تاریخ امروز:۱۴۰۰-۰۵-۰۶

۱۰ عادت غلط رانندگی که باید کنار بگذارید

رانندگان ماشین‌های سنگین روزها و شب‌ها در جاده‌ها در حال رانندگی هستند و از شهری به شهر دیگر برای جابه‌جایی کالاها گذر می‌کنند. رانندگی را می‌توان از شغل‌های سخت حساب کرد، چرا که ساعت‌ها پشت فرمان نشستن و در جاده رانندگی کردن، می‌تواند سلامتی جسمی و روحی رانندگان را تحت تاثیر قرار دهد. حال اگر خود رانندگان هم عادت‌های غلطی در رانندگی داشته باشند، سختی این شغل بیشتر و شدیدتر هم می‌شود. در ادامه همراه باشید تا درباره ۱۰ عادت غلط رانندگی که باید کنار گذاشته شود، بیشتر به شما بگوییم.

چرا توجه به عادات سالم برای رانندگان کامیون ضروری است؟

 

رانندگان ماشین­های سنگین که به رانندگان مسافت­های طولانی معروفند، هفته­‌ها از خانه و خانواده دور هستند. برای بسیاری از آن‌ها این کار منجر به داشتن سبک زندگی ناسالم و همراه با خستگی می­شود. ماهیت کار آن‌ها یکنواخت و بدون تحرک است، همین باعث می­شود برای گذراندن وقتشان به مصرف بیش از حد چای و غذاهای ناسالم عادت کنند. عادت­هایی غلط که می‌تواند موجب فرسودگی شغلی و هدر رفتن انرژیشان شود.

توقف در استراحتگاه‌هایی که رانندگان ماشین­های سنگین بتوانند مدت طولانی­تری در آنجا استراحت کنند تا حدود زیادی به حل این مشکل کمک می­کند. جایی که بتوانند غذای سالم بخورند، دوش آب گرم بگیرند، سوخت کامیون­شان را تامین کرده و در وقتشان صرفه­جویی کنند. به جای اینکه با توقف­های کوتاه و خوردن غذاهای ناسالم متعدد وقتشان را هدر دهند و عادت­های غلطی را به سختی شغل­شان اضافه کنند؛ انتخاب عادات سالم اهمیت دارد. چرا که عادت‌های درست برای رانندگان کامیون نه تنها برای تامین رفاه، بلکه در جهت موفقیت کاریشان هم ضروری است. بنابراین رانندگان کامیون‌ها باید به عادات سالم توجه ویژه‌ای داشته باشند تا هم سلامتی خود را تضمین کنند و هم موفقیت شغلشان را.

۱۰ عادت غلط رانندگی که رانندگان ماشین‌های سنگین باید کنار بگذارند

 

معمولا رانندگان ماشین‌های سنگین چه در نوع رانندگی در جاده‌ها و چه در سبک زندگی، عادت‌های غلطی دارند که می‌تواند سلامت خودشان و بار را به خطر بیندازد. در ادامه ۱۰ عادت غلط رانندگی بسیار رایج در میان کامیونداران را معرفی می‌کنیم:

  • سبقت خطرناک

این عادت بد یکی از رایج­ترین عادت‌های رانندگان است که شامل رانندگان کامیون هم می­شود. کاملا قابل درک است که رانندگان کامیون هم نیاز به سبقت گرفتن از وسیله­ نقلیه کندرو دارند، اما لازم است برای این کار زمان و مکان مناسب را انتخاب کنند و بی ‌گدار به آب نزنند. به‌طور مثال سراشیبی­ها معمولا انتخاب مناسبی برای سبقت نیستند و اگر در چنین شرایطی سبقت بگیرید، این کار موجب شتاب­زدگی و ایجاد استرس برای دیگر رانندگان می­شود. در نتیجه خطر تصادف و آسیب دیدن بار افزایش پیدا می‌کند.

  • رانندگی بین خط­کشی‌ها

حرکت در خطوط میانی بزرگراه­ها مانند سبقت عادت بدی است که موجب خطر تصادف و بی­نظمی ترافیکی می­شود. منصفانه است که بگوییم اکثر رانندگان کامیون به این قانون پایبندند، اما اغلب هنگامی که نظارت­های ترافیکی کاهش می‌یابد، این عادت بد بیشتر می‌شود.

  • استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی

وجود مسیرهای طولانی و پوشش گسترده شبکه­های تلفن همراه، رانندگان را وسوسه می‌کند تا با خانواده، دوستان و همکاران گفت‌وگوی تلفنی داشته باشند. تکرار این رفتار در سال‌های اخیر موجب شده تا صحبت کردن با تلفن همراه به عادت غلط رانندگان ماشین­های سنگین تبدیل شود. به دلیل دوری از محیط خانواده و جمع دوستان این عادت بین رانندگان کامیون در سراسر جهان بسیار رایج است.

