تاریخ امروز:۱۴۰۰-۰۵-۰۶

روش های جلوگیری از قیچی کردن تریلی

حدود ۹۰ درصد جابه‌جایی کالا‌ در ایران از طریق حمل و نقل جاده‌ای انجام می‌شود و شرکت‌های باربری عموما از ماشین‌های سنگین مانند تریلی‌ و کامیون‌ استفاده می‌کنند. آمار تلفات و خسارت‌های ناشی از تصادف ماشین‌های سنگین روز به روز در حال افزایش است. این موضوع نه تنها جان رانندگان، بلکه جان مسافران ماشین‌های سواری را هم به خطر می‌اندازد. تا جایی که تا سال ۱۳۸۹، بیش از ۳۰ درصد کشته‌شدگان تصادفات جاده‌ای مربوط به خودروهای سنگین بوده است. علاوه بر مشکلات راه‌سازی و ایمن نبودن جاده‌ها، عدم کنترل صحیح ماشین سنگین مانند قیچی کردن تریلی‌ هم از دیگر دلایل این‌گونه تصادف‌ها به شمار می‌آید. این دلایل انسانی به تنهایی می‌توانند باعث آسیب‌های جانی و مالی زیادی شوند. به همین دلیل ما در این مقاله به‌طور خاص به روش‌های جلوگیری از قیچی کردن تریلی می‌پردازیم و عوامل موثر بر آن را برای شما توضیح می‌دهیم. همراه ما باشید.

قیچی کردن تریلی به چه معناست؟

کشنده یا تریلی نوعی کامیون است که برای حمل بارهای سنگین استفاده می‌شود و از دو بخش بارگیر و بدنه تشکیل شده است. شرکت‌های تولیدکننده ماشین‌های سنگین عموما با تغییر در بخش بارگیر تریلی، مدل‌های متفاوتی از آن می‌سازند. ماشین‌های تریلی می‌توانند تا ۴۲ تن بار حمل کنند و همین موضوع کنترل ماشین را برای راننده‌ها سخت می‌کند.

قیچی کردن تریلی زمانی اتفاق می‌افتد که تریلی روی سطح جاده لیز می‌خورد و به دنبال آن قسمت بارگیر می‌چرخد تا به بدنه خود برخورد کند. زمانی که این اتفاق می‌افتد احتمال بروز تصادف‌های جاده‌ای بر اثر برخورد ماشین‌های سواری به تریلی یا به یکدیگر بالا می‌رود. بعضی مواقع هم قیچی کردن تریلی باعث کج شدن بخش بارگیر و واژگونی ماشین می‌شود. معمولا در فصل‌های پاییز و زمستان به دلیل بارش برف و باران و لیز شدن جاده‌ها این اتفاق می‌افتد. نیاز است که راننده‌ها برای جلوگیری از قیچی کردن تریلی راهکارهای مناسب را بیاموزند.

عوامل موثر بر تصادف قیچی کردن تریلی

توجه به نکات مهم رانندگی در جاده می‌تواند میزان تصادف‌ها را به مقدار زیادی کاهش دهد. قیچی کردن تریلی معمولا در پیچ‌هایی که در سراشیبی‌ها قرار دارند اتفاق می‌افتد. هنگام پایین رفتن از سراشیبی برای کنترل وزن ماشین تریلی، بهتر است سرعت خود را پایین بیاورید یا به طور کامل توقف کنید؛ چرا که ماشین در این وضعیت به دلیل وزن باری که حمل می‌کند و گرانش زمین، تمایل دارد در مسیر مستقیم حرکت کند. به همین دلیل یکی از عوامل تصادف قیچی کردن تریلی، عدم کنترل ماشین در پیچ‌ها است.

به‌طور کلی بارش برف و باران و به دنبال آن لغزندگی و یخ زدن سطح جاده‌ها، از مهم‌ترین عوامل تصادف‌های ناشی از قیچی کردن ماشین‌های سنگین هستند. همچنین توجه به نکاتی که در جلوگیری از قیچی کردن تریلی موثر است؛ می‌تواند احتمال خسارت‌های مالی و جانی را کاهش دهد. در ادامه این نکات را برای شما توضیح می‌دهیم.

