تاریخ امروز:۱۴۰۰-۰۲-۱۸

سامانه حمل بار چیست؟

از همان روزهایی که انسان چرخ را اختراع کرد، حمل بار به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نسل بشر تبدیل شد. با انقلاب صنعتی و تولید انبوه، این دغدغه پررنگ‌تر از همیشه در زندگی ما انسان‌ها خودنمایی کرد. سالیان سال است که اختراعات بسیاری برای جابه‌جایی و حمل بار آسان انجام شده، از اختراع اتومبیل تا انواع کامیون‌ها، قطار،‌ هواپیما و حتی کشتی. این روزها حمل بار پیشرفته‌تر و راحت‌تر از گذشته انجام می‌شود. بارها به سرعت، بدون آسیب‌دیدگی و با کمترین زحمت به وسیله ماشین‌آلات مختلف در سراسر کره خاکی و میان مرزها جابه‌جا می‌شوند. به همین علت شاهد شکل‌گیری سامانه‌های آنلاین حمل بار هستیم. سامانه حمل بار، سامانه‌ای پکپارچه برای برقراری ارتباط میان رانندگان و صاحبان بار است. با کمک سامانه حمل بار، واسطه‌ها کنار گذاشته می‌شوند و صاحبان بار با رانندگان ارتباط مستقیم دارند. این روزها که اینترنت بخشی جدانشدنی از زندگی ما است، سامانه‌های حمل بار هم در پلتفرم‌های مختلف و کاملا آنلاین خدمات خود را ارائه می‌کنند. در ادامه همراه باشید تا درباره سامانه حمل بار بیشتر به شما بگوییم.

حمل بار چیست و چه تفاوتی با حمل و نقل دارد؟

بسیاری از فرایندهایی که روزمره و در اطراف ما می‌افتد، نقش مهمی در زندگی ما دارد ولی از بسیاری از آن‌ها مطلع نمی‌شویم. همین الان که این مطلب را می‌خوانید رانندگان بی‌شماری در جاده‌های سراسر کشور مشغول به کار هستند تا کالا و بار را از شهری به شهر دیگر جابه‌جا کنند. اگر هر روز محصولات تازه، بسته‌های پستی، اقلام موجود در مغازه‌ها و بسیاری کالاهای دیگر به راحتی در دسترس ما قرار می‌گیرد، نتیجه تلاش رانندگان و فعالان صنعت حمل بار است.
حمل بار عبارت است از جابه‌جا کردن مجموعه‌ای از اقلام، محصولات، مواد غذایی و دیگر کالاها از نقطه‌ای به نقطه دیگر. این حمل بار ممکن است برای انتقال محصولات از یک تولیدی یا کارخانه به فروشگاه‌ها باشد یا حتی جابه‌جا کردن وسایل منزل به منظور اسباب‌کشی.
اما حمل ‌و نقل مفهومی کلی‌تر است و بیشتر به جابه‌جایی افراد در مقصدهای مختلف اشاره دارد. حمل‌ و نقل می‌تواند شامل سیستم‌های حمل و نقل شهری مثلا مترو و تاکسی باشد یا سیستم‌های حمل و نقل بین شهری و حتی بین‌المللی مثل خطوط هوایی و خطوط ریلی را در بربگیرد.

تاریخچه باربری و حمل بار؛ از گذشته تا به امروز

طی قرن‌های گذشته حمل بار به شکل‌های مختلفی متناسب با پیشرفت‌های زمانه، صورت گرفته است. در واقع تاریخچه باربری با توجه به تکنولوژی و ماشین‌آلات روز، دائما در حال تغییر بوده است. برای سال‌های متمادی، بار و محصولات از طریق ارابه‌ها و گاری‌های متصل به چهارپایان، به مقصد مورد نظر ارسال می‌شدند. این روش حمل بار بسیار کند و البته خطرناک بود. احتمال آسیب دیدن بار و حتی سرقت آن وجود داشت. گاهی حوادث مختلف در طول مسیر باعث از بین رفتن کل مرسوله می‌شد، اما در هر صورت تنها گزینه موجود برای باربری بود.
بعدها با معرفی و ساخته شدن سیستم ریلی و انواع قطارها، کسب‌وکارها توانستند بار و محصولات خود را از طریق قطارهای باری که سریع‌تر و امن‌تر بودند، جابه‌جا کنند. به مرور زمان کشتی‌های بخار به وسیله‌ای برای حمل بار به کشورهای دیگر تبدیل شدند و کشتی‌های باری، بار و اقلام مختلف را به مقصدهای دوردست می‌فرستادند. با کمک کشتی‌ها محصولات مختلف تا دورترین نقاط دنیا هم ارسال می‌شدند. مالکان کسب‌وکارها همواره دنبال راه‌های راحت‌تر، سریع‌تر و امن‌تری برای حمل بار خود بودند. این روزها از انواع وسایل نقلیه مثل هواپیما، کشتی و کامیون برای حمل بار در شهرها، در مسیرهای بین شهری و حتی در بین کشورها استفاده می‌شود.

