تاریخ امروز:۱۳۹۹-۱۰-۳۰

۱۰ نکته مهم در نگهداری از تایر کامیون ها که باید بدانید

دارندگان وسایل نقلیه مختلف همیشه با چالش استهلاک بخش‌های مختلف ماشین روبه‌رو هستند. ماشین‌ها هم درست مثل انسان‌ها با بالا رفتن سن دچار استهلاک شده و همواره نیاز به مراقبت دارند. وقتی از ماشین سنگین صحبت می‌کنیم، با وسیله‌ی نقلیه‌ای روبه‌رو هستیم که به‌صورت مداوم تحت فشار بار سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحمل این وزن چند تنی و طی کردن مسافت‌های چند هزار کیلومتری به‌صورت مداوم، احتمال استهلاک را در این ماشین‌ها افزایش داده و نیاز آن‌ها را به مراقبت بیشتر از انواع دیگر وسیله نقلیه می‌کند. در این میان، تایر کامیون بیشترین فشار را از طرف بار و آسفالت تحمل کرده و مراقبت از آن اهمیت ویژه‌ای دارد. در این مطلب به نکات مهم درباره نگهداری از تایر کامیون ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

چرا نگهداری از لاستیک کامیون ها اهمیت دارد؟

کامیون‌ها در یک روال منظم هزاران کیلومتر را هر هفته و هر ماه طی می‌کنند. طی کردن این مسیرهای طولانی باعث استهلاک قطعات مختلف ماشین و از همه بیشتر تایرها می‌شود. تایرها جدا از آن که مستقیم با سطح جاده، چاله‌ها و مشکلات مختلف آسفالت تماس دارند، وزن چند تنی بار را هم تحمل می‌کنند. تایرها همچنین بخش حساسی از ماشین سنگین به‌ حساب می‌آیند؛ چون که در صورت بروز هر گونه مشکلی در آن‌ها، جان راننده در خطر خواهد بود و ممکن است ضررهای چند میلیونی تا چند میلیاردی هم به بار وارد شود.

بررسی کردن مداوم تایر قبل از سفر و تنظیم باد راحت‌ترین نکاتی است که رعایت آن‌ها می‌تواند جلوی اتفاقات ناگوار را بگیرد. مسئولیت رانندگان ماشین سنگین در نگهداری از ماشین خود بسیار اهمیت دارد؛ چون که هرگونه انحراف یا چپ کردن آن‌ها در جاده‌های بین شهری می‌تواند منجر به وقوع فاجعه‌ای مثل تصادف زنجیره‌ای شود. در ادامه نکات مهم در نگهداری تایر کامیون ها را با جزییات بیشتری شرح می‌دهیم.

۱۰ نکته مهم در نگهداری از تایر کامیون ها

قبل از همه‌چیز باید در زمان خرید و نصب تایر بیشترین دقت را به ‌کار برد و در صورت نیاز از مشورت افراد باتجربه هم استفاده کرد. توجه داشته باشید که برای صرفه‌جویی جزئی در هزینه‌هایتان، ممکن است جان شما به ‌خطر بیفتد. برای همین بهترین گزینه شما مراجعه به مراکز معتبر و خرید تایری نو، استاندارد و مطمئن خواهد بود. بعضی فروشندگان ممکن است تایر کهنه را به ‌جای تایر نو به شما بفروشند. برای همین توصیه می‌کنیم با همراهی یک فرد باتجربه (راننده یا متخصص تعمیرات ماشین سنگین) به خرید تایر بروید. پس از خرید لاستیک رعایت نکات زیر برای نگهداری لاستیک مهم است:

  • نصب تایر را به افراد ماهر بسپارید. فراموش نکنید حساسیت و اهمیت این کار چقدر بالا است.
  • به‌هیچ‌وجه از تایرهایی که دارای ساختار سیمی و نخی یا سایز متفاوت هستند استفاده نکنید.
  • هر زمان که احساس کردید آج‌های تایر دچار ساییدگی شده است، برای تعویض آن اقدام کنید.
  • یکسان نبودن سایز تایر و رینگ و استفاده از رینگ‌های غیراصل به ‌شدت خطرساز است. همیشه قبل از نصب، از تعویض‌کنندگان لاستیک بخواهید رینگ و طوقه را کاملا تمیز کنند.
  • شاید فکر کنید تایر شما وزن کامیون را تحمل می‌کند. اما حقیقت این است که ۹۵ درصد وزن توسط باد درون تایر تحمل می‌شود. این باد همیشه باید تنظیم باشد. بیش از حد باد کردن لاستیک به اندازه کمبود باد آن خطرناک است. باد کم فرمان‌پذیری را کاهش داده و باد زیاد از حد باعث فشار آمدن به لاستیک‌ها و بالا رفتن احتمال ترکیدگی خواهد شد.
  • اگر در زمان دور زدن با کامیون دچار محدودیت فضا شدید، با کمترین سرعت (۵ کیلومتر بر ساعت) دور بزنید تا با افزایش شعاع دور زدن، سایش نامتقارن تایرها به حداقل کاهش پیدا کند. از پیچیدن با سرعت زیاد، ترمز گرفتن سر پیچ‌ها و درجا دور زدن هم به‌طور جدی خودداری کنید.
  • هر ماشین سنگین توانایی حمل بار خاص خود را دارد. هرگز نباید از حد مجاز یک ماشین سنگین بیشتر بار روی آن سوار کنید. این کار به تمام بخش‌های ماشین، به‌خصوص لاستیک‌ها فشار دوچندانی می‌آورد و احتمال ترکیدگی و ساییدگی بیشتر خواهد شد.
  • تایر نباید تحت فشار گرمایی زیاد باشد. از پارک کردن ماشین در کنار ژنراتور، منابع گرمایشی یا محلی که امکان نشت مواد حل‌کننده دارد خودداری کنید.
  • بارگیری کامیون یکی از بخش‌هایی است که باید با دقت ویژه‌ای انجام شود. مهم‌ترین نکته برای محافظت از تایرها، فشار یکنواخت بار بر تمام بخش‌های ماشین است. اگر وزن زیادی از بار در یک گوشه از کامیون جمع شود، چرخ‌ها تحت فشار مضاعف قرار خواهند گرفت. معمولا کامیون‌ها علاوه‌بر میزان بار مجاز کلی، برای محور عقب و جلو به‌صورت جداگانه عددی را به ‌عنوان میزان بار مجاز دارند.

کلام آخر

تایر یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های وسیله نقلیه است که بیشترین فشار را تحمل کرده و ایجاد هر گونه مشکلی در آن باعث خطرات مالی و جانی جبران‌ناپذیری خواهد بود. این اهمیت و حساسیت در ماشین‌های سنگین دوچندان می‌شود. این ماشین‌ها به‌صورت مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرند و لاستیک آن‌ها علاوه‌بر تماس طولانی با آسفالت، تحت فشار چندین تن بار است. برای همین رانندگان باید با دقت در زمان خرید و نصب تایر و همچنین بررسی مداوم آن از لحاظ میزان باد و ساییدگی آج‌ها، خود را از خطراتی مثل چپ کردن و تصادفات زنجیره‌ای حفظ کنند. در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین نکات لازم را از زمان خرید تایر تا استفاده از آن در ماشین‌های سنگین به شما گوشزد کنیم. امیدواریم این مطلب توانسته باشد به سوالات و ابهامات شما در این رابطه پاسخ دهد.

منبع :‌namnak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bars