روش های جلوگیری از قیچی کردن تریلی

برای جلوگیری از قیچی کردن تریلی راهکارهای متفاوتی وجود دارد. توجه به این نکات که در ادامه بررسی می‌کنیم، نه تنها میزان آسیب‌ها را کم می‌کند، بلکه خسارت‌های اقتصادی را هم به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

  • ترمزگیری

ترمزگیری به موقع و به تدریج به رانندگان کمک می‌کند تا بتوانند فاصله‌ای ایمن با خودروهای روبه‌رو داشته باشند. اگر جاده لغزنده باشد، ترمزگیری در مسافتی طولانی، کنترل ماشین را راحت‌تر می‌کند و در سراشیبی‌ها یا پیچ جاده‌ها احتمال قیچی کردن تریلی کاهش می‌یابد. توجه کنید که در پیچ‌ها ابتدا ترمز بگیرید و سرعت ماشین را کم کنید و بعد فرمان را بچرخانید. ترمز گرفتن و چرخش هم‌زمان فرمان، کنترل ماشین را برای شما مشکل می‌کند.

  • کنترل سرعت

در هنگام بارش برف و باران نه تنها جاده‌ها لغزنده هستند، بلکه دید رانندگان هم دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که رانندگان ماشین‌های باری با سرعت مجاز و با دنده سنگین رانندگی کنند؛ چرا که کنترل اوضاع برای آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

  • بارگیری

رعایت اصول صحیح بارگیری ماشین‌های سنگین اهمیت زیادی دارد؛ چرا که اگر بار به طور مناسب در تمام تریلی توزیع نشده باشد، می‌تواند باعث قیچی کردن ماشین در جاده شود. به همین دلیل رانندگانی که بارهای سبک‌تری جابه‌جا می‌کنند، باید بیشتر به فرآیند بارگیری و شرایط جاده توجه کنند.

  • شرایط جوی

در فصل‌های سرد سال به دلیل بارندگی درصد تصادف‌ها بیشتر می‌شود. بیشترین آمار تصادف‌‌ها مربوط به آبان و فروردین ماه است؛ چون تعداد خودروهای سواری در جاده‌‌ها بیشتر و شرایط جوی نامساعد می‌شود. رانندگان ماشین‌های سنگین باید قبل از حمل بار شرایط آب‌وهوا و ترافیک را بررسی کنند و با توجه به شرایط موجود برنامه سفر خود را تنظیم کنند.

  • جاده لغزنده و سراشیبی

در سطوح لیز و لغزنده از سیستم ترمز موتور یا ریتاردر استفاده نکنید. سیستم ترمز ماشین روی تمامی چرخ‌ها عمل می‌کند؛ ولی ریتاردر فقط روی چرخ‌های محرک اثر می‌گذارد. به همین دلیل اگر شما هنگام عبور از جاده لغزنده یا سراشیبی از ریتادر استفاده کنید، چرخ‌های محرک تریلی قفل و ماشین قیچی می‌کند. بهتر است ابتدا از ترمز ماشین استفاده کنید و سرعت ماشین را به تدریج پایین بیاورید و بعد از ریتاردر استفاده کنید.

  • تعمیر و مراقبت از ماشین

لازم است که سیستم ترمز ماشین، دنده‌ها و چرخ‌های ماشین به‌طور مرتب بررسی، تعمیر و تعویض شوند.

کلام آخر

یکی از دلایل تصادف‌های جاده‌ای قیچی کردن ماشین‌های تریلی است. این حادثه معمولا در سراشیبی‌ها و پیچ‌ها اتفاق می‌افتد که نه تنها برای راننده، بلکه برای ماشین‌های دیگر هم خطرآفرین است. سالانه خسارت‌ها و صدمات ناشی از تصادف‌های جاده‌ای در ایران در حال افزایش است. به همین دلیل توجه به روش‌های کاهش این آسیب‌ها مانند جلوگیری از قیچی کردن تریلی، در بهبود شرایط حمل و نقل کشور موثر است.

منبع : Truck

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bars