روش‌های حمل بار

حمل بار با روش‌ها و با ماشین‌آلات مختلفی انجام می‌شود. اگر مبدا و مقصد فاصله کمی داشته باشند از کامیون و وانت با توجه به حجم بار استفاده می‌شود. این نوع حمل بار معمولا برای جابه‌جایی بین شهری و درون شهری کاربرد دارد. اگر قرار باشد که بار فواصل طولانی را طی کند و به کشورهای دوردست منتقل شود، معمولا از کشتی‌ها و هواپیماهای باری استفاده می‌شود.
رایج‌ترین روش حمل بار برای بسیاری از مقصدها خصوصا در محدوده یک شهر و کشور، حمل و نقل جاده ‌ای و باربری با کامیون‌ها و کانتینرهای جاده‌ای است. این شیوه از حمل بار مزایای متعددی در مقایسه با سایر روش‌ها دارد از جمله اینکه از نظر هزینه قابل قبول بوده و برای مسیرهای کوتاه، سریع‌ترین روش ممکن است. همچنین قابل انعطاف و قابل رهگیری بوده و یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های باربری شناخته می‌شود.
اما حمل و نقل جاده‌ای ممکن است محدودیت‌هایی هم داشته باشد. برای مثال ابعاد و وزن وسایل حمل و نقل، شرایط آب‌وهوایی، کیفیت جاده‌ها، ترافیک و ممنوعیت‌های مرزی و حتی بسته شدن جاده‌ها می‌تواند روی زمان تحویل بار، سلامت کالا و دیگر موارد تاثیر مستقیم بگذارد.

سامانه حمل بار چیست و چه کاربردی دارد؟

این روزها حمل بار فقط به حمل محصولات و تولیدات یک کسب‌وکار محدود نمی‌شود. در زندگی روزمره هم ممکن است به حمل بار نیاز پیدا کنیم که احتمالا مهم‌ترین مورد آن، اسباب‌کشی است. این روزها با وجود اینکه وسایل حمل بار تنوع زیادی پیدا کرده، ولی باز هم پیدا کردن فرد قابل اطمینان که بار و اقلام مورد نظر شما را صحیح و سالم، سر وقت و با قیمت معقول به مقصد برساند، کار راحتی نیست.
سامانه حمل بار این کار را برای شما راحت می‌کند. در سامانه حمل بار بدون واسطه به رانندگان ماشین‌های حمل بار دسترسی خواهید داشت. در تمام طول مدتی که بار شما در حال جابه‌جایی است می‌توانید از محل و شرایط آن اطلاع پیدا کنید. همه چیز به شکل آنلاین انجام می‌شود و گزارش آن قابل مشاهده است. در نتیجه می‌توانید به راحتی بار مورد نظر را پیگیری کنید.
حتی اگر باری برای حمل کردن ندارید و به عنوان راننده فعالیت می‌کنید، سامانه حمل بار کمک می‌کند که راحت‌تر بتوانید بار مورد نظر را برای حمل پیدا کنید. در واقع سامانه حمل بار یک بستر یکپارچه و کارآمد هم برای کسانی است که نیازمند خدمات حمل بار هستند و هم برای رانندگانی که مایل‌اند این خدمات را ارائه کنند.
از مهم‌ترین ویژگی‌های سامانه حمل بار که کار را برای هر دو طرف راحت می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابل اطمینان بودن
  • قیمت مناسب و حذف واسطه‌ها
  • گزارش دقیق و لحظه به لحظه از وضعیت بار

بارولاین؛ سامانه آنلاین حمل بار

بارولاین با کنار گذاشتن واسطه‌ها، فرایند باربری و حمل و نقل بار از مبدا به مقصد را راحت می‌کند. با کمک این سامانه هم صاحبان بار و هم رانندگان می‌توانند در کمترین زمان ممکن با هم در ارتباط باشند، فرایند حمل بار را انجام دهند و از تک تک مراحل این همکاری، اطلاع پیدا کنند.
در دنیایی که اینترنت به بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره ما تبدیل شده، بارولاین به کمک شما آمده تا در سریع‌ترین زمان ممکن و کاملا آنلاین به خدمات باربری دسترسی پیدا کرده و با اطمینان کامل از این خدمات استفاده کنید.

کلام آخر

حمل بار دیگر هیچ شباهتی به گذشته ندارد. دیگر نه گاری نیاز است و نه به چرخ. این روزها ماشین‌آلات پیشرفته همراه با رانندگان حرفه‌ای، بارها را از مقصدی به مقصد دیگر منتقل می‌کنند. سامانه حمل بار هم در این میان به کمک صاحبان بار و رانندگان آمده تا امنیت و اطمینان خاطر را برای هر دو طرف ایجاد کند.

منابع : britannica ، lojistic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bars