  • خوردن و آشامیدن حین رانندگی

شاید سبک زندگی رانندگان ماشین­های­ سنگین ایجاب ­کند که بعضی از وعده­های اصلی و میان وعده­های غذایی­شان را در حین رانندگی بخورند. اما به همان اندازه که استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی موجب حواس‌پرتی می­شود، خوردن و آشامیدن هم عادت غلطی است که موجب از دست دادن تمرکز رانندگان در حین رانندگی می­شود. بنابراین بهتر است که برای خوردن و آشامیدن لحظه‌ای توقف کنید.

  • فاصله کم با وسیله نقلیه جلویی

رعایت نکردن فاصله استاندارد رانندگان کامیون با اتومبیل­ جلویی، یکی از شکایت­های رانندگان خودروهای سبک است. با توجه به شرایط آب و هوا، وضعیت ترافیک و شرایط جاده رعایت فاصله بین ماشین‌های سنگین و سبک به توجه بیشتری نیاز خواهد داشت. لازم است رانندگان کامیون فاصله محتاطانه و معقولی را برای جلوگیری از تصادف و ایجاد استرس در راننده اتومبیل جلویی حفظ کنند.

  • بی­‌احتیاطی در پارک کردن

رانندگان کامیون به دلیل ماهیت کارشان، مجبورند وسیله نقلیه­شان را بارگیری کنند که اغلب در مکان مناسبی انجام نمی­شود. اما فرایند بارگیری نباید در هر مکانی انجام شود، چرا که آسایش و آرامش شهروندان هم اهمیت بسیاری دارد. بنابراین برای بارگیری بهتر است که از انبارهای مخصوص استفاده کنید.

  • بارهای ناامن

بارگیری کامیون اولین و مهم­ترین بخش از سفر یک راننده ماشین سنگین است. به همین دلیل باید از ایمن بودن بار کامیون خود اطمینان حاصل کنید. نه تنها باید ماهیت کالا را بررسی کنید، بلکه باید بارگیری را به دقت انجام دهید تا در طول مسیر آسیبی به بارها نرسد و مشکلی هم برای شما ایجاد نکند. اما همیشه این اتفاق نمی­افتد و بعضی از رانندگان که از برنامه سفرشان عقب باشند، از این موضوع غافل می­شوند.

  • رژیم غذایی ناسالم

همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، رعایت رژیم غذایی سالم در برنامه زندگی و سفر رانندگان ماشین‌های سنگین اهمیت بسیاری دارد. چرا که این رانندگان ساعت‌های طولانی و متمادی را پشت فرمان بوده و در جاده‌ها را رانندگی می‌کنند. بنابراین تحرک کمتری داشته و میل به خوردن غذاهای ناسالم پیدا می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم که حتما در استراحتگاه‌های جاده‌ای توقف کنید، کمی استراحت کرده و ورزش کنید و در نهایت از یک غذای خانگی سالم استفاده کنید.

  • عدم رعایت مقررات ترافیکی

این روزها، بزرگراه­ها با تعمیرات جاده­ای و محدودیت­های سرعتی متعددی همراه است. یکی از شکایت­های اتومبیل­ها از رانندگان کامیون­ها این است که به محدودیت­ها بی اعتنا هستند و از مقررات ترافیکی پیروی نمی‌کنند. به نظر می‌رسد که عجله در رساندن بار منجر به شکل‌گیری این عادت غلط رانندگی شده است. فراموش نکنید که دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است.

  • عدم توجه به ایمنی جاده‌ها

این پیام که «وسیله نقلیه من از شما بزرگتر است»، باعث می­شود رانندگان کامیون اقدامات اساسی ایمنی جاده مثل عدم چرخش در دوربرگردان­ها را نادیده بگیرند. در مواردی که احتمال تصادف با ماشین سنگین وجود دارد، راننده­گان خودروهای سبک در تنگا قرار می‌گیرند. بنابراین نباید فراموش کنید که هرچقدر ماشین شما بزرگ‌تر باشد، مسئولیت شما هم بیشتر می‌شود و نباید به ایمنی جاده‌ها بی‌توجهی کنید.

کلام آخر

رانندگان ماشین­های سنگین، بخش زیادی از زمان خود را در مسیر و جاده­ها صرف می­کنند، به همین خاطر احساس تعلق و رفاقت عمیقی با جاده­ها دارند و خود را مالک آن‌ها می­دانند. همین موضوع باعث می­شود که حقوق رانندگان اتومبیل­های سبک را فراموش کنند و عادت­های اشتباه زیادی که برای سلامتیشان مضر است را انتخاب کنند. اگاهی از این عادت­ها در درازمدت از فرسودگی شغلی رانندگان کامیون جلوگیری می‌­کند.

منبع :‌ namnak ، digiato

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bars