اشتباهات رایج در رانندگی با ماشین های سنگین باربری

حمل و نقل کالا یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که این روزها انسان در هر نقطه‌ای از کره زمین به آن نیاز دارد. چرا که واردات و صادرات انواع کالاها از کالاهای اساسی گرفته تا کالاهای لوکس به کمک باربری‌های زمینی و هوایی انجام می‌شود. باربری زمینی به معنای انتقال بار از نقطه‌ای به نقطه دیگر به کمک ماشین های سنگین باربری در جاده‌ها است. رانندگی با ماشین های سنگین و انتقال بار همان‌قدر که یک شغل ضروری در جامعه محسوب می‌شود، می‌تواند خطرناک هم باشد. چرا که عدم توجه به اصول بارگیری و قوانین رانندگی می‌تواند هم به بار آسیب رسانده و هم منجر به خسارت‌های جانی و مالی شود. در ادامه همراه باشید تا اشتباهات رایج در رانندگی با ماشین های سنگین باربری را به شما معرفی کنیم.

رانندگان ضامن سلامت خود و ایمنی بار هستند

 

اولین شخصی که می‌تواند از خسارت‌های جانی و مالی در جابه‌جایی بار جلوگیری کند، راننده است. چرا که توجه راننده به اصول بارگیری و مهار ایمن بار  می‌تواند از آسیب دیدن بار در طول مسیر جلوگیری کند. اگر بارها به درستی در کامیون یا دیگر ماشین های سنگین قرار گرفته باشند، امکان رها شدن آن‌ها در جاده بسیار کم خواهد شد. بنابراین خطر تصادفات جاده‌ای به دلیل رها شدن بار در جاده‌ها هم به حداقل می‌رسد.

همچنین این راننده است که با رانندگی درست و صحیح و با توجه به قوانین تعیین شده رانندگی می‌تواند از رفتارهای نادرست مثل سرعت بالا یا سبقت غیرمجاز پرهیز کرده و کاملا ایمن رانندگی کند. به این ترتیب باز هم خطر تصادفات کاهش پیدا کرده و نه تنها بار آسیبی نمی‌بیند، بلکه جان راننده و دیگر رانندگان هم حفظ خواهد شد.

اشتباهات رایج در رانندگی با ماشین های سنگین

 

معمولا رانندگانی که با ماشین های سنگین در جاده‌ها سفر کرده و به انتقال کالاها و بارهای مختلف مشغول هستند، باید بیشتر از دیگر رانندگان به نحوه رانندگی و بارگیری توجه کنند. چرا که اشتباهات رایج در رانندگی و بارگیری می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را ایجاد کند. در ادامه نکاتی را برای جلوگیری از این اشتباهات رایج به شما می‌گوییم:

۱. راننده باید کاملا به نوع کالا و باری که در ماشین سنگین خود بارگیری می‌کند، آگاه باشد. سپس بعد از بارگیری، با همکاری کمک راننده یا کارگران بارگیری به مهار ایمن بار بپردازد.

۲. هنگام تخلیه بار، راننده باید ماشین را در موقعیت مناسبی قرار دهد تا اگر هنگام تخلیه بار مشکلی پیش آمد، به دیگر رهگذران آسیبی وارد نشود. همچنین راننده پیش از تخلیه بار، باید کاملا بار را بازبینی کرده و سپس برای باز کردن تسمه‌ها و اتصالات اقدام کند.

۳. راننده باید کاملا به وزن، شکل، اندازه و حجم و توزیع وزنی بار مسلط باشد تا در هنگام رانندگی بتواند سرعت، ‌نحوه ترمز گرفتن و … را به درستی تنظیم کند. چرا که وزن و حجم بار می‌تواند روی سرعت و شرایط ترمز گرفتن ماشین سنگین تاثیر بگذارد.

۴. راننده باید پس از طی کردن هر ۸۰ کیلومتر در منطقه‌ای امن توقف کرده و از سلامت بار و مهار بار اطمینان حاصل کند؛ تا اگر مشکلی مثل انحراف بار پیش آمده بود به سرعت متوجه شده و آن را برطرف کند.

۵. پس از هر بار توقف و حرکت مجدد، بار باید توسط راننده بررسی شود. چرا که انحراف و نشست بار می‌تواند منجر به شل شدن بندها و دیگر اتصالات شود.

۶. از ترمزهای شدید در هنگام رانندگی با ماشین‌ های سنگین باید پرهیز کنید. اگر به ناچار ترمز شدید گرفتید، حتما توقف کرده و ایمنی بار را بررسی کنید.

۷. راننده نباید بیشتر از میزان باری که در آیین‌نامه حمل بار کشور مشخص شده است، بارگیری کند. همچنین طول، عرض و ارتفاع بار هم نباید بیشتر از حد مجاز باشد. چرا که امکان تصادفات با پل‌ها به دلیل ارتفاع بیش از حد بار وجود خواهد داشت.

۸. رانندگی صحیح و ایمن حتی در مواقعی که بار کاملا مهار شده است، اهمیت دارد. بنابراین راننده موظف است که با تمرکز کافی و با رعایت قوانین رانندگی به انتقال بار بپردازد.

۹. راننده پیش از شروع به سفر باید تنظیمات ماشین را کاملا بررسی کند. برای مثال باد لاستیک‌ها، سالم ‌بودن تجهیزات مهار بار و … باید بررسی شده و در صورت خراب بودن باید تعمیر شوند.

۱۰. راننده باید به علائم بین‌المللی حمل بار آگاه باشد تا بتواند تابلو‌ها و اعلانات مشخص در جاده‌ها را تشخیص دهد.

کلام آخر

همان‌طور که گفتیم رانندگی با ماشین های سنگین و باربری می‌تواند خطرناک‌تر از دیگر وسایل نقلیه باشد. چرا که در اینجا فقط رانندگی صحیح و ایمن اهمیت ندارد، بلکه بارگیری و مهار ایمن بار هم اولویت دارد. بنابراین یک راننده خوب موظف است که علاوه بر بارگیری و تخلیه بار صحیح، به قوانین راهنمایی و رانندگی هم پایبند باشد تا از خطرات احتمالی جلوگیری کند.

منبع «‌hamlebar

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.