ماهر را استخدام کنند.

در طول زمان، حمل و نقل کالا و مسافر در میان شهرها، دستخوش تغییرات متعددی شده است. با پیشرفت ماشین‌آلات و وسایل نقلیه، حمل بار و مسافر هم راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. حمل و نقل با وسایل نقلیه امروزی، امنیت بیشتری دارد و در سریع‌ترین زمان ممکن قابل انجام است. در حال حاضر وسایل نقلیه متعددی برای حمل بار و مسافر وجود دارد، ‌از وانت، کامیون و اتوبوس گرفته تا کشتی‌های بزرگ باری و قطار.

اهمیت و کاربرد حمل و نقل بین شهری کدام است؟

شاید تا به حال به اهمیت حمل و نقل و جابه‌جایی در میان شهرها فکر نکرده باشید. چون حمل و نقل در میان شهرها معمولا جلوی چشم ما اتفاق نمی‌افتد و ما به صورت مستقیم شاهد آن نیستیم. شاید فقط زمانی که کالایی خریده باشید یا از خانه‌‌ای به خانه دیگر نقل مکان کرده باشید، با شرکت های حمل و نقل سر و کار داشته‌اید. اما حمل و نقل در دنیای امروزی خصوصا حمل و نقل در میان چند شهر، بدون تردید یکی از پراهمیت‌ترین صنایع هر کشور شناخته می‌شود. رونق تولید و اشتغال، دسترسی به کالاها و محصولات متنوع، ارسال مرسوله‌های پستی و بسیاری فعالیت‌های دیگر، همگی از نتایج سیستم حمل و نقل بین چند شهر کارآمد به شمار می‌روند.

اگر دقیق‌تر به کارهای روزمره خودمان فکر کنیم، به راحتی می‌توانیم نشانه‌هایی از اهمیت این نوع از حمل و نقل را درک کنیم. سر میز صبحانه، محصولات لبنی از کارخانه‌های شهرهای دیگر روی میزمان قرار دارند. موقع کار و حتی تفریح، با وسایلی کار می‌کنیم که از طریق سیستم پست یا باربری کالا به شکل‌های مختلفی به دست ما رسیده‌اند. موقع تهیه غذا از محصولات و مواد غذایی استفاده می‌کنیم که از شهرها و حتی کشورهای بسیار دوردست تا اینجا آمده‌اند. همان‌طور که می‌بینید حمل و نقل میان شهرهای مختلف در زندگی روزمره تک تک ما تاثیرگذار است.

اهمیت و کاربرد حمل و نقل بین شهری را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • انتقال محصولات و کالاها از شهرهای دور و نزدیک به مقاصد دیگر
  • سرعت بالا در جابه‌جایی محصولات و مسافران و فراهم شدن امکان ارسال مرسوله در سریع‌ترین زمان ممکن
  • ایمنی بیشتر نسبت به روش‌های قدیمی حمل و نقل
  • رونق کسب‌وکارها با گسترده‌تر کردن دامنه پخش محصولات تولیدی یا استخدام منابع انسانی
  • هزینه معقول توزیع و باربری با کمک حمل و نقل بین شهری ارزان

تفاوت حمل و نقل بین شهری و درون شهری چیست؟

حمل و نقل بین شهری همان‌طور که از اسم آن مشخص است به حمل و نقل یا جابه‌جایی بار و مسافر بین دو یا چند شهر مختلف گفته می‌شود. در واقع در این نوع از حمل و نقل، محموله از مرزهای یک شهر فراتر می‌رود. شهر مقصد ممکن است در فاصله‌ای نزدیک قرار داشته باشد یا حتی چند صد کیلوتر دورتر باشد.

حمل و نقل در میان شهرها معمولا از طریق جاده‌ها انجام می‌شود. مگر اینکه دو شهر از طریق زمینی با هم ارتباطی نداشته باشند. مثلا شهرهای بندری که گاهی حمل و نقل بین آن‌ها از طریق کشتی و قایق انجام می‌شود، یا شهرهایی کاملا دوردست بوده و از طریق هوایی و با کمک هواپیماهای باری، حمل و نقل بین آن‌ها صورت می‌گیرد.

رفت و آمد مسافران بین دو شهر هم ممکن است از طریق اتوبوس، خودروهای شخصی، قطار و حتی در مناطق ساحلی با کمک قایق و فرابر باشد. حمل و نقل بین شهری بار معمولا برای جابه‌جایی کالاهای تولیدی کارخانه‌ها، مرسوله‌های پستی، نقل مکان از شهری به شهر دیگر، حمل خودرو، حمل سوخت و دیگر فعالیت‌های مشابه انجام می‌شود.

حمل و نقل درون شهری برخلاف بین شهری، در محدوده‌ یک شهر انجام می‌شود. بیشتر موارد حمل و نقل درون شهری بار یا باربری درون شهری شامل اسباب‌کشی‌ها، جابه‌جایی محصولات و کالاها بین مراکز توزیع و فروشگاه‌ها و مواردی شبیه به این است. جابه‌جایی درون شهری مسافر هم معمولا در شهرهای بزرگ، سیستم‌های بزرگ و پیشرفته‌ای مثل اتوبوسرانی و مترو دارد و در شهرهای کوچک با تاکسی انجام می‌شود.

غیر از این دو مورد، حمل و نقل و باربری بین‌المللی (لینک شود به مقاله شماره ۲۳) هم وجود دارد که فراتر از مرز کشورها است. این نوع از حمل و نقل معمولا به دلیل مسافت‌های طولانی و وجود دریا و اقیانوس بین کشورها، از طریق حمل و نقل جاده‌ای امکان‌پذیر نیست، مگر اینکه دو کشور همسایه بوده و مرز زمینی داشته باشند. معمولا حمل و نقل بین‌المللی با کشتی و هواپیما انجام می‌شود.

کلام آخر

در حال حاضر با کمک سامانه‌های حمل بار  و انواع اپلیکیشن‌ها، حمل و نقل درون شهری و بین شهری راحت‌تر از همیشه قابل انجام است. این روزها اگر بخواهید باری را بین دو شهر جابه‌جا کنید با یک کلیک می‌توانید راننده، بار و مقصد را انتخاب کنید و لحظه به لحظه از موقعیت مرسوله باخبر شوید.

منبع : en.wikipedia

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.