تاریخ امروز:۱۴۰۰-۰۲-۱۸

مقررات ایمنی حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک

بر اساس آمارهای منتشر شده در نیمه اول قرن حاضر، سالانه تقریبا ۴ بیلیون تن مواد خطرناک در جهان حمل‌ونقل شده است. این رقم به خصوص در کشورهای صنعتی در حال افزایش بوده و نگرانی‌هایی برای حفظ ایمنی حمل و نقل مواد خطرناک ایجاد کرده است. بیشتر مواد خطرناک و شیمیایی به صورت جاده‌ای و ریلی توسط کامیون‌ها و تریلی‌های بزرگ جابه‌جا می‌شوند. بعضی از این خطوط ریلی و جاده‌ها نزدیک مکان‌های پرجمعیت و مسکونی هستند. به همین دلیل نگرانی از بروز حوادثی مانند نشتی مواد سمی و قابل اشتعال و تصادف‌های جاده‌ای افزایش یافته است. بنابراین توجه به مقررات ایمنی حمل ‌و نقل مواد خطرناک لازم و ضروری است. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا در این مورد بیشتر به شما بگوییم.

چرا ایمنی حمل و نقل مواد خطرناک اهمیت دارد؟

 

فرض کنید یک تانکر بنزین در جاده‌ای دچار حریق می‌شود، این حادثه نه تنها برای سرنشینان خودرو حمل بنزین بلکه برای بقیه خودروها، مسافران و مناطق مسکونی اطراف جاده هم خطرناک است. تراکم ترافیک ناشی از وقوع حادثه هم مشکل دیگری است که باعث تاخیر امدادرسانی می‌شود. بسیاری از افراد سالانه بر اثر این مشکلات جان خود را از دست می‌دهند. پس توجه به ایمنی حمل و نقل مواد خطرناک موضوعی جدی است.

بر اساس مطالعاتی که انجام شده، ۶۰ درصد حوادث حمل و نقل مواد خطرناک در ایران مربوط به عوامل انسانی، ۱۷ درصد وسیله نقلیه، ۱۱ درصد عوامل محیطی و ۱۰ درصد مربوط به بسته‌بندی و بارگیری است. با توجه به این آمارها نه تنها رعایت اصول بارگیری بلکه رعایت آیین ‌نامه‌های ایمنی حمل و نقل مواد خطرناک برای تمام شرکت‌ها و مؤسسات حمل‌و‌نقل، سازمان‌ها و کارخانه‌های دولتی و غیردولتی اجباری است.

انواع کالاهای خطرناک در صنعت حمل و نقل

 

مواد خطرناک به موادی گفته می‌شود که برای بهداشت و سلامت انسان، حیوان و محیط زیست خطرناک باشد.  بر اساس آیین‌نامه اجرایی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایران، مواد خطرناک به ۹ طبقه تقسیم‌ می‌شوند. این مواد شامل:

 • طبقه اول: مواد منفجره، محصولاتی که در آن‌ها مواد منفجره استفاده شده و موادی که ایجاد آتش‌سوزی و احتراق می‌کنند.
 • طبقه دو: گازهای تحت فشار مایع نشده و گازهای نامحلول تحت فشار.
 • طبقه سه: مایعات قابل اشتعال.
 • طبقه چهار: جامدات قابل اشتعال، موادی که قابلیت آتش‌سوزی و آتش‌افروزی خودبه‌خودی دارند و محصولاتی که بر اثر تماس با آب یا رطوبت، گازهای قابل اشتعال تولید می‌کنند.
 • طبقه پنج: مواد شیمیایی و محصولاتی که ایجاد زنگ‌زدگی می‌کنند.
 • طبقه شش: مواد سمی و محصولاتی باعث نشر بیماری‌های عفونی می‌شوند.
 • طبقه هفت: مواد رادیواکتیو.
 • طبقه هشت: مواد خورنده و اسیدها.
 • طبقه نه: محصولات خطرناک متفرقه.

رعایت ایمنی حمل و نقل مواد شیمیایی و تمام مواردی که در بالا آورده شده، باید بر اساس مقررات و اصول باشد. اگر شما راننده کامیون یا تریلی هستید، در ادامه روش‌هایی را توضیح می‌دهیم که می‌تواند کمک سفری ایمن داشته باید.

مقررات و اصول حمل و نقل مواد خطرناک در جاده ها

 

رعایت مقررات حمل و نقل کالاهای خطرناک، باعث جلوگیری از وقوع حوادث و حفظ سلامت رانندگان می‌شود. معمولا این کالاها از طریق جاده‌ها جابه‌جا می‌شوند. به همین دلیل رعایت اصولی مانند نصب علائم هشدار حمل مواد خطرناک، برای اخطار به بقیه راننده‌ها ضروری است. برای پیشگیری از تصادف و کاهش تلفات جاده‌ای رعایت موارد زیر لازم است.

 1. آموزش رانندگان

یکی از مهم‌ترین عوامل در افزایش ایمنی حمل و نقل مواد خطرناک، آموزش رانندگان کامیون‌ها و تریلی‌ها است. شرکت‌ها و موسسات حمل بار با برگزاری دوره‌های آموزشی لازم می‌توانند آگاهی راننده‌های خود را بیشتر کنند. چون‌که پیشگیری و کنترل شرایط بحرانی، دو مهارت‌ حیاتی برای سرنشینان خودروهای حمل بار هستند. علاوه بر این، افزایش اطلاعات رانندگان خودروهای سواری هم در کاهش میزان تلفات ناشی از عوامل انسانی موثر است. این کار بهتر است توسط پلیس راهنمایی و رانندگی ایران انجام شود.

 1. تجهیزات ایمنی

رانندگان باید کفش، کلاه و دستکش ایمنی همراه خود داشته باشند. پوشیدن لباس‌هایی که بتواند در زمان وقوع حادثه از آن‌ها محافظت کند، و همچنین وجود کپسول آتش‌نشانی در کابین راننده از آسیب‌های جدی و خطر مرگ جلوگیری می‌کند.

 1. بسته‌بندی و بارگیری

همانطور که گفتیم ۱۰ درصد از حوادث جاده‌ای ناشی از حمل و نقل مواد خطرناک در ایران، مربوط به نحوه بسته‌بندی و بارگیری کالاها است. پس مواد خطرناک و شیمیایی باید طبق اصول خاصی بسته‌بندی شوند. باید از نشت، فعل و انفعال مواد با همدیگر، نفوذ آب و رطوبت و تغییرات دما جلوگیری شود. بسته‌بندی هر ماده خطرناک باید بر اساس نوع و ویژگی‌های آن انجام شود. بهتر است روی بسته‌ها از علائمی که مخصوص شناسایی آن ماده است استفاده کنید.

رعایت این موارد می‌تواند سفر شما و دیگر مسافران را در جاده‌ها بی‌خطر کند.

کلام آخر

روزانه در سراسر جهان محموله‌های زیادی از مواد خطرناک و شیمیایی جابه‌جا می‌شود. به همین دلیل مقررات و آیین‌نامه‌هایی برای حفظ ایمنی بارها و راننده‌ها در کشورها تعیین می‌شود. در ایران هم تلفات و حوادث ناشی از حمل و نقل مواد خطرناک کم نیست و با رعایت مواردی مانند بسته‌بندی و بارگیری مناسب، آموزش راننده‌ها و تجهیزات ایمنی می‌توان سفرهای جاده‌ای را ایمن‌تر کرد.

منبع : majlis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bars