چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم؟

چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم؟           

حواس‌پرتی در هنگام رانندگی یکی از عوامل اصلی در تصادفات جاده‌ای به شمار می‌رود. این مسئله بسیار جدی است و برای ایمنی جاده‌ها تهدید محسوب می‌شود. عدم تمرکز در رانندگان ماشین‌های سنگین که مسیرهای طولانی و زمان زیادی را در جاده‌ها طی می‌کنند بیشتر شایع است و باعث به خطر انداختن ایمنی خودشان، سرنشینان سایر وسایل نقلیه و بارشان می‌شود. دانستن بعضی نکات در رابطه با حفظ تمرکز به رانندگان کمک می‌کند تا هنگام رانندگی تمرکزشان را از دست ندهند. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این نکات مهم و از انواع حواس‌پرتی در حین رانندگی به شما بیشتر بگوییم تا ببینیم که چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم.

تمرکز؛ حرف اول ایمنی رانندگان ماشین های سنگین

روزانه هزاران نفر به علت حوادث جاد‌ه‌ای جان خود را از دست می‌دهند. تعداد قابل توجهی از این حوادث زمانی رخ می‌دهد که راننده به موضوعی به غیر از رانندگی توجه می‌کند و تمرکز ندارد. هنگامی که حواس راننده پرت می‌شود، توجه خود را به‌طور موقت بین آنچه وظیفه اصلی او یعنی «رانندگی» و آنچه ارتباط مستقیمی با رانندگی ندارد، تقسیم می‌کند. همین اتفاق می‌تواند منجر به حواس‌پرتی و درنتیجه تصادف شود.

تمرکز کردن هنگام رانندگی برای بسیاری از رانندگان کار دشواری است و عوامل درونی و بیرونی متعددی حواس آن‌ها را پرت می‌کند. این عوامل حواس‌پرت‌کن را می‌توان به ۴ نوع تقسیم کرد:

 • عوامل بصری: مثل نگاه کردن به مناظر اطراف یا وسایل نقلیه دیگر به جای تمرکز بر جاده
 • عوامل شناختی: مثل تحلیل و بررسی موضوعاتی که ذهن راننده را درگیر کرده است.
 • عوامل فیزیکی: مثل پیام دادن با تلفن همراه، خوردن و آشامیدن حین رانندگی
 • عوامل شنیداری: گوش دادن به موسیقی با صدای خیلی بلند که باعث می‌شود متوجه حضور ماشین‌های دیگر یا اتومبیل پلیس و آمبولانس در اطرافمان نشویم.

چگونه در رانندگی در جاده تمرکز داشته باشیم؟

ماهیت کار رانندگان ماشین‌های سنگین یکنواخت و خسته کننده است. این باعث می‌شود بیشتر رانندگان  برای ایجاد تنوع خود را به کارهایی به غیر از رانندگی مشغول کنند که حواس آن‌ها را پرت می‌کند و در نهایت باعث می‌شود سلامت خود و بارشان را به خطر بیاندازد. با وجود زیاد بودن تعداد عوامل حواس‌پرت‌کن، رانندگان می‌توانند با رعایت نکات ساده و در عین حال مهم از حواس‌پرتی در حین رانندگی جلوگیری کنند. در اینجا تعدادی از این نکات مهم را با شما در میان می‌گذاریم تا ببینیم که چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم.

 • اگر احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کنید در نزدیک‌ترین استراحتگاه توقف کنید

محدودیت زمانی برای تحویل به موقع بار باعث می‌شود رانندگان ماشین‌های سنگین طولانی مدت و بدون استراحت رانندگی کنند. این فشار زمانی نباید باعث شود که بار کامیون و خودتان را در معرض خطر قرار دهید. هر زمان احساس کردید که خواب‌آلود هستید و تمرکز کردن روی جاده برایتان سخت شده است، در مکانی مناسب توقف کنید، یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای بزنید، از ماشین پیاده شوید و به بدنتان کش دهید و یک میان وعده سبک بخورید تا ذهن و بدنتان سرحال شود.

 • غذای سالم بخورید

داشتن عادات غذایی ناسالم یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان ماشین‌های سنگین است، چرا که آن‌ها روزها و هفته‌ها از خانه دور هستند و وعده‌های غذایی‌شان را از رستوران‌های بین راهی تامین می‌کنند. خوردن بیش از حد فست فود، غذاهای چرب و تنقلات باعث افزایش قند و چربی خون می‌شود و احتمال خواب‌آلودگی و گیجی را افزایش می‌دهد. داشتن عادت غذایی سالم تا حد زیادی بر توانایی تمرکز کردن تاثیر مثبت می‌گذارد و از حواس‌پرتی رانندگان جلوگیری می‌کند.

 • ویتامین بخورید

علاوه بر داشتن عادت غذایی سالم، از خوردن میوه و قرص‌های ویتامین دریغ نکنید. ویتامین ب و ث سطح انرژی بدن را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و از خواب‌آلودگی و خستگی شما جلوگیری می‌کند.

 • نوشیدن آب را فراموش نکنید

اکثر رانندگان ماشین‌های سنگین برای رفع خستگی و بالا بردن سطح انرژیشان نوشیدنی‌های کافئین‌دار و با قند بالا می‌نوشند. درست است که این نوشیدنی‌ها سطح انرژی بدن را به سرعت بالا می‌برد اما پس از دست دادن اثرشان، سطح انرژی بدن از قبل هم کمتر می‌شود. نوشیدن مداوم آب بدن را هیدرات  نگه می‌دارد و هیدرات کردن بدن راه‌حل بهتری برای داشتن انرژی طولانی‌مدت است.

 • به موسیقی یا کتاب صوتی مورد علاقه‌تان گوش دهید

گوش دادن به رادیو در مسیرهای طولانی بعد از مدتی کسالت‌بار می‌شود. چرا که شبکه‌های رادیویی به ندرت موضوعات یا موسیقی مورد علاقه شما را پخش می‌کنند. سعی کنید با گوش دادن به موسیقی یا کتاب مورد علاقه‌تان به یکنواختی مسیر تنوع دهید تا احساس خستگی، تمرکزتان را از بین نبرد.

 • پنجره ماشین‌تان را باز نگه دارید.

شاید عجیب به نظر برسد که انجام کار ساده‌ای مثل پایین کشیدن پنجره ماشین تاثیر زیادی در حفظ تمرکز شما در جاده می‌گذارد. تنفس هوای تازه و احساس جریان هوا روی پوستتان نقش موثری در سرحال نگه داشتن بدن و حفظ تمرکز شما دارد. به خصوص زمانی که هوای بیرون کمی خنک باشد، حسابی سرحال می‌شوید.

 • خواب کافی داشته باشد

هیچ چیزی به اندازه خواب عمیق شب بدن را سرحال و پر از انرژی نمی‌کند. اگرچه کار رانندگان ماشین‌های سنگین شبانه روز است، اما تلاش کنید تا خواب شب را در اولویت قرار دهید تا بیشترین حد تمرکز را به هنگام رانندگی داشته باشید.

کلام آخر

اگر برای شما هم سوال بود که چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم، این موارد تنها چند نکته مفید است که به شما کمک می‌کند به عنوان یک راننده حرفه‌ای ماشین سنگین، تمرکز خود را حفظ کنید و رانندگی بی خطر و ایمنی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نکات مربوط به رانندگی کامیون و شروع کار به عنوان راننده ماشین سنگین مقاله‌های ما را دنبال کنید.

منبع : americatruckdriving